Blog

Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 2
07.02.2019

Co warto wiedzieć o silikatach?

W artykule znajdziesz:

Co warto wiedzieć o silikatach?

Skład silikatów bardzo przypomina skład betonu komórkowego (program na komputer). Do wytwarzania silikatów wykorzystywana jest masa piaskowo-wapienna. Materiał jest poddawany specjalnej obróbce, nazywanej prasowaniem, dzięki czemu cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością. Następny etap produkcji to autoklawizacja za pomocą pary wodnej. Bardzo często na tym etapie producenci dodają specjalne środki porotwórcze, które zwiększają objętość masy (program na telefon). Aby mieć pewność, że silikaty są dobrym materiałem do budowy domu i może je wykorzystać, jako główny materiał budowlany, warto poznać ich właściwości. Przede wszystkim silikaty cechują się bardzo wysoką akumulacją ciepła, dzięki czemu zmniejszają koszty związane z ogrzewaniem (program na egzamin ustny).

Doskonała izolacja przed hałasem

Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 3Zaletą silikatów jest doskonała izolacja przed hałasem oraz nasiąkliwość na poziomie wynoszącym zaledwie 15% (promocja 3 w 1). Masa objętościowa silikatów może wynosić 1400-1800 kg/m3, natomiast wytrzymałość na ściskanie jest w granicach 10-30 MPa. Przewodność cieplna silikatow jest na poziomie 0,80 – 1 W/(mK). Silikaty, nazywane również bloczkami wapienno-piaskowymi, mają szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym (segregator). Z racji doskonałych właściwości wytrzymałościowych i izolacyjnych, korzysta się z nich również w budowie obiektów użyteczności publicznej, rolniczych oraz przemysłowych.
Bloczki silikatowe mają bardzo wysoki wskaźnik ognioodporności, a do tego świetnie izolują od hałasu. Planując budowę domu, warto więc zastanowić się nad ich wykorzystaniem, ponieważ zapewniają nie tylko maksymalny komfort użytkowania obiektu, ale także bezpieczeństwo mieszkańców (opinie). Przewagą ścian wykonanych z silikatów nad innymi ścianami jest więc podwyższony stopień izolacyjności akustycznej. Bloczki z silikatu najczęściej stosowane są do budowy ścian fundamentowych, szczelinowych, konstrukcyjnych oraz działowych. Wykonuje się z nich także ściany ogniowe. Wadą silikatów jest ich dość wysoki koszt, lecz w zamian zapewniają one spore oszczędności, ponieważ obniżają koszty eksploatacyjne budynku.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 8 Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 9 Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 10
Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 11
Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 12 Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 13 Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 14
Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tkanina z włókna szklanego bezalkalicznego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami