Blog
Cylindrowanie
W artykule znajdziesz:
Cylindrowanie
Cylindrowanie - ociosywanie drzewa w celu ułatwienia jego ścięcia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cylindryczny - mający kształt wydrążonego walca.
Cylpepsy - rodzaj mielników w postaci stalowych wałeczków zapełniających częściowo bęben młyna bębnowego, stosowanych zamiast kul stalowych w celu zwiększenia powierzchni ścierającej.
Cymen, CH, • C6H4 CH(CHI)2 - węglowodór aromatyczny, pochodna benzenu; znane są 3 izomery c.: ciecz nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w alkoholu i eterze; c. jest stosowany jako rozpuszczalnik, do produkcji żywic syntetycznych, do polerowania metali i do syntezy organicznej.
Cyna, Sn - pierwiastek chemiczny IV grupy głównej układu okresowego (węglowce), liczba atomowa 50; c. jest ciałem stałym, ma własności amfotcryczne.występujc w trzech odmianach alotropowych o charakterze niemetalu; c. otrzymuje się z kasyterytu przez redukcję węglem; stosuje się do powlekania blach w celach antykorozyjnych, jako składnik licznych stopów i do lutowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cyna fosforowa - od/, stop przejściowy cyny z fosforem, stosowany jako odtleniacz miedzi i jej stopów.
Cyna technicznie czysta - cyna o małej zawartości zanieczyszczeń (odpowiednio do sposobu wytwarzania) otrzymana lub oczyszczona przemysłowymi metodami metalurgicznymi; rozróżnia się cynę surową (hutniczą), cynę rafinowaną (elektrolitycznie lub ogniowo) i cynę przetopioną.
Cynamal aldehyd cynamonowy.
Cynamoil, ChHsCH:CH CO - jednowartościowy rodnik wywodzący się z kwasu cynamonowego (uprawnienia budowlane).
Cynchonidyna - alkaloid, otrzymywany z ekstraktów różnych gatunków kory chinowej; c. ma postać białych kryształów, stosowana jest jako lek przeciwmalaryczny o słabszym działaniu niż chinina cyneol - eukaliptol.
Cynfolia, staniol - folia cynowa o grubości setnych części milimetra, walcowana na zimno.
Cyniak - min. stosowana w górnictwie nazwa kasyterytu.
Cyniany, Me2SnOj - sole nie występującego w stanie wolnym kwasu cynowego H2Sn04.
Cyniny, Me2Sn02 - związki nieorganiczne otrzymywane przez działanie silnymi zasadami na wodorotlenek cynawy.
Cynk, Zn - pierwiastek chemiczny grupy dodatkowej cynkowców w Ił grupie układu okresowego (berylowce); liczba atomowa 30; c. ma własności amfoteryczne z przewagą własności zasadowych, jest metalem nieszlachetnym o barwie niebiesko- białej, kruchym w zwykłej temperaturze, łatwo rozpuszcza się w kwasach, na powietrzu pokrywa się warstwą ochronną tlenku; występuje najczęściej jako sfaleryt (blenda cynkowa), z którego otrzymuje się c. metaliczny przez prażenie i następną redukcję w retortach za pomocą koksu; jest stosowany do wyrobu blach, do cynkowania wyrobów stalowych i jako składnik stopowy, np. mosiądzu (program egzamin ustny).
Cynkit
Cynkit - minerał, tlenek cynkowy, ZnO; w większych skupieniach wykorzystywany jako ruda cynku.
Cynkografia - chemigrafia.
Cynkowanie - wytwarzanie powłoki cynkowej (najczęściej na powierzchni stali); c. przeprowadza się metodą elektrolityczną, ogniową, dyfuzyjną, natryskową.
Cynkowanie dyfuzyjne, szerardyzacja - nasycanie powierzchniowej warstwy przedmiotu cynkiem przez wygrzewanie (zazwyczaj w temperaturze 340 do 400 °C) w proszku cynku z dodatkiem 5 do 8% tlenku cynkowego.
Cynkowce - pierwiastki grupy dodatkowej w II grupie układu okresowego (cynk, kadm. rtęć); są to metale o umiarkowanej reaktywności, w przyrodzie występują przeważnie w stanie związanym; wszystkie trzy pierwiastki mają liczne zastosowania praktyczne (opinie o programie).
Cynoalkile - alkilocyny.
Cynober - minerał, siarczek rtęciowy, HgS; główny surowiec do otrzymywania rtęci; stosowany również do produkcji farb jako pigment (czerwień rtęciowa), odznaczający się dobrymi właściwościami kryjącymi.
Cynowanie, pobielanie - wytwarzanie powłoki cynowej dla zabezpieczenia przed korozją; c. przeprowadza się metodą ogniową i elektrolityczną.
Cynowanie elektrolityczne - cynowanie oparte na zasadzie elektrolizy związków cyny.
Cynowanie na gorąco, cynowanie ogniowe - cynowanie przez zanurzanie wytrawionych wyrobów w kąpieli z roztopionej cyny.
Cynowodór, SnH4 - silnie trujący gaz; jest stosowany do cynowania powierzchni metali i wyrobów ceramicznych.
Cypel - klin lądu wchodzący w morze.
Cyrkiel - przybór rysunkowy do kreślenia okręgów i łuków (c. rysunkowy) albo do podziału odcinków i łuków oraz dokładnego odmierzania z przymiaru określonych długości i przenoszenia ich na rysunek (c. podziałowy).
Cyrkiel drążkowy - cyrkiel do odmierzania i przenoszenia dużych odcinków oraz do kreślenia łuków okręgów o dużym promieniu; w c.d. ostrza lub ostrze i element kreślący są osadzone w uchwytach przesuwanych na długim drążku.
Cyrkiel kątowy - cyrkiel o trzech ramionach służący do przenoszenia kątów (segregator aktów prawnych).
Cyrkiel redukcyjny - cyrkiel podziałowy, którego ramiona, zestawione w kształcie litery X, obracają się dookoła przesuwanej wzdłuż nich osi, co umożliwia zwiększanie lub zmniejszanie przenoszonych wymiarów w określonym stosunku.
Cyrkiel warsztatowy - przybór pomocniczy w postaci cyrkla służący do pośrednich pomiarów odległości punktów przez przenoszenie tych odległości na przymiar kreskowy lub do kreślenia okręgów (łuków).
Cyrkiel zerowy, zerownik - cyrkiel do kreślenia okręgów o małym promieniu (do 5 mm), zaopatrzony w sprężynujące ramię regulowane śrubą (promocja 3 w 1).
Cyrkon 1, Zr - pierwiastek chemiczny dodatkowej grupy tytanowców w IV grupie układu okresowego (węglowce), liczba atomowa 40; c. ma własności amfoteryczne, jest srebrzystobiałym, twardym, trudno topliwym metalem, stosowanym do produkcji trudno topliwych emalii.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32