Blog
Co warto wiedzieć o postępowaniu kwalifikacyjnym?
W artykule znajdziesz:
Co warto wiedzieć o postępowaniu kwalifikacyjnym?
Postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadania uprawnień budowlanych jest prowadzone przez okręgowe komisje kwalifikacyjne okręgowych izb inżynierów budownictwa lub architektury na wniosek osoby zainteresowanej (program na komputer). Komisja musi być właściwa dla miejsca zamieszkania kandydata na uprawnienia budowlane. Kandydaci, którzy pomyślnie przeszli proces kwalifikacji wykształcenia i praktyki zawodowej przystępują do egzaminu na uprawnienia budowlane (program na telefon). Sesje egzaminacyjne są organizowane dwa razy w roku w terminach, które ustala Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa lub Izby Architektów RP. Decyzja podejmowana jest nie później niż 90 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
Postępowanie kwalifikacyjne jest podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich to kwalifikacja wykształcenia i praktyki zawodowej, a drugi to egzamin (program egzamin ustny). Kwalifikacja wykształcenia na odpowiednie bądź pokrewne dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych dokonywane jest w wyniku stwierdzenia zgodności ukończonego przez kandydata kierunku studiów z kierunkiem odpowiednim lub pokrewnym dla danej specjalności. Kierunki te znajdują się w załączniku nr2 do rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Jeśli kandydat uzyskał wykształcenie za granicą, stosowane są przepisy odrębne (opinie o programie). Każdorazowo wniosek podlega indywidualnemu rozpatrzeniu oraz zakwalifikowaniu przez izbę pod kątem programu kształcenia (segregator aktów prawnych).
Praktyka zawodowa
Praktyka zawodowa kandydata na uprawnienia budowlane musi być potwierdzona przez osobę będącą członkiem izby samorządu zawodowego i mającą odpowiednie uprawnienia budowlane. Zakres takiej praktyki musi odpowiadać zakresowi wybranej przez kandydata specjalności uprawnień budowlanych (promocja 3 w 1).
Praktyka będzie zaliczona, jeśli w jej trakcie kandydat będzie bezpośrednio uczestniczył w pracach projektowych lub będzie pełnił funkcję techniczną na budowie. Czynności te muszą być wykonywane pod nadzorem patrona praktyki zawodowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32