Blog

09.11.2022

Codzienna obserwacja wskaźników

W artykule znajdziesz:

Codzienna obserwacja wskaźników

Codzienna obserwacja wskaźników pozwala na natychmiastowe podjęcie środków zaradczych w przypadku stwierdzenia niedociągnięć. Rzecz jasna, że właściwe korzystanie z wykresów jest możliwe wtedy, gdy dane dotyczące wykonania nanoszone są systematycznie i bez opóźnień, gdyż tylko w tym przypadku wykresy będą stale aktualne i na ich podstawie kierownik budowy będzie mógł we właściwym czasie podejmować potrzebne decyzje (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby wykres był przejrzysty i jasny, powinien on ujmować możliwie jedno tylko zagadnienie. Wprowadzenie jednolitych kolorowych oznaczeń krzywych planu i wykonania ułatwia korzystanie z wykresów. Wykresy opracowywane są na podstawie danych wynikających z planów oraz dokumentacji sprawozdawczej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powinny one przede wszystkim uwzględniać najważniejsze dla budowy zagadnienia, a mianowicie:

  1. wykonanie planu wartościowego,
  2. wykonanie planu rzeczowego,
  3. stan zatrudnienia,
  4. wydajność pracy,
  5. dostawy, zużycie i remanenty podstawowych materiałów budowlanych,
  6. wykorzystanie sprzętu i struktura przewozów,
  7. cykle budowy,
  8. koszty budowy (uprawnienia budowlane).

Podstawą do prowadzenia analizy jest ustalony roczny plan wartościowy, w rozbiciu na poszczególne kwartały i miesiące. Plan ten powinien oddzielnie obejmować zadania do wykonania w ramach generalnego wykonawstwa i oddzielnie siłami własnymi.

Na podstawie rocznego harmonogramu robót i w oparciu o umowy z inwestorami i podwykonawcami, kierownik budowy z ramienia generalnego wykonawcy sporządza na początku roku wykres planowanych przerobów w poszczególnych miesiącach (zazwyczaj w tysiącach złotych) i plany przerobu od początku roku narastająco do końca poszczególnych kwartałów (program egzamin ustny). Przeroby te podaje się, jak już wyżej wspomniano, oddzielnie w ramach generalnego wykonawstwa i oddzielnie siłami własnymi. W miarę potrzeby można w wykresie ująć plany wartościowe poszczególnych podwykonawców oddzielnie. W wykresie b) podano ponadto przewidywany procent wykonania planu rocznego na koniec każdego kwartału (miesiąca) siłami własnymi i w ramach generalnego wykonawstwa (opinie o programie).

Montaż konstrukcji stalowej

Po upływie każdego miesiąca nanosimy wykonanie planu miesięcznego oraz wykonanie planu narastająco od początku roku na koniec danego miesiąca. Na wykresie tym wskazane jest również odnotować procentowe wykonanie zadań siłami własnymi przez podwykonawców i w ramach generalnego wykonawstwa. (Ze względu na przejrzystość wykresu mała skala) procentowe zaawansowanie narastająco planu wartościowego jedynie na koniec poszczególnych kwartałów) (segregator aktów prawnych).

Z przykładu na wykresie wyraźnie widać, że w marcu nie został wykonany plan wartościowy budowy ani w ramach generalnego wykonawstwa, ani siłami własnymi, tym niemniej jednak plan pierwszego kwartału został w pełni wykonany. Z tegoż wykresu widać, że wykonanie zadań w drugim kwartale przebiega w zasadzie planowo z tym, że w ramach generalnego wykonawstwa plan jest systematycznie przekraczany.

Podkreślić przy tym należy, że wykonanie planu wartościowego na budowie nie zawsze daje pełny obraz zaawansowania prac przy budowie obiektu. Zdarzają się bowiem przypadki, że roboty są opóźnione mimo, że plan wartościowy został wykonany. Następuje to zazwyczaj przez wprowadzenie robót dodatkowych (np. pogłębienie fundamentów, nie przewidziane w projekcie palowanie, dodatkowa izolacja dźwiękowa stropów, zastosowanie nie przewidzianej w projekcie glazury i terakoty w kuchni i w pomieszczeniach sanitarnych itp.) lub też na skutek wykonania robót niekubaturowych.

W takich przypadkach konieczne jest ustalenie zaawansowania robót na obiekcie w oparciu o projekt i harmonogram budowy bez uwzględnienia robót dodatkowych i nieprzewidzianych oraz robót niekubaturowych (promocja 3 w 1).

Na każdej budowie konieczne jest prowadzenie codziennej kontroli postępu robót prowadzących, od których wykonania zależy stworzenie frontu robót następnych. Takimi robotami są przy robotach inżynierskich roboty ziemne, betony, montaż konstrukcji stalowej i in., przy robotach budowlanych roboty montażowe, murowe, żelbetowe, tynkowe itp.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami