Blog

Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 2
24.07.2020

Cylinder hydrauliczny

W artykule znajdziesz:

Cylinder hydrauliczny

Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 3
Cylinder hydrauliczny

Naciskając pedał, ruchome ramię dociska elementy zgrzewane do ramienia nieruchomego, po czym następuje włączenie uzwojenia pierwotnego pod napięcie za pomocą przełącznika, co powoduje powstanie napięcia w uzwojeniu wtórnym i przepływ prądu przez zgrzewane elementy. Docisk elementów reguluje się sprężyną (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na budowach do zgrzewania punktowego szkieletów zbrojeniowych montowanych w deskowaniu stosuje się różnego rodzaju kleszcze.

Jeden z bardziej udanych typów kleszczy stosowanych w Związku Radzieckim, typu SK-75. Całość urządzenia składa się z wózka, kleszczy zgrzewalniczych, kabla o małym oporze, transformatora wraz z zespołem hydraulicznym złożonym z silnika elektrycznego napędzającego pompę olejową tłoczącą olej do cylindra hydraulicznego i urządzenia dociskowego. Same kleszcze zgrzewalnicze składają się z cylindra hydraulicznego z tłokiem połączonym z ruchomą elektrodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do cylindra przymocowana jest elektroda nieruchoma oraz rękojeść zaopatrzona w wyłącznik. Ciężar kleszczy wynosi ok. 5,5 kG. Zgrzewanie siatek za pomocą zgrzewarki jednopunktowej jest od 2 do 3-krotnie wydajniejsze od wiązania ręcznego, pomimo tego dla dużych zakładów prcfabrykacji jest ono niewystarczające, tym bardziej, że zgrzewanie siatek o dużych wymiarach jest niewykonalne. Dlatego do zgrzewania siatek o szerokości 2-3 m i większych stosuje się zgrzewarki wielopunktowe. Ciekawym przykładem zgrzewarki wielopunktowej jest automat do szkieletów słupów, produkcji typu MK-251 (uprawnienia budowlane).

Można na nim wykonać szkielety slupów o długości do 7,0 m. Maszyna ta nie tylko zgrzewa, ale również tnie i automatycznie rozkłada pręty zbrojenia słupów za pomocą urządzenia elektrohydraulicznego. Wydajność maszyny wynosi 10 szkieletów na godzinę.
Nieco inaczej są zbudowane maszyny do nieprzerwanego zgrzewania siatek.
Pręty podłużne siatki odwijają się z kręgów 1, po czym przechodzą przez urządzenie prostujące 2 oraz krążki kierunkowe.

Powyżej krążka kierunkowego pokazany jest mechanizm podawczy 4, który podaje poprzeczne pręty siatki w odpowiednich odstępach czasu w zależności od ich rozstawu. Następnie oba rodzaje prętów przechodzą pomiędzy bębnem 5 i podwójnymi (parzystymi) elektrodami 6 i dalej przez walki kierunkowe, noże 8 służące do cięcia stali na określony rozmiar (program egzamin ustny).

Pocięte arkusze siatki

Pocięte arkusze siatki są zwijane na bębnie w rulony. Na opisanym automacie można wykonywać siatki z drutów o średnicy 5-8 mm, przy czym wydajność takiej maszyny wynosi 2-6 m2 siatki na minutę. Zgrzewanie doczołowe służy do przedłużania prętów zbrojenia. Zazwyczaj stosuje się je w celu wykorzystania odpadów, które po zgrzaniu tworzą długie pręty, dające się wykorzystać zazwyczaj jako pręty rozdzielcze lub montażowe (opinie o programie).

Zgrzewanie doczołowe może być zwarciowe lub iskrowe. Zgrzewanie zwarciowe polega na tym, że końce łączonych elementów są do siebie mocno dociśnięte, a płynący przez nie prąd nagrzewa je do stanu plastycznego, poniżej temperatury topnienia. Przy zgrzewaniu doczołowym iskrowym końce łączonych elementów stykają się lekko ze sobą i po nagrzaniu się do temperatury topnienia zostają do siebie silnie dociśnięte, tworząc tak zwany rąbek, w odróżnieniu do spęcznienia, jakie powstaje przy zgrzewaniu zwarciowym.

Zgrzewanie doczołowe iskrowe daje połączenia o większej wytrzymałości w porównaniu z łączeniami zgrzewanymi zwarciowo. Ponadto szybkość zgrzewania jest większa przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Dlatego zgrzewanie doczołowe iskrowe jest powszechnie stosowane w budownictwie. Schemat zgrzewarki doczołowej. Zgrzewane pręty 1 i 2 umocowane są w uchwytach 3 za pomocą urządzenia zaciskającego 4 (segregator aktów prawnych). Do uchwytów tych dołączone są końce przewodów uzwojenia wtórnego 5 transformatora 6. Jeden uchwyt jest stały, a przeciwległy ruchomy.

Po zetknięciu zgrzewanych końców prętów i włączeniu transformatora następuje w miejscu zetknięcia gwałtowne nagrzewanie się prętów. Powoduje ono stan ciastowatości końcowych odcinków prętów. Przez docisk końców prętów za pomocą urządzenia 7 następuje połączenie się materiału prętów. Dla każdego przekroju prętów stosuje się odpowiednie natężenie prądu oraz wzajemny docisk zgrzewanych prętów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 8 Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 9 Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 10
Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 11
Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 12 Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 13 Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 14
Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pojęcie budownictwa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami