Blog

24.02.2023

Naprężenia termiczne

W artykule znajdziesz:

Naprężenia termiczne

W celu zmniejszenia naprężeń skurczowych i termicznych należy nadmiernie wyschnięte powierzchnie starego betonu w połączeniu nawilżyć krótko przed dalszym betonowaniem, a przy niskich temperaturach ogrzewać (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dylatacje robocze należy tak zaprojektować i rozmieścić, aby nie leżały one między pod porami deskowania. Betony, które po ułożeniu nie były lub były niefachowo bądź niewłaściwie pielęgnowane, wykazywały liczne wady. Powstawały w nich rysy, powierzchnia osypywała się, przez co nie nadawała się do układania jastrychów, a w betonach wyższych klas występowało rozluźnienie struktury i zmniejszenie wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mimo właściwego składu, wykonania, ułożenia i zagęszczenia beton nie może osiągnąć żądanych właściwości, jeśli nie jest należycie pielęgnowany aż do czasu osiągnięcia wystarczającej wytrzymałości. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do przedwczesnego odciągnięcia z betonu wody potrzebnej do hydratacji. Zbyt szybko wysuszona powierzchnia powoduje powstawanie rys skurczowych, gdyż wytrzymałość na rozciąganie jest w stadium początkowym twardnienia betonu niewielka (rys. 64). Brak wody potrzebnej do pełnej hydratacji może też powodować zmniejszenie wytrzymałości betonu na rozciąganie przy zginaniu (uprawnienia budowlane).

Szybkość parowania, a więc i wysychanie betonu przyspieszają, obok bezpośredniego nasłonecznienia i wysokiej temperatury betonu i powietrza, takie czynniki jak mała wilgotność względna powietrza i duża szybkość wiatru. Tak więc szkody wynikające ze zbył szybkiego wysychania mogą wystąpić również i w zimnych porach roku. Jeśli stosuje się wyskopodobne powłoki pielęgnacyjne opóźniające parowanie, to należy zbadać, czy nie wpływają one niekorzystnie na przyczepność następnych warstw betonu (program egzamin ustny).

Płynąca woda

Płynąca woda (silny deszcz, zbyt intensywne polewanie betonu silnym strumieniem wody) może mieć niekorzystny wpływ na wskaźnik wodno-cementowy świeżo zagęszczonego betonu. Może ona ponadto wypłukiwać ze struktury świeżego betonu zaczyn cementowy i najdrobniejsze cząstki kruszywa, co powoduje uszkodzenia powierzchni betonu (osypywanie się), zmniejszające nośność elementów, szczególnie cienkich płyt ściskanych w stropach żebrowych. Ponadto gwałtowne oziębienie betonu przez deszcz (a jeszcze bardziej przez okresowe polewanie wodą z węża) wywołuje znaczne lub zmieniające się naprężenia termiczne, które mogą spowodować powstanie rys w świeżym, jeszcze ciepłym betonie. Podobne działanie ma zbyt silne ogrzewanie (np. przez promienie słoneczne) lub ochłodzenie betonu (opinie o programie).

Drgania i wstrząsy twardniejącego betonu, np. wywołane zbyt późnym ostatecznym jego zagęszczaniem lub ruchami niedostatecznie sztywnych deskowań (np. wstrząsami od ruchu kołowego w sąsiedztwie), mogą spowodować rozluźnienie struktury betonu i osłabienie przyczepności zbrojenia do betonu.

Podczas wiązania i na początku twardnienia betonu jest on bardzo wrażliwy na mróz. Przy wytrzymałości poniżej 5 MN/m2 (50 kG/cm2) już jednorazowe przemarznięcie świeżego betonu powoduje w nim trwałe szkody i zmniejszenie wytrzymałości. W niskich temperaturach (^ 5°C) czas twardnienia wydłuża się, przy czym w temperaturze poniżej 10°C twardnienie betonu i wzrost jego wytrzymałości całkowicie ustają (segregator aktów prawnych).

W celu osiągnięcia wystarczającej hydratacji i utrzymania koniecznych do tego procesu temperatury i wilgotności oraz w celu ograniczenia skurczu początkowego betonu szczególnie betonu o specjalnych właściwościach (np. szczelność, odporność na mróz lub ścieranie) musi on być odpowiednio pielęgnowany. Kontrola na budowie (normy wymagają stałych badań jakości już przy wykonywaniu betonu Bn 350) powinna obejmować obok procesów mieszania, układania i zagęszczania także i pielęgnację betonu.

Do czasu dostatecznego stwardnienia należy świeży beton chronić przed zbyt silnym oziębieniem lub rozgrzaniem, przed wyschnięciem (także wskutek działania wiatru), przed płynącą wodą (deszcz), działaniami chemicznymi oraz drganiami i wstrząsami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami