Blog

21.05.2021

Ciśnienie w obiegu

W artykule znajdziesz:

Ciśnienie w obiegu

Ciśnienie w obiegu

W systemach tych ciepło przekazywane jest c. w. u. za pośrednictwem wody grzejnej krążącej stale w obiegu zamkniętym utworzonym z wężownicy w trzonie kuchennym, przewodów i wymiennika pojemnościowego. Dwie różne tego typu instalacje c. w. u. zabezpieczone zgodnie z PN-67/B-02440 (program uprawnienia budowlane na komputer). W pierwszej z nich w wodnej przestrzeni zasobnika panuje pełne ciśnienie wodociągowe.

Dlatego zasobnik jest zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa usytuowanym na przewodzie zimnej wody. Możliwość montażu zaworu bezpieczeństwa przed zasobnikiem wynika z tego, że nie istnieje możliwość powstania w nim pary wodnej. Ciśnienie w obiegu wody grzejnej wywołane jest otwartym naczyniem wzbiorczym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Naczynie wzbiorcze i cały obieg wody grzejnej napełniane są przez przewód zasilający zakończony zaworem odcinającym. Z uwagi na stałe połączenie obiegu wody grzejnej z atmosferą, temperatura zawartej w nim wody nie może przekroczyć temperatury wrzenia przy ciśnieniu atmosferycznym, a więc 100°C. Inny sposób zabezpieczenia instalacji u. przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. W tej instalacji zastosowano otwarte naczynia wzbiorcze, z których jedno zabezpiecza zasobnik ciepła, drugie obieg wody grzejnej (uprawnienia budowlane). Naczynia wzbiorczo-zasilające we wszystkich omówionych instalacjach c. w. u. zasilanych bądź z trzonów kuchennych, z kolumnowych pieców łazienkowych powinny być umieszczone, aby podczas działania instalacji c. w. u. w żadnym jej punkcie nie ciepła przerwa w przepływie wody. Objętość użytkową naczynia wzbiorczego obliczyć, przy czym nie powinna być ona mniejsza od pojemności wodnej układu zabezpieczanego przez to naczynie. Ponadto z wymaganiami PN-67/B-02440 naczynie należy umieszczać w tym mym pomieszczeniu co źródło ciepła.
Jeżeli budynek wyposażony jest w instalację centralnego ogrzewania, można zainstalować dodatkową wężownicę (lub podwójny płaszcz) zasianą z tej instalacji. Takie rozwiązanie umożliwia w okresie sezonu grzewczego bardziej ekonomiczne zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową (program egzamin ustny).

Podgrzewacze wody

Instalacje zasilane z podgrzewaczy gazowych. W ośrodkach miejskich w budynkach mieszkalnych, gdy nie ma centralnej instancji c. w. u., to z reguły instalowane są gazowe, przepływowe podgrzewacze wody. H miastach urządzenia te prawie całkowicie wyparły piece kąpielowe opalane paliwem stałym oraz instalacje zasilane z wężownic umieszczanych w trzonach kuchennych (opinie o programie). Prosta obsługa, niezanieczyszczanie środowiska w takim stopniu jak paliwa stałe, łatwość regulacji, zbędność pomieszczeń pomocniczych, łatwość rozliczania za zużytą energię - to główne zalety podgrzewaczy gazowych. Wadami tych urządzeń jest niebezpieczeństwo wybuchu i zatrucia mieszkańców oraz stosunkowo wysoki koszt gazu. Dlatego też, chcące zmniejszyć do minimum prawdopodobieństwo zatrucia lub wybuchu gazu wydostającego się z instalacji zasilającej podgrzewacze ciepłej wody, należy ściśle przestrzegać technicznych warunków projektowania i eksploatacji tego typu instalacji.
Wartości opałowe różnych rodzajów gazów, które można spalać w gazowych podgrzewaczach wody, oraz wymagane ciśnienia (segregator aktów prawnych).

Stosowane przepływowe podgrzewacze ciepłej wody dzielą się na:
a. termy o natężeniu przepływającej wody 300 dm3/h ogrzewanej od temperatury 10 do 35°C; maksymalna moc cieplna term wynosi ok. 8,7 kW [7,5 Mcal/h], a sprawność tj = 0,65-i-0,70,
b. piece gazowe o natężeniu przepływającej wody ok. 1500 dm3/h ogrzewanej :d temperatury 10 do 35°C; maksymalna moc cieplna pieca wynosi 46,5 kW
^ [40 Mcal/h], a sprawność rj = 0,804-0,90.

Ponadto rozróżnia się piece jednoczerpalne, bezciśnieniowe nie mogące pracować pod pełnym ciśnieniem wodociągowym oraz piece wieloczerpalne przeznaczone do pracy pod pełnym ciśnieniem wodociągowym. W piecach bezciśnieniowych rura wylotowa wody z pieca jest stale otwarta, a wypływ wody ciepłej powoduje otwarcie zaworu na przewodzie zimnej wody odcinającej piec od instalacji wodociągowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami