Blog

24.11.2021

Cząsteczka wody

W artykule znajdziesz:

Cząsteczka wody

Cząsteczka wody

Zawilgocenie i jego skutki w postaci zmian fizycznych i chemicznych w materiałach przegród budowlanych związane są z właściwościami fizykochemicznymi wody. Niektóre z nich wymagają szczegółowego omówienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cząsteczka wody HzO zbudowana jest jak wiemy z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Jako całość jest ona elektrycznie obojętna. Ze względu jednak na to, że elektroujemny atom tlenu i dwa elektrododatnie atomy wodoru tworzą trójkąt, mamy tu niesymetryczne rozmieszczenie dodatnich i ujemnych ładunków elektrycznych. W wyniku tego niesymetrycznego układu wierzchołek trójkąta zajęty przez atom tlenu wykazuje ładunek ujemny, a wierzchołki zajęte przez atomy wodoru ładunki dodatnie.

Z tego powodu cząsteczka wody ma dwa bieguny: ujemny i dodatni i jest tzw. dipolem.
Dipolowe cząsteczki wody przyciągają się wzajemnie przeciwnymi biegunami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Mogą one również łączyć się jednym lub drugim końcem z innymi ciałami wykazującymi ładunek dodatni lub ujemny jako całość lub też mającymi również charakter dipolowy, np. mogą łączyć się z jonami elektrolitów w roztworach wodnych. W tym przypadku następuje hydratacja jonów polegająca na tym, że cząsteczki wody tworzą błonki dookoła jonów elektrolitów.

Dla wytłumaczenia zjawiska napięcia powierzchniowego rozpatrzymy najpierw zachowanie się. cząsteczek Wewnątrz warstwy wody. Wskutek chaotycznego układu cząsteczek wody i ich stałego ruchu cieplnego siły przyciągania między cząsteczkami nie są zrównoważone (uprawnienia budowlane).
Zachowanie się cząsteczki wody w warstewce powierzchniowej na granicy środowiska ciekłego i gazowego jest oczywiście odmienne, ponieważ jest ona pod działaniem cząsteczek wody i pary wodnej w powietrzu.

Kształt objętości wody

Ze względu na większą gęstość wody od gęstości pary, wypadkowa sił przyciągania wody będzie wielokrotnie większa od wypadkowej przyciągania pary. Z tego powodu cząsteczka wody położona na powierzchni będzie znajdowała się pod działaniem siły przyciągania działającej w kierunku do masy wody. W tej sytuacji wszystkie cząsteczki wody warstwy powierzchniowej o grubości równej promieniowi działania sił przyciągania cząsteczkowego powodują ciśnienie w całej masie cieczy. Jest to tak zwane ciśnienie powierzchniowe i dochodzi ono dla wody do 11 000 at, wskutek czego ciecze jako już silnie ściśnięte odznaczają się nieściśliwością (program egzamin ustny).
Wielkość ciśnienia powierzchniowego przy płaskiej powierzchni cieczy jest jednakowa, przy powierzchniach zakrzywionych zmienna.

Cząsteczki znajdujące się w jednakowej odległości od wolnej powierzchni wywierają ciśnienie większe, jeżeli ta powierzchnia jest wypukła i mniejsze, jeżeli ta powierzchnia jest wklęsła (opinie o programie).
Ciśnienie powierzchniowe p0 skierowane do masy wody powoduje, że dowolny kształt objętości wody stara się przyjąć najmniejszą powierzchnię, tzn. kuli (np. kropli). Zjawisko to sprawia wrażenie, jakby powierzchnia wody była pokryta cienką błonką dążącą do zmniejszenia swej powierzchni, podobnie jak naciągnięta błonka gumowa. Na skutek takiego skojarzenia powstało pojęcie napięcia powierzchniowego.
Wielkość współczynnika napięcia powierzchniowego oznacza się literą a. Jest ono odmienne dla różnych cieczy (segregator aktów prawnych).

Przy podwyższeniu temperatury napięcie powierzchniowe zmniejsza się.
Wiele domieszek wpływa na zmniejszenie powierzchniowego napięcia. Tak na przykład napięcie powierzchniowe wody bardzo zmniejsza się na skutek rozpuszczenia w niej mydła lub w obecności innych domieszek, jak np. eteru i benzolu.

Ze względu na wielkie znaczenie techniczne zabiegu obniżenia napięcia powierzchniowego przez dodanie do wody mydła należy wyjaśnić, że zjawisko większej trwałości błonek roztworów mydlanych w porównaniu z czystą wodą nie jest sprzeczne z podanymi wyżej przykładami (promocja 3 w 1)..
Duża bowiem trwałość błonek mydlanych jest powodowana powiększeniem lepkości cieczy, a nie powierzchniowego napięcia roztworu mydlanego.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami