Blog
Hipoteza migracji jonów
W artykule znajdziesz:
Badania te wykazały, że nie ma żadnego pośredniego rżenia się fazy bezpostaciowej. Nowa faza krystaliczna pojawia się przez pewien czas jednocześnie z fazą wyjściową, zwiększając się ilościowo czy odpowiednim podwyższeniu temperatury i ciśnienia. Kukowski zaproponował wyjaśnienie mechanizmu przemiany, biorąc pod uwagę możliwość wyjścia protonów z warstwy hydroksylowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy takim założeniu można rozwinąć pojęcie o deficycie ładunków dodatnich w podsieci i o wyrównywaniu tego deficytu „migracją” z warstwy sąsiedniej jonów krzemu (prawdopodobnie w otoczeniu „swoich” jonów tlenu), które przyłączają się i tworzą drugą warstwę tetraedryczną. Z tych zwiększonych jonów tlenu powstaje przy tym pewien ładunek ujemny, który zostaje skompensowany jonami metali alkalicznych, np. potasu, z otaczającego roztworu i w sumie powstaje hydrołyszczyk (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Hipoteza migracji jonów jest znana od dość dawna. Mechanizm odwrotnego przejścia ze struktury warstw 2:1 do struktury 1:1 (wietrzenie) jest związany, wg Kukoivskiego, z aktywną rolą protonów, które przechodzą z kwaśnego roztworu do sieci krystalicznej minerału i rozmieszczają się na płaszczyznach podstawowych po stronie tetraedrów i w pobliżu części oktaedrycznych, mających jakikolwiek, chociażby słaby deficyt ładunku dodatniego. Warstwa tetraedryczna staje się nietrwała (w tym również przejawia się nietrwałość wiązań, jak to było zaznaczone wyżej) i następuje przejście (w rzeczywistości rozpuszczenie, także wg Giedroycia) anionów wodorotlenku krzemowego razem z dużymi kationami do sieci krystalicznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ogrzewanie i rozpad pakietu
Bezpostaciowe wodorotlenki krzemu, glinu i żelaza, wytrącone przy takich przemianach w postaci produktów ubocznych, mogą albo pozostawać na miejscu tworząc koloidalny składnik glin i gruntów, albo w odpowiednich warunkach przejść przez stadium koalescencji i krystalizować (program egzamin ustny).
Pierwsze systematyczne badanie reaktywności kaolinu, przedsięwzięte przez Sokołowa, potwierdziło, po pierwsze, odwodnienie kaolinu w zakresie temperatur 550-i-800oC i, po drugie, pozwoliło określić interwał temperatur, w którym wiązania między jonami w sieci krystalicznej kaolinitu są na tyle osłabione, że jon glinu może zostać z niej łatwo wymyty przez rozpuszczenie w G-procentowym HC1 (opinie o programie).
Przy dalszym ogrzewaniu metakaolinitu (A1203 • 2Si02) tworzą się w nim nowe fazy krystaliczne, bardziej trwałe termodynamicznie w nowo powstałych warunkach; s-, p-wiązania odbudowują się w połączeniach sprzyjający cli trwałości powstałych w tych warunkach faz (potwierdzenie prawa Le Cłmtdiera o kierunku przebiegu reakcji), a jon glinu w tym przypadku okazuje się nierozpuszczalny w kwasie solnym.
3670 i 3650 cm-1 romieszczone są w warstwie oktaedrycznej pakietu; są one mniej trwale związane, część z nich tworzy za pośrednictwem wodoru wiązania między pakietami. Wielkość wiązania wodorowego wynosi 12,6-^33,5 kJ/mol (3 -j- 8 kcal /mol). Przy nagrzewaniu do temperatury 400°C pasma zlewają się w jedno ok. 3800 cm-1, co można uważać za oznakę pewnego przesunięcia grup wodorotlenowych, zanim połączą się one w cząsteczkę wody, wydzielając jon tlenu zamykającego dwa rozerwane wiązania (segregator aktów prawnych).
Odwodniony w temperaturze 700-i-750°C kaolinit (metakaolinit A1203 • 2Si02) zdolny jest w pewnym stopniu ponownie uwodnić się pod działaniem pary, przy zwiększonych ciśnieniach. Szybkość odwadniania kaolinów i glin zależy od właściwości głównego składnika minerałów ilastych i od stopnia rozproszenia cząsteczek przy jednakowych warunkach podgrzewania. W ten sposób przy łącznym czasie odwadniania 2 godz. i praktycznie jednakowej ilości wody konstytucyjnej: w kaolinie prosianowskim 13,41% i w glinie czasowiarskiej 13,39%, szybkość wysychania była różna: glina czasowiarska odwadnia się szybciej, co Budników tłumaczył różnymi właściwościami cząstek ilastych (kaolinit w kaolinie i minerały niekaolinitowe w glinie czasowiarskiej) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32