Blog

17.05.2021

Ciśnienie gazów i par

W artykule znajdziesz:

Ciśnienie gazów i par

Ciśnienie gazów i par

Ciśnienie gazów i par nie spowodowanych przez wybuch może dochodzić w warunkach pożaru do znacznych wielkości przekraczających 100-200 kg/m2. Stwarza to niebezpieczeństwo dla słabszych elementów budowlanych, jak okna, cienkie ściany działowe v z płyt itd. Wybuchy natomiast natury chemicznej i fizycznej mogą powodować o wiele większe zniszczenia w budynkach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ilość i jakość dymu zależy od rodzaju materiału palnego oraz warunków mniej lub więcej pełnego spalania. Dym zmniejsza przejrzystość powietrza i często stanowi trudną do pokonania zasłonę. Utrudnia on łącznie z gazami akcję obronną i ewakuacyjną.

Walka z dymem stanowi jedno z poważnych zagadnień obrony przed pożarami i wymaga nieraz stosowania specjalnych urządzeń służących do oddymiania pomieszczeń.
Jak wykazują obserwacje, zdarzające się wielkie pożary budowli mogą trwać kilka dni, a nawet tygodni, pomimo prowadzonej intensywnie akcji ratunkowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ważne tu są jednak pewne założenia teoretyczne, pozwalające na przewidywanie potrzebnej ilości środków gaśniczych do gaszenia pożaru, a przede wszystkim wody.
W myśl tych założeń trwanie maksymalnego pożaru w budynkach przyjmuje się u nas w granicach od 2 do 4 godzin, zależnie od charakteru budownictwa (wiejskie, miejskie, przemysłowe) oraz wielkości obiektu.
Jak można zauważyć, wprowadzone wyżej pojęcia czasu natężenia pożaru i czasu jego trwania nie są tu powiązane w ten sposób, aby trwanie natężenia wynikało z czasu trwania pożaru, aczkolwiek w rzeczywistości zależność ta niewątpliwie istnieje (uprawnienia budowlane).

Problem ochrony przed pożarami w budownictwie składa się z szeregu zagadnień, które mogą być podzielone na trzy zasadnicze grupy.
Pierwsza grupa zagadnień ma na celu pozytywne rozwiązanie sprawy zmniejszenia do minimum skutków pożarów przez wyeliminowanie możliwości ich powstawania i ewentualnego rozszerzania się.
Druga grupa obejmuje sprawę ewakuacji ludzi z zagrożonych pomieszczeń i ewent. znajdujących się w nich dóbr materialnych.
Do trzeciej grupy należy sprawa stworzenia niezbędnych warunków dla skutecznej akcji służby przeciwpożarowej (program egzamin ustny).

Pozytywne rozwiązanie

Pozytywne rozwiązanie tego zagadnienia w budownictwie wymaga:
- trafnej oceny obiektywnego niebezpieczeństwa powstania pożaru, jego natężenia i czasu trwania;
- znajomości odporności ogniowej materiałów i konstrukcji budowlanych oraz zasad ich doboru dla określonych warunków zagrożenia pożarowego;
- znajomości zasad wewnętrznej i zewnętrznej ochrony budynków;
- umiejętności dobrania i dostosowania dla danych warunków obiektywnego niebezpieczeństwa pożaru odpowiednich rodzajów potrzebnych instalacji użytkowych (opinie o programie).

Pod tym pojęciem należy rozumieć to niebezpieczeństwo, które tkwi w rodzaju użytkowania danego obiektu i mających
w nim miejsce procesach użytkowych, jak np. produkcja fabryczna, składowanie, stałe lub czasowe przebywanie ludzi itd.
Ocena obiektywnego niebezpieczeństwa jest związana z możliwością mniej lub więcej łatwego powstawania naturalnych i rzeczowych przyczyn pożaru oraz możliwością przypadkowego podpalenia, a więc z wyłączeniem podpaleń rozmyślnych.

Podstawą dla oceny niebezpieczeństwa powstawania pożarów jest z jednej strony znajomość użytkowania budynku, z drugiej strony umiejętność oceny jego niebezpieczeństwa, oparta na wiadomościach teoretycznych i praktycznych (segregator aktów prawnych).
Stopień obiektywnego niebezpieczeństwa powstania pożaru dość trafnie charakteryzują t. zw. stopy składek ubezpieczeniowych wypracowane przez instytucje ubezpieczeniowe na podstawie długoletnich doświadczeń. Stopę składek zawierają odpowiednie taryfy ubezpieczeń od ognia, np. taryfa fabryczna Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych (PZUW) (promocja 3 w 1).

Stosownie do powyższej taryfy ogólna stopa składki wyrażona w promille od sumy ubezpieczenia zawarta w granicach do 4, charakteryzuje na ogół produkcję najmniej niebezpieczną, od 4 do 8 - mało niebezpieczną, od 8 do 12 - produkcję o średnim niebezpieczeństwie, od 12 do 16 - bardzo niebezpieczną, zaś powyżej 16 promille - najbardziej niebezpieczną.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami