Blog

04.05.2021

Ciężkie podpory

W artykule znajdziesz:

Ciężkie podpory

Ciężkie podpory

Ciężkie podpory (nogi) ubija się poziomo na podłodze jako płyty. „Celem uzyskania dalszych oszczędności w zużyciu drewna w budownictwie i zmniejszenia deficytu blachy należy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na podokienniki okienne wewnętrzne w budownictwie mieszkaniowym stosować w jak najszerszym zakresie płyty lastrico, jako prefabrykowane elementy, zamiast dotychczas stosowanych podokienników z drewna i blachy.

Warunki techniczne wykonania:
- grubość płyty „lastrico” dla okien o szerokości w świetle muru do 150 cm powinna wynosić 4 cm, a dla szerokości ponad 150 cm - 5 cm;
- grubość powłoki „lastrico" powinna wynosić najmniej 1 cm;
- płytka powinna być zbrojona prętami o średnicy 2-3 mm, przy czym dołem w odstępach co 10 cm, a u góry co 20 cm;
- osadzanie parapetu winno być sprężyste. Obmurowanie należy wykonać na zaprawę wapienną” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Kominki z terrazzo.

Bardzo wdzięcznym motywem zdobniczo dekoracyjnym jest urządzanie w nowoczesnych domach kominków nad grzejnikami.
Mają one naśladować urządzenia do ogrzewania pomieszczeń z epoki średniowiecza, jednak bez tych utylitarnych celów, jakie miały te ostatnie. Kominki robione do niedawna wyłącznie z marmurowych płyt, dają obecnie bardzo szerokie pole do zastosowania terrazzo. Trzeba tylko zwracać uwagę na odpowiedni dobór kruszywa i barw, aby całość nie była zbyt pstra i nie rzucała się nadmiernie w oczy. Samo wykonanie nie różni się od podanego już wyżej sposobu wyrobu płyt (uprawnienia budowlane).

Jednakże użycie do powyższych celów terrazzo nie jest wskazane w wypadkach, gdy kominki mają znaczenie utylitarne, tj. będą istotnie opalane. Terrazzo zawiera grysiki marmurowe.
Grysiki te pod wpływem żaru zmieniają się w niegaszone wapno. Co prawda, proces taki grozi również kominkom z marmurów naturalnych, jednak w terrazzo zachodzi on szybciej wskutek różnorodności materiału (program egzamin ustny).

Miski w umywalniach

Miski w umywalniach i inne przedmioty z zakresu higieny mogą być białe, jak i ciemno-szaro-zielonkawe lub jasno-niebiesko-szare. Skład mieszanki jasno-niebiesko-szarej będzie następujący:
- część grysiku ciemnogranatowego nr 00,
- grysiku bladoniebieskiego nr 00,
- 3 1 jasnozielonej mączki (opinie o programie).

Mieszanina pozostaje sucha; resztę mieszanin zarabia się w konsystencji trochę rzadszej niż wilgotna ziemia.
Każdą mieszaninę przesiewamy przez sito 2,5 mm, odmierzamy pół objętości każdej mieszaniny prócz pierwszej i mieszamy w jednej skrzyni razem. Drugą połowę mieszanin przesiewamy razem przez sito 8—9 mm, skrapiamy kilkakrotnie wodą z rozpylacza, tak aby powstały bryłki i posypujemy obficie pierwszą mieszaniną (suchą). Następnie mieszamy z poprzednio zmieszaną częścią i ubijamy.
Do układania cokołów itp. bardzo dobrze nadaje się sztuczny piaskowiec, którego przepis podajemy poniżej na tablicy 11.
Przykład. Do wykonania szarego sztucznego piaskowca użyjemy na 100 kg 12,4 kg mączki białej „perła z Czerny**, 25,0 kg mączki szarej jasnej, 12,4 kg grysiku białego „perła z Czerny, 25,0 kg grysiku jasnego, 25,0 kg cementu i 0,2 kg łuszczyku (segregator aktów prawnych).

Odmienne odcienie uzyskane być mogą przez użycie cementu jaśniejszego, ciemniejszego lub odpowiednio zabarwionego.
Sposób mieszania: zmieszać dokładnie mączki i grysiki na sucho, skropić wodą aż do nasycenia, dodać suchy cement i dokładnie wymieszać, dodać potrzebną ilość wody i ubijać w formy. Przez ubijanie różnych kolorów warstwami otrzymać można piaskowiec różnokolorowy.
Opisane sztuczne kamienie po stwardnieniu bądź szlifujemy, bądź też poddajemy obróbce kamieniarskiej. O ile szlifujemy, to nie wcześniej niż po upływie 4-5 dni. Szlifujemy najpierw drobnymi mączkami, potem serpentynem, a w końcu fluatujemy dwa razy rozczynem 1:10 (promocja 3 w 1).

Po 24 godzinach polerujemy mieszaniną 4 części popiołu cynowego i 1 części kwiatu siarczanego, szpachlując odpowiednio zabarwionym cementem. Przy układaniu kamieni na podłożu trzeba dawać beton o składzie 1:2, aby podłoże miało te same warunki co i kamień sztuczny; uniknie się w ten sposób pęknięć.
Do wyrobu trzeba używać zawsze miękkiej wody, najlepiej deszczowej.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami