Blog

Para sił zdjęcie nr 2
10.02.2022

Czas utwardzania

W artykule znajdziesz:

Para sił zdjęcie nr 3
Czas utwardzania

Czas utwardzania może być dowolnie regulowany przez podwyższenie temperatury lub dodatek aktywatora (np. naftenianu kobaltu przy wodoronad tlenkach lub dwumetyloaniliny przy nadtlenkach). W procesie utwardzania nie wydzielają się produkty uboczne, więc utwardzanie można przeprowadzać bez ciśnienia lub pod ciśnieniem niskim (program uprawnienia budowlane na komputer). Daje to szerokie możliwości stosowania żywic poliestrowych przy użyciu prostych metod i w różnych, skromnych nawet warunkach można osiągnąć dobre wyniki.

Dzięki dobrej płynności i dobrym własnościom zwilżania żywic poliestrowych można formować kształtki z laminatów poliestrowych praktycznie dowolnej wielkości nawet bez ciśnienia. Reakcję utwardzania przeprowadza się egzotermicznie i bardzo szybko. W czasie reakcji nie potrzeba na ogół doprowadzać ciepła. Przemysł dostarcza żywice poliestrowe o różnej lepkości i stopniu kondensacji, dlatego możliwości ich zastosowania są nieograniczone. Żywice poliestrowe twarde i nieelastyczne można zmieszać z żywicami elastycznymi i otrzymać w ten sposób wyroby o pośrednich własnościach mechanicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W zależności od przeznaczenia wyrobów z żywicy poliestrowej przerabia się ją bez napełniaczy (tzw. odlewanie) bądź z napełniaczami wzmacniającymi (najczęściej włókno szklane) lub niewzmacniającymi. Najlepsze własności mechaniczne mają wyroby z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknami lub tkaninami szklanymi. Bardzo popularne jest stosowanie niedoprzędu włókna szklanego i mat (uprawnienia budowlane). Nie wszystkie jednak gatunki szkła nadają się do tego celu, gdyż alkaliczność szkła może wynosić tylko do 2%, a włókna powinny mieć średnicę ok. 6 m-. Wyższa alkaliczność może spowodować nasiąkliwość wilgocią i spadek wytrzymałości mechanicznej. Powodem tego jest rozluźnienie wiązania pomiędzy żywicą i włóknami (program egzamin ustny).

Substancje nieorganiczne

Dla maksymalnego wzmocnienia wiązań pomiędzy włóknem szklanym a żywicą stosuje się impregnację włókien odpowiednimi chemikaliami. Dobre wyniki dają tu związki kompleksowe chromu i estru kwasu metakrylowego (Volan) albo połączenia krzemoorganiczne (Garan).

Do wyprasek stosuje się włókno szklane cięte w krótkich odcinkach (ok. 5-P30 mm). Włókno szklane nie wyklucza możliwości stosowania innych włókien, jak np. azbestu i włókien tekstylnych (opinie o programie). Włókna tekstylne: celulozowe, syntetyczne, sizal, juta i inne są jednak mniej trwałe niż substancje nieorganiczne, jak kwarc, szkło, azbest. Są one również łatwopalne, co przy palności żywic poliestrowych zmusza do stosowania dodatków nieorganicznych w celu obniżenia ich palności.

Czasem stosuje się również napełniacze niewzmacniające (np. glinkę, kaolin, talk, węglan wapniowy, krzemiany i inne). Obniżają one palność, dają lepsze powierzchnie, czynią wyroby nieprzezroczystymi i obniżają koszty produkcji. W zależności od wielkości cząstek i własności usieciowania, napełniacze te można dodawać w ilości do 60°/o (ciężaru żywicy), zwracając jednak uwagę, że poszczególne napełniacze przyspieszają lub opóźniają utwardzanie i dlatego należy je dodawać bezpośrednio przed utwardzaniem (segregator aktów prawnych). Do mieszania nadają się powszechnie używane aparaty (np. mieszadła wirujące do rzadkich mieszanin i ugniatarka do masy gęstej). Do barwienia żywic poliestrowych stosuje się przede wszystkim pigmenty nieorganiczne, których wybór jest obszerny, ale przed dodaniem do żywicy należy sprawdzić zdolność ich przyjmowania przez żywicę poliestrową.

Do wyrobów przezroczystych stosuje się przeważnie barwniki w paście. Barwnik przed dodaniem musi być najpierw rozpuszczony w styrenie, przefiltrowany i tylko klarowny roztwór może być dodany do żywicy(promocja 3 w 1). Przez odpowiednie dodatki można uodpornić żywice poliestrowe na zapłon. Dodatki te mogą wynosić np. 10 cz. cięż. parafiny chlorowanej i 5 cz. cięż. trójtlenku antymonu na 100 cz. cięż. żywicy. Znane są również specjalne rodzaje żywic poliestrowych odpornych na ogień z racji ich składu chemicznego; w przyszłości będą one miały głównie zastosowanie w budownictwie (po zwiększeniu produkcji i obniżeniu ceny).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Para sił zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Para sił zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Para sił zdjęcie nr 8 Para sił zdjęcie nr 9 Para sił zdjęcie nr 10
Para sił zdjęcie nr 11
Para sił zdjęcie nr 12 Para sił zdjęcie nr 13 Para sił zdjęcie nr 14
Para sił zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Para sił zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Para sił zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami