Blog

Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 2
27.05.2022

Cząstki ilaste

W artykule znajdziesz:

Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 3
Cząstki ilaste

Podobna metoda, z odpowiednimi modyfikacjami, może być stosowana do kruszywa grubego, lecz prościej jest przesiewać kruszywo to na mokro przez sito o otworze 75 pm (nr 200 wg BS), jak zalecają normy BS 812: 1967 i ASTM C 117-69. Ten rodzaj przesiewania stosuje się, ponieważ przy zwykłym przesiewaniu na sucho nie oddzieliłyby się drobne pyły lub cząstki ilaste, przylegające do większych cząstek. Natomiast przy przesiewaniu na mokro kruszywo umieszczane jest w wodzie i mieszane dostatecznie energicznie w celu wprowadzenia drobniejszego materiału w stan zawiesiny (program uprawnienia budowlane na komputer). Przez odlewanie i przesiewanie można usunąć w całości materiał drobniejszy niż oczka sita 75 [im (nr 200 wg BS). W celu zabezpieczenia tego sita przed uszkodzeniem przez większe ziarna umieszcza się nad sitem o otworach 75 ąm (nr 200 wg BS) sito z otworami 1,2 mm (nr 14) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Można również stosować próbę terenową do badania naturalnych piasków i piasków z pokruszonego żwiru; próbę tę można wykonać łatwo i szybko, dysponując bardzo skromnym wyposażeniem laboratoryjnym. 1% roztwór zwykłej soli w wodzie wlewa się w ilości 50 ml do cylindra miarowego o pojemności 250 ml wg norm BS. Otrzymany piasek dodawany jest dotąd, aż poziom cieczy osiągnie kreskę odpowiadającą 100 ml; dodaje się wtedy tyle roztworu, aż całkowita objętość mieszaniny w cylindrze wyniesie 150 ml (uprawnienia budowlane). Wówczas zakrywa się cylinder dłonią, wstrząsa energicznie, obraca wielokrotnie dnem do góry i następnie pozostawia na 3 h. Zdyspergowany przy wstrząsaniu pył osadza się w warstwie nad piaskiem. Wysokość tej warstwy może być wyrażona w procentach wysokości warstwy piasku znajdującej się poniżej. Jest to stosunek objętościowy, który trudno jest zamienić na wagowy, bowiem przy takiej zamianie dużą rolę odgrywa miałkość materiału (program egzamin ustny).

Piaski morskie

Zaproponowano więc, aby w naturalnym piasku obliczać stosunek wagowy mnożąc stosunek objętościowy przez współczynnik wynoszący 1/4. Odpowiednia wartość dla piasku otrzymywanego z pokruszenia żwiru wynosi 1/2, lecz dla niektórych kruszyw uzyskuje się jeszcze większe wahania. Te zmiany stosunku objętościowego na wagowy nie dają całkowicie pewnych wyników i norma BS 882: 1965 zaleca, aby w przypadku przekroczenia przez stosunek objętościowy wartości 8% wykonać dodatkowe badania, stosując poprzednio opisane, bardziej dokładne metody badawcze (opinie o programie).

Piasek uzyskiwany z wybrzeża morskiego lub z ujścia rzek zawiera sól. Istnieją różne opinie co do przydatności takiego piasku do zastosowania w betonie. Najprostszym sposobem usunięcia tych zanieczyszczeń jest przemycie go w świeżej wodzie, lecz jest wymagana specjalna ostrożność w postępowaniu ze złożami powyżej poziomu przypływu, w których mogą występować duże ilości soli, czasem ponad 6%> masy piasku. Ogólnie biorąc, piasek z dna morskiego, przemyty nawet w wodzie morskiej, nie zawiera szkodliwych ilości soli (segregator aktów prawnych).

Brytyjskie „Zalecenia dotyczące zastosowań konstrukcyjnych betonu CP 110: 1972” określają maksymalną zawartość bezwodnego chlorku wapniowego (lub równoważnego) w kruszywie morskim jako ł%» masy stosowanego cementu, lecz tylko 0,1 przy użyciu cementu glinowego lub w betonie sprężonym, jeżeli cięgna sprężające nie są trwale zabezpieczone.

Jeżeli sól nie zostanie usunięta, to będzie absorbowała wodę z powietrza i powodowała występowanie wykwitów, tj. niewidocznego białego nalotu na powierzchni betonu. Może również występować słaba korozja zbrojenia, lecz nie uważa się, że osiągnie ona stan niebezpieczny, szczególnie jeżeli beton jest dobrej jakości i przewidziano właściwą otulinę zbrojenia. W masywnych konstrukcjach betonowych można nie obawiać się uszkodzeń spowodowanych solami (promocja 3 w 1).

Piaski morskie często są bardzo drobne i uziarnienie nieznanego piasku powinno być dokładnie sprawdzone. Kruszywo grube wydobywane z dna morza może zawierać dużą ilość muszli. Nie mają one szkodliwego wpływu na wytrzymałość, lecz urabialność betonu wykonanego z kruszywa mającego dużą zawartość muszli jest nieco obniżona.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 8 Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 9 Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 10
Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 11
Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 12 Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 13 Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 14
Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zagłębianie w fazie pośredniej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami