Blog

30.05.2018

Czego mogą dotyczyć przepisy przeciwpożarowe?

W artykule znajdziesz:

Czego mogą dotyczyć przepisy przeciwpożarowe?


Ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru

 

Projektując nowy budynek inwestor musi spełnić wiele wytycznych, które obejmują przeróżne dziedziny. Kształt budynku oraz jego forma, musi mieścić się w ramach planu zagospodarowania zewnętrznego. Wygląd zewnętrzny musi zatwierdzić konserwator zabytków, a co najważniejsze budynek ten musi spełniać wszelkie wymogi BHP, z których najważniejsze są przepisy przeciwpożarowe. Przepisy przeciwpożarowe są tym bardziej restrykcyjne im zabudowa, w której stawiamy budynek jest gęstsza.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Czego mogą dotyczyć przepisy przeciwpożarowe?

 

Na chłopski rozum przepisy przeciwpożarowe dotyczą walki z ogniem. Jest to oczywiście prawda, ale oprócz tego mogą na przykład dotyczyć tego, jak ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru na tereny przyległe. Ogólnie można wymagania przeciwpożarowe podzielić na kilka głównych zagadnień:

- ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu wewnątrz budynku: chodzi głównie o zainstalowanie urządzeń, które mają za zadanie zminimalizować skutki ewentualnego pożaru. Wpływa to w decydujący sposób na możliwości ewakuacyjne oraz czas, w jakim pożar roznosi się na poszczególne partie konstrukcji. Oprócz urządzeń coraz częściej stosuje się materiały niepalne nowej generacji, które mają coraz to wyższą skuteczność,
- nośność konstrukcji: przede wszystkim dotyczy to nośności konstrukcji w trakcie pożaru. Konstrukcja musi być na tyle wytrzymała, aby nie zawaliła się pod własnym ciężarem, nawet jeśli jest osłabiona przez pożar,
- zapewnienie odpowiedniej ochrony ekip gaszących: sprowadza się to do odpowiedniego wyposarzenia przeciwpożarowego np. hydranty, węże lub gaśnice,
- ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru na tereny przyległe: głównym zabezpieczeniem jest faza projektowa oraz spełnienie odpowiednich norm, które dotyczą odpowiednich odległości pomiędzy budynkami. Ważne jest również to z jakich materiałów budynek jest zbudowany oraz jakie zostały wykorzystane, do jego wykończenia (na przykład materiały elewacji lub ocieplenia).

Najnowsze wpisy

18.03.2024
Kiedy nie trzeba odbywać praktyki zawodowej?

Praktyka zawodowa w branży budowlanej odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu do zawodu inżyniera, architekta czy innego specjalisty technicznego. Proces zdobywania…

18.03.2024
Weryfikacja i kwalifikacja wymaganego wykształcenia

Zasady weryfikacji i kwalifikacji wymaganego wykształcenia dla uzyskania uprawnień budowlanych, określone w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami