Blog

08.02.2019

Co warto wiedzieć o pustakach ceramicznych?

W artykule znajdziesz:

Co warto wiedzieć o pustakach ceramicznych?

Podstawowym składnikiem ceramicznych pustaków jest glina. Każdy element pustaka w procesie wytwarzania zostaje poddawany obróbce termicznej, czyli wypalaniu – dotyczy to ceramiki tradycyjnej (program na komputer). Jednak na rynku coraz większym zainteresowaniem cieszy się ceramika poryzowana, która w procesie produkcji także wymaga wypalania. Jednak do wykonania takich pustaków wykorzystywane są również trociny lub włókna drzewne. W czasie obróbki cieplnej drewniane dodatki ulegają spaleniu, a w ich miejsce powstają pory powietrza (program na telefon). Tego typu ceramika jest więc znacznie lżejsza od tradycyjnej, a do tego poprawie ulega jej współczynnik przenikania ciepła. Ściany z pustaków to rozwiązanie, które warto rozważyć (program na egzamin ustny).

Wybór pustaków ceramicznych

Pustaki ceramiczne wykazują wysoką ogniotrwałość oraz niską nasiąkliwość. Skutecznie izolują przed hałasem i zapewniają wysoką izolację termiczną – parametr ten jest lepszy w pustkach z poryzowanej ceramiki (promocja 3 w 1). Wykazują tendencję do kruszenia się, dlatego muszą być odpowiednio transportowane i montowane. Cechują się też dużą wytrzymałością. Ze względu na tą ostatnią cechę i wysokie parametry izolacji termicznej oraz akustycznej, często są stosowane w budownictwie jednorodzinnym (segregator). Materiał ten może być używany zarówno do stawiania ścian zewnętrznych, jak i działowych.
Wybór pustaków ceramicznych sprawia, że nie trzeba dodatkowo docieplać budynku. Zalecane jest jednak nałożenie dodatkowej warstwy tynku, która pozwoli na zachowanie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Pustaki ceramiczne różnią się między sobą klasą, wielkością oraz strukturą (opinie). Przy budowie ścian nośnych zaleca się stosowanie pustaków w klasach 10, 15 i 20. Do ścian zewnętrznych najlepiej nadają się pustaki MAX, których wymiary wynoszą 288x188x138 lub 220 mm. Mogą stanowić warstwę nośną w ścianach trójwarstwowych lub stanowić ścianę zewnętrzną ściany dwuwarstwowej. Innym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych pustaków U, których wymiary są podobne co cegły budowlanej. Istnieją również specjalne pustaki do wykonywania ścian działowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami