Blog

Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 2
02.03.2020

Ciśnienie ukośne

W artykule znajdziesz:

Ciśnienie ukośne

Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 3
Ciśnienie ukośne

Zachodzą przypadki, gdy nie da się uniknąć ciśnień ukośnych względem powierzchni wspornych, zwłaszcza przy murach oporowych, przegrodach wodnych itp. Wtedy należy mur tak projektować, ażeby wykluczyć możliwość poślizgu poszczególnych warstw (program uprawnienia budowlane na komputer). Warunek ten będzie z pewnością spełniony nawet przy braku wytrzymałości w powierzchni wspornej na ścinanie lub przyczepność, jeżeli składowa normalna (prostopadła) sił Q przekazywanych przez tę powierzchnię pomnożona przez współczynnik / będzie większa od składowej działającej w powierzchni, pomnożone; przez współczynnik bezpieczeństwa.

Mocna zaprawa użyta do murowania zmniejsza niebezpieczeństwo poślizgu, jednakże ten dodatni wpływ zaprawy przeważnie się w obliczeniach pomija, ponieważ przyczepność zaprawy do muru nie zawsze może być należycie zapewniona (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kamienie powinny być układane w ten sposób, aby ich największe ściany (podstawy) leżały w powierzchniach wspornych muru, innymi słowy kamienie powinny być układane na płask w stosunku do sił cisnących, a nie na rąb lub stojąco.
Ten warunek jest konieczny dla zachowania najlepszej równowagi kamieni w masie muru (uprawnienia budowlane).

Powierzchnie podziałowe poprzeczne oraz podłużne w następujących po sobie warstwach powinny być usytuowane mijankowo,
w celu lepszego związania masy muru.

Mijankowe usytuowanie tych powierzchni daje następujące korzyści:
a)
 ciężary skupione rozkładają się w kierunku ku dołowi na coraz większą przestrzeń muru, która bierze udział w przekazywaniu tych ciężarów na grunt,
b) mur nie ma skłonności do rozdzielania się na poszczególne słupy, co mogłoby zachodzić, gdyby mur był podzielony na całej wysokości pionowymi powierzchniami podziału, przy czym słupy te mogłyby niejednakowo osiadać, a niektóre z nich pod wpływem obciążeń ukośnych mogłyby się odchylać lub przekrzywiać (program egzamin ustny).

W niektórych znanych układach cegieł mijankowe przewiązanie powierzchni podziałowych poprzecznych i podłużnych pełną podstawą cegły zachodzi w każdej następnej warstwie, w innych zaś układach co kilka warstw.
W szczególnych przypadkach oraz w murze wykonanym z nieprawidłowo obrobionych kamieni mogą zachodzić odchylenia od powyższych zasad. Poszczególne miejsca zetknięcia się oddzielnych kamieni nazywamy spoinami. Spoiny najczęściej bywają wypełnione zaprawą i wtedy mają pewną grubość (opinie o programie). Spoiny określamy tym samym przymiotnikiem, co odpowiednie płaszczyzny podziału, a więc są spoiny wsporne, poprzeczne i podłużne.

Spoiny

W konstrukcjach murowanych rozróżniamy dwie zasadnicze grupy, różniące się od siebie kształtem geometrycznym, rodzajem pracy statycznej i przeznaczeniem:
a. Mury pionowe: ściany, filary, kominy itp. konstrukcje o powierzchniach bocznych, pionowych lub nieznacznie pochylonych; mury pionowe będziemy nazywali nadal po prostu murami.
b. Sklepienia.

Poza tymi 2 grupami odrębną kategorię stanowią mury okładzinowe skarp, które są formą przejściową między murami pionowymi i brukami (segregator aktów prawnych).

Pion murarski mały o średnicy 20 mm i długości ok. 100 mm używany jest głównie przy robotach tynkarskich. Może być mosiężny polerowany lub stalowy polerowany bądź oksydowany.
Pion murarski duży o średnicy 30 mm i długości ok. 250 mm używany jest przy robotach murarskich. Pion ten jest stalowy polerowany lub oksydowany.
Każdy pion składa się z pręta z wyżłobionym, gwintowanym gniazdem oraz z nasadki wkręcanej do tego gniazda. Sznur zakończony supłem przepuszcza się przez pionowy kanalik w nasadce.
Łata (linia) murarska (PN/I-59010) jest to sosnowa łata gładko ostfugana ze stępionymi krawędziami, o długości 1,5 m i przekroju 28 X 66 mm. Służy do sprawdzania równości krawędzi i płaszczyzn, jak również do sprawdzania poziomu przy użyciu łącznie z poziomnicą.

Ważna linia (linia pozioma PN/I-59031) jest to sosnowa deska gładko ostrugana o wymiarach 5 m X X 40 mm X 200 mm, ze stępionymi krawędziami i otworami uchwytowymi, okuta płaskownikami mosiężnymi na wkręty. Służy do “wyznaczania i sprawdzania płaszczyzn, a w szczególności płaszczyzn poziomych przy użyciu łącznie z poziomnicą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 8 Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 9 Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 10
Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 11
Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 12 Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 13 Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 14
Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Teoretyczne przesłanki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami