Blog

05.04.2023

Ciśnienie wody

W artykule znajdziesz:

Ciśnienie wody

Ciśnienie wody dostarczanej do instalacji wewnętrznej powinno być tak duże, aby zapewniło pobór wody z najwyżej i najdalej położonego punktu czerpalnego instalacji (punktu krytycznego) w czasie maksymalnego rozbioru wody w instalacji, przy zachowaniu wymaganego ciśnienia na wylocie. Jedynie w czasie trwania pożaru może zabraknąć chwilowo wody, ale tylko na wyższych kondygnacjach budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wzór ten został wyprowadzony przy założeniu, że straty na odcinku od przewodu ulicznego (podłączenia) do pionu wraz ze stratami na wodomierzu wynoszą ok. 4 m, strata na każdej kondygnacji równa jest ok. 0,25 m, a wysokość miarodajnego punktu czerpalnego nad terenem po 3 m na kondygnację, średnie ciśnienie na wylocie czerpalnym 3 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Według zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 grudnia 1970 r (Dz. B. nr 15 z dnia 15 marca 1971 r.) minimalne ciśnienie wypływowe powinno wynosić: dla wylotów nad zlewem, zmywakiem, zlewozmywakiem, umywalką, wanną, przy misce ustępowej, pisuarze, bidecie, natrysku, poidełku, korycie pralni domowych 2-5 m tL2u, dla płuczek ciśnieniowych 10-12 m H20(uprawnienia budowlane).

Wymagane ciśnienie gospodarcze w przewodach ulicznych (liczby zoakrąglone), przy założeniu ciśnienia na wypływie 5 m H20, w zależności od ilości kondygnacji zamieszczono w tabl. l-U.

Ze względów technicznych, a przede wszystkim z uwagi na wytrzymałość armatury, ciśnienie wody w punktach poboru me może przekraczać 50 m HaO w przypadku większego ciśnienia zachodzi konieczność stosowania specjalnej armatury o odpowiednio dużej wytrzymałości lub instalacji dwu- lub więcej strefowych. Ciśnienie 50 m H20 obowiązuje przy projektowaniu każdej ze stref (program egzamin ustny).              

Praktycznie jedna strefa wodociągowa me przekracza 11 kondygnacji, a dla budynków do 19 i 21 kondygnacji wystarczają dwie strefy ciśnienia. Do obliczeń orientacyjnych lub porównawczych przy projektowaniu instalacji wewnętrznych można stosować dane, natomiast przy obliczeniach szczegółowych konieczne jest przeprowadzenie dokładnego rachunku.

Minimalne ciśnienie w sieci miejskiej

Minimalne ciśnienie w sieci miejskiej w punkcie podłączenia domowego powinno być równe sumie strat ciśnienia na pokonanie wszystkich oporów liniowych na długości przewodów od rurociągu ulicznego do najwyżej i najdalej położonego zaworu czerpalnego, strat ciśnienia spowodowanych przepływem przez łuki, zawory, rozgałęzienia, wodomierz itp., łącznie z geometryczną wysokością podnoszenia wędy do najwyższego punktu (opinie o programie).

Wewnętrzna sieć wodociągowa zaczyna się od zaworu domowego ze spustem, zamontowanego za wodomierzem. Sieć składa się z poziomych przewodów rozdzielczych dostarczających wędę do przewodów pionowych, z pionów’, którymi węda jest doprowadzana na poszczególne kondygnacje budynku, oraz z przewodów zaopatrujących punkty czerpalne w pomieszczeniach.

Rozprowadzenie wody w budynku odbywać się może następującymi systemami:

  1. rozdziałem poziomym dolnym,
  2. rozdziałem poziomym górnym,
  3. obiegowym pierścieniowym, będącym połączeniem obu powyższych systemów (segregator aktów prawnych).

Ze względu na dopuszczalną wysokość ciśnienia w instalacji wedociągowej wewnętrznej rówmej 50 m HoO oraz niedobory ciśnienia w sieci miejskiej można rozróżnić instalacje:

  • jednostrefowe,
  • dwustrefowe lub wielostrefowe.

Rozdział poziomy dolny stosowany jest w instalacjach jedno- strefowych zaopatrywanych w wodę bezpośrednio z przewodu wodociągowego, jeżeli ciśnienie jest wystarczające, lub, w przypadku zbyt małego ciśnienia wody w sieci, przy zastosowaniu zbiornika wodno-powietrznego, tzw. hydroforu (promocja 3 w 1).

System ten polega na przepływie wody od dołu do góry, począwszy od głównych przewodów rozdzielczych w piwnicy do najwyżej położonego punktu czerpalnego. Rozdział dolny pozwala na dobre odpowietrzanie się sieci, samoczynne przez zawory czerpalne, oraz na racjonalne projektowanie wielkości przewodów średnice, zmniejszające się zgodnie z ruchem przepływu wody, im wyżej, tym są mniejsze.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami