Blog
Metalizacja natryskowa
W artykule znajdziesz:
Metalizacja natryskowa
Metalizacja natryskowa polega na nanoszeniu powłok metalicznych: cynkowych, aluminiowych lub miedzianych za pomocą specjalnego pistoletu, w którym następuje roztopienie, a następnie rozpylenie wprowadzonego drutu. Uzyskanie dobrego powiązania natryskanej powłoki z materiałem konstrukcji wymaga najwyższego stopnia czystości podłoża.
Ze względów ekonomicznych w budowlanych konstrukcjach stalowych metalizację natryskową stosuje się wyjątkowo, głównie przy zabezpieczaniu niedużych powierzchni i połączeń w pracach montażowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcje stalowe jednostkowe powstają w wyniku realizacji indywidualnych projektów konstrukcji, co w konsekwencji prowadzi do jednostkowego ich wytwarzania i indywidualnych metod montażu. Zróżnicowanie opracowań projektowych jest tym większe, im więcej jest zaangażowanych biur projektowych wykonujących dokumentację, przy ogólnej małej ilości produkowanych konstrukcji stalowych. Produkcja jednostkowa jest prowadzona za pomocą prostych maszyn i przy małym zakresie obróbki mechanicznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Cechą charakterystyczną produkcji jednostkowej jest mała dokładność wykonania i duży nakład prac ręcznych. W technice prac warsztatowych przy produkcji jednostkowej stosuje się operację trasowania i obróbki pojedynczych części, przy której występuje duży zakres transportu międzyoperacyjnego, głównie za pomocą suwnic. W cyklu produkcyjnym każda część jest kilkakrotnie transportowana na różne stanowiska operacyjne (uprawnienia budowlane).
W dokumentacji projektowej podaje się ograniczoną ilość informacji o. metodach, jakimi należy wykonywać elementy konstrukcji. Najczęściej podaje się wymagania, które wynikają z konieczności zapewnienia właściwego przeniesienia sił, zapewnienia docisków przez obróbkę mechaniczną powierzchni stykowych, oraz wymagania dotyczące jakości otworów, jakości spoin, rodzaju śrub, niektórych odchyłek wymiarów itp.
Budownictwo stalowe
W produkcji jednostkowej w ogólnym czasie pracy wykonania konstrukcji stalowej czas główny produkcyjny wynosi ok. 28%, czasy pomocnicze i przygotowawcze ok. 31%, natomiast resztę do 40% stanowi głównie transport międzyoperacyjny (program egzamin ustny). W czasie głównym na podstawowe operacje składania i spawania przypada ok. 60%. Ten podział pracochłonności wykonania wskazuje kierunki usprawnienia wytwarzania konstrukcji przez mechanizację prac głównych, zmniejszenie czasów pomocniczych i organizowanie transportu innymi środkami niż suwnice warsztatowe (opinie o programie).
Budownictwo stalowe cechuje stosowanie elementów konstrukcji o prostych formach, dużych masach jednostkowych, lecz małej stosunkowo powtarzalności. Z tego powodu możliwości mechanizacji procesów produkcyjnych leżą głównie w rękach projektantów konstrukcji.
Rozwiązania konstrukcyjne w stadiach projektowania decydują w ok. 80% o kosztach wykonania konstrukcji, natomiast same metody wykonywania tylko w 20%. Projektant decyduje o liczbie jednostkowych części i elementów złożonych, o uproszczeniu szczegółów w rozwiązaniach węzłów i ich powtarzalności w ramach jednego obiektu oraz o zastosowaniu przyjętych rozwiązań również w innych obiektach. Dalszym etapem projektowania jest stosowanie rozwiązań stypizowanych i typoszeregów oraz systemów budowy obiektów ze stypizowanych elementów-klocków (segregator aktów prawnych).
W przeciwieństwie do konstrukcji produkowanych jednostkowo, dla których wymagane są możliwie proste rozwiązania, w konstrukcjach przeznaczonych do produkcji zmechanizowanej mogą być stosowane rozwiązania o formach bardziej złożonych. Decydującym czynnikiem jest tu duża powtarzalność jednakowych części oraz możliwość łatwego przystosowania urządzeń w ciągu produkcyjnym do wykonania podobnych, a nie identycznych części (możliwość przezbrojenia ciągu produkcyjnego).
Możliwość unowocześnienia produkcji zależy od grupowania wyrobów według podobieństwa metody wykonywania w wyspecjalizowanych ciągach produkcyjnych. Celowość stosowania mechanizacji produkcji zależy od stosunku kosztów materiału do kosztów robocizny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32