Blog

14.04.2021

Cybernetyka budowlana

W artykule znajdziesz:

Cybernetyka budowlana

Cybernetyka budowlana

Pojęcie metod matematycznych w organizacji i zarządzaniu wiąże się z jedną z najnowszych nauk a mianowicie z cybernetyką. Z tego powodu należy na wstępie podać kilka informacji o cybernetyce.
Słowo cybernetyka wywodzi się od greckiego „kybernetikos” co znaczy sterujący i związane było na początku z sztuką żeglarską. Platon rozciągnął to pojęcie na zarządzanie prowincjami a Andre Ampere w latach 40-tych XIX wieku określił cybernetykę jako naukę o zarządzaniu państwem (program uprawnienia budowlane na komputer).

W 1948 roku ukazała się książka „Cybernetyka” znanego amerykańskiego matematyka Norberta Wienera, w której określił on cyberentykę jako naukę o sterowaniu i łączności w maszynach i organizmach żywych. Od tego momentu nastąpił bujny rozwój cybernetyki, której kresów nie można na razie przewidzieć.
Cybernetyka jest to nauka o ogólnych prawach przekształcania informacji w systemach sterujących i o sterowaniu w najszerszym tego słowa znaczeniu. Prawa jej odnoszą się zarówno do automatycznych urządzeń sterujących, systemów regulujących w żywych organizmach, jak i do systemów kierowania budową, przedsiębiorstwem, transportem, państwem, działaniami wojennymi itp.
Cybernetyka nie zalicza się do dyscyplin matematycznych ale szeroko korzysta z osiągnięć matematyki a przede wszystkim z logiki matematycznej, teorii informacji i teorii algorytmów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W rozwoju cybernetyki istotne znaczenie mają elektroniczne maszyny liczące, które pozwalają na błyskawiczne otrzymywanie wyników postawionego problemu, oraz eliminują często bardzo pracochłonne operacje związane z rozwiązaniem tego problemu.
Z racji wykonywanego zawodu nasze zainteresowania muszą się ograniczyć do cybernetyki budowlanej (uprawnienia budowlane).
Cybernetyka budowlana, podobnie jak każda inna cybernetyka, ma na celu usprawnienie i ułatwienie kierowania budową, ułatwienie podejmowania decyzji, optymalny rozdział środków produkcji. Ogólnie biorąc zadaniem cybernetyki budowlanej jest opracowanie i stworzenie systemów cybernetycznych w budownictwie.

Zadania i dziedziny zastosowania cybernetyki budowlanej można określić następująco:
- stworzenie zautomatyzowanych systemów planowania i zarządzania budownictwem, jako części składowej systemu planowania, zarządzania gospodarką narodową;
- optymalizacja rozwiązywania zadań architektoniczno-urbanistycznego projektowania, mechanizacja i automatyzacja obliczeń inżynieryjnych;
- automatyzacja sterowania maszynami budowlanymi i zarządzania przedsiębiorstwami przemysłu budowlanego (program egzamin ustny).

Maszyny liczące

Ze względu na zbyt ograniczone możliwości podania choćby krótkiego przeglądu historii, budowy i rozwoju maszyn liczących, a również zasad kodowania i programowania tych urządzeń, zainteresowanych odsyłamy do opracowań specjalistycznych. Zwrócić jedynie należy uwagę na coraz większy udział w stosowaniu elektronicznej techniki obliczeniowej polskich maszyn z rodziny „ODRA”, które coraz skuteczniej rywalizują z takimi renomowanymi maszynami jak „Elliot” czy „Univac” lub IBM (opinie o programie).

Matematyczne metody programowania produkcji budowlanej. Na początku rozdziału wspomnieliśmy o tym, że cybernetyka nie będąc dyscypliną matematyczną korzysta z osiągnięć matematyki. Obecnie zajmiemy się metodami matematycznymi rozwiązywania problemów za pomocą systemów cybernetycznych.

Wszystkie matematyczne metody programowania produkcji budowlanej dotyczą dwóch zasadniczych problemów obejmujących podstawowe czynności w budownictwie:
- przygotowania produkcji:
- określenie i ustalenie metody wykonania zadań budowlanych (segregator aktów prawnych),
- sporządzenie rachunku środków produkcji oraz oceny potrzebnego czasu,
- określenie środków i czynności mających zabezpieczyć wykonanie.
- kierowania produkcją:
- zbieranie informacji o realizacji zadań,
- przetwarzanie tych informacji,
- analiza odchyleń od planu,
- wybór sposobu likwidacji tych odchyleń,
- podjęcie decyzji i ich przekazanie do odpowiednich niższych szczebli zarządzania (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami