Blog

Funkcje projektanta zdjęcie nr 2
17.08.2020

Czas mieszania

W artykule znajdziesz:

Czas mieszania

Funkcje projektanta zdjęcie nr 3
Czas mieszania

Czas mieszania zależy od pojemności roboczej mieszalnika, wymaganej konsystencji masy betonowej, temperatury składników itp. Spośród tych czynników szczególny wpływ na średni czas mieszania mają dwa pierwsze czynniki (program uprawnienia budowlane na komputer). Ustalony dla określonych składników, konsystencji i wielkości betoniarki czas mieszania powinien być kontrolowany, aby w ten sposób zachować optymalne warunki pracy.

Najkorzystniejsze wskaźniki pod względem cykli pracy mieszalnika wykazują nowsze typy betoniarek o mieszaniu przymusowym, gdzie czas mieszania zarobu wynosi zaledwie 30 s, a nawet mniej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niezależnie od obiektywnych metod ustalania czasu mieszania, który powinien być znany przed rozpoczęciem właściwej produkcji masy betonowej, operatorzy betoniarek określają jednorodność mieszanej masy za pomocą pewnych jej cech wyglądu zewnętrznego. Na przykład niewłaściwie wymieszaną masę betonową poznaje się po zewnętrznie widocznej niejednorodności, matowym kolorze, braku „tłustości” itp. Czas wsypywania składników do mieszalnika zależy od sposobu wsypywania.

Przy zastosowaniu zautomatyzowanych dozowników czas ten może być zmniejszony do 10 s. Czas opróżniania mieszalnika z masy betonowej zależy od konstrukcji betoniarki (przechylna, nieprzechylna) oraz od konsystencji masy betonowej (uprawnienia budowlane).
Dla zapewnienia pełnego wykorzystania wydajności betoniarki należy zaprojektować właściwą metodę robót betonowych w ramach organizacji budowy, a w szczególności odpowiedni odbiór i odwożenie masy betonowej. W tym celu pojemność środka odwożącego powinna co najmniej równać się pojemności użytecznej mieszalnika betoniarki lub stanowić jej wielokrotność.

W tym drugim przypadku lub gdy pojemność mieszalnika jest większa od pojemności środka odwożącego, wskazane jest zainstalowanie przy mieszalniku zasobnika wyrównawczego na masę betonową.

Betoniarki rotacyjne

Zasada działania betoniarki rotacyjnej polega na tym, że w mieszalniku o kształcie walca z osią poziomą obraca się wał poziomy z łopatkami, które powodują przegarnianie ziaren kruszywa wraz z cementem i wodą i w ten sposób następuje wymieszanie zawartości zarobu (program egzamin ustny). Otwór wsypowy jest równocześnie otworem wysypowym masy betonowej. Opróżnianie odbywa się w ten sposób, że mieszalnik jest obracany o 180° otworem w dół, przez który mas; betonowa szybko spada z betoniarki, ponieważ poza działaniem sił grawita cyjnych pomagają opróżnieniu betoniarki obracające się nieustannie łopatkę (opinie o programie).

Betoniarka napędzana jest silnikiem elektrycznym, zamontowanym na podsta wie, na której ustawiony jest również mieszalnik (szeregowo).
W kraju nie produkuje się betoniarek rotacyjnych. Niektóre typy tych betoniarek produkowanych we Francji, USA i NRF. Nieco odmienny typ betoniarki rotacyjnej okresowego działania. Jest to betoniarka typu „Sonthofen” (NRF), z mieszalnikiem, w którym umieszczone są dwa wały poziome z łopatkami mieszającymi. Ostatnio produkowane są betoniarki, w których składniki zarobu w czasie ich mieszania poddawane są dodatkowo wibrowaniu. Przy tego rodzaju dodatkowym zabiegu otrzymuje się przy niskim wskaźniku wodocementowym zwiększenie wytrzymałości masy betonowej o ok. 20%, co pozwala na zmniejszenie ilości cementu w zarobię o ok. 10% (segregator aktów prawnych)
. W mieszarce tej stosowany dotychczas wał łopatkowy o przekroju kwadratowym został zastąpiony wałem rurowym, w którego wnętrzu zainstalowano dodatkowy wał osadzony mimośrodowo na łożyskach wałeczkowych (rolkowych). Łożyska tego walu osadzone są na amortyzatorach umieszczonych poza mieszalnikiem. Zastosowanie betoniarek wibracyjnych wymaga jednak dość dokładnego określenia amplitudy i częstotliwości drgań oraz czasu wibrowania.

Zbyt długie wibrowanie jest niekorzystne. W początkowym okresie wibrowania ziarenka kruszywa i piasku ulegają mieszaniu z cementem i wodą, natomiast w następnej fazie następuje zagęszczanie masy betonowej w mieszalniku iw efekcie utrudnienie opróżnienia betoniarki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Funkcje projektanta zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Funkcje projektanta zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Funkcje projektanta zdjęcie nr 8 Funkcje projektanta zdjęcie nr 9 Funkcje projektanta zdjęcie nr 10
Funkcje projektanta zdjęcie nr 11
Funkcje projektanta zdjęcie nr 12 Funkcje projektanta zdjęcie nr 13 Funkcje projektanta zdjęcie nr 14
Funkcje projektanta zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Funkcje projektanta zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Funkcje projektanta zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami