Blog

07.02.2019

Co warto wiedzieć o silikatach?

W artykule znajdziesz:

Co warto wiedzieć o silikatach?

Skład silikatów bardzo przypomina skład betonu komórkowego (program na komputer). Do wytwarzania silikatów wykorzystywana jest masa piaskowo-wapienna. Materiał jest poddawany specjalnej obróbce, nazywanej prasowaniem, dzięki czemu cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością. Następny etap produkcji to autoklawizacja za pomocą pary wodnej. Bardzo często na tym etapie producenci dodają specjalne środki porotwórcze, które zwiększają objętość masy (program na telefon). Aby mieć pewność, że silikaty są dobrym materiałem do budowy domu i może je wykorzystać, jako główny materiał budowlany, warto poznać ich właściwości. Przede wszystkim silikaty cechują się bardzo wysoką akumulacją ciepła, dzięki czemu zmniejszają koszty związane z ogrzewaniem (program na egzamin ustny).

Doskonała izolacja przed hałasem

Zaletą silikatów jest doskonała izolacja przed hałasem oraz nasiąkliwość na poziomie wynoszącym zaledwie 15% (promocja 3 w 1). Masa objętościowa silikatów może wynosić 1400-1800 kg/m3, natomiast wytrzymałość na ściskanie jest w granicach 10-30 MPa. Przewodność cieplna silikatow jest na poziomie 0,80 – 1 W/(mK). Silikaty, nazywane również bloczkami wapienno-piaskowymi, mają szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym (segregator). Z racji doskonałych właściwości wytrzymałościowych i izolacyjnych, korzysta się z nich również w budowie obiektów użyteczności publicznej, rolniczych oraz przemysłowych.
Bloczki silikatowe mają bardzo wysoki wskaźnik ognioodporności, a do tego świetnie izolują od hałasu. Planując budowę domu, warto więc zastanowić się nad ich wykorzystaniem, ponieważ zapewniają nie tylko maksymalny komfort użytkowania obiektu, ale także bezpieczeństwo mieszkańców (opinie). Przewagą ścian wykonanych z silikatów nad innymi ścianami jest więc podwyższony stopień izolacyjności akustycznej. Bloczki z silikatu najczęściej stosowane są do budowy ścian fundamentowych, szczelinowych, konstrukcyjnych oraz działowych. Wykonuje się z nich także ściany ogniowe. Wadą silikatów jest ich dość wysoki koszt, lecz w zamian zapewniają one spore oszczędności, ponieważ obniżają koszty eksploatacyjne budynku.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami