Blog

Granice stref zdjęcie nr 2
21.09.2022

Czas mieszania

W artykule znajdziesz:

Granice stref zdjęcie nr 3
Czas mieszania

Czas mieszania zależy od konsystencji mieszanki oraz typu i pojemności betoniarki. Ponieważ pojemności betoniarek wolnospadowych są mniejsze, a urabianie ogranicza się do konsystencji plastycznej i półciekłej, czas mieszania wynosi 1,0-3,0 min. Kolejność dozowania składników nie jest precyzyjnie ustalona, gdyż zależy od wielu parametrów, a zwłaszcza typu betoniarki, konsystencji mieszanki i właściwości kruszyw (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należy kierować się tym, aby:

  1. z betoniarki nie wyciekała woda,
  2. ścian nie oblepiał cement, ani nie pozostawała na nich stała warstwa betonu,
  3. wzajemne przenikanie składników następowało jak najszybciej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do betoniarki wolnospadowej z reguły wlewa się - przed wsypaniem kruszywa i cementu - ok. 1/3 ilości wody zarobowej, a do betoniarki o ruchu wymuszonym najpierw dozuje się drobne składniki suche, z kolei część wody, a dopiero po ich wstępnym przemieszaniu daje się w pierwszym przypadku resztę wody, a w drugim - kruszywo grube i resztę wody.

Przedłużanie czasu mieszania, gdy mieszanka jest już dobrze urobiona, nie przynosi wzrostu wytrzymałości, natomiast zużywa betoniarkę oraz powoduje ścieranie kruszywa, zwiększając w ten sposób ilość pyłów, tak że efekt technologiczny i ekonomiczny mieszania jest wtedy z reguły wybitnie ujemny. Przyjmowanie i magazynowanie składników kowany w kolejności wieku. Zbyt długie przetrzymywanie prowadzi do zwietrzenia cementu. Bardziej podatne na zwietrzenie są cementy o większym rozdrobnieniu (uprawnienia budowlane).

W powietrzu o wyższej wilgotności cement wietrzeje szybciej. Stąd też bardzo ważne są warunki przechowywania. Cement trzeba przechowywać w sposób chroniący go przed zawilgoceniem, najlepiej w silosach blaszanych o pełnej szczelności. Zwietrzenie cementu objawia się głównie przez powstawanie twardych grudek w wyniku jego hydratacji. Przy stwierdzeniu grudek w cemencie należy poddać go kontrolnemu badaniu cech wytrzymałościowych.

Transport bliski

W przypadku kruszywa należy zwrócić uwagę zwłaszcza na kruszywo nie frakcjonowane, gdyż w naszych warunkach często różni się ono znacznie w zakresie ilości najdrobniejszych ziarn, głównie decydujących o jakości kruszywa. Kruszywa różniące się rodzajem, klasą i uziarnieniem magazynuje się w osobnych usypiskach lub zasiekach, aby zabezpieczyć je przed mieszaniem się. Przy dozowaniu automatycznym zasobniki kruszywa powinny być przykryte dachem i odwodnione, aby zapewnić w miarę możliwości stałą jednolitą wilgotność (program egzamin ustny).

Do wykonywania betonu można przyjmować tylko te składniki, które zależności od założonych warunków powiadają założonym wymaganiom wykonawstwa przemysłowe czy prze- technicznym). Szczególną uwagę należy zwrócić na ciężarowo, a kruszywo często jeszcze to, aby składowany cement był zużyty objętościowo. Ilość wody jest bieżąco ustalana przez operatora w dostosowaniu do konsystencji, która zależy od aktualnego zawilgocenia kruszywa. W przypadku ciężarowego dozowania kruszywa wymaga się dokładnego uwzględnienia aktualnej jego wilgotności, ponieważ drobne błędy w ilości kruszywa nie mają tak dużego znaczenia, jak błędy w ilości wody (opinie o programie).

Najnowsze rozwiązania dozowania składników są całkowicie zautomatyzowane. Zależnie od rozwiązań automatyki można programować dozowanie wg z góry ustalonych ilości składników (segregator aktów prawnych). Ostatnie rozwiązania są tego typu, że komputer oblicza składniki i uruchamia produkcję po przedłożeniu mu programu, a ponadto samodzielnie modyfikuje te ilości, jeśli zmienia się wilgotność kruszywa. Program można szybko zmieniać dostosowując do potrzeb produkcji.

Wyróżnia się transport bliski, tj. w obrębie placu budowy do 250 m, i transport daleki na odległość nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Obecnie stosuje się coraz powszechniej sprowadzanie mieszanki betonowej z wyspecjalizowanych wytwórni, zwanych fabrykami betonu; beton taki nosi nazwę ,,beton towarowy” (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Granice stref zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Granice stref zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Granice stref zdjęcie nr 8 Granice stref zdjęcie nr 9 Granice stref zdjęcie nr 10
Granice stref zdjęcie nr 11
Granice stref zdjęcie nr 12 Granice stref zdjęcie nr 13 Granice stref zdjęcie nr 14
Granice stref zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Granice stref zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Granice stref zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami