Blog

Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 2
03.02.2022

Częstość drgań

W artykule znajdziesz:

Częstość drgań
Częstość drgań

Młoty o dużej częstości uderzeń pracują szczególnie korzystnie przy wbijaniu ścianek szczelnych; bale lub blachy tych ścianek bardzo szybko pogrążają się w grunt, przy czym na sąsiadującym terenie nie odczuwa się wstrząsów. Od dość dawna próbowano zastosować przy wbijaniu pali silniki spalinowe. O ile dawniejsze próby zawodziły, o tyle ostatnie nowe pomysły okazały się zupełnie udatne. W ostatnich latach wykorzystano zasadę pracy silników Diesla (program uprawnienia budowlane na komputer). Wprowadzono do użycia młoty o różnym ciężarze spadowym, a więc zarówno lżejsze o ciężarze masy uderzającej 300-450 kG, jak i ciężkie, gdzie ciężar ten dosięga 2450 kG.

Dawno już spostrzeżono, że drgania powstające przy pracy młotów dużej częstości wpływają niezwykle korzystnie na szybkość wbijania ścianek szczelnych. W Rosji w ciągu ostatnich 20 lat dokonano licznych studiów i badań (prof. Barkan i in.) nad pogrążaniem ścianek szczelnych i pali za pomocą drgań wymuszonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Aczkolwiek w opublikowanych pracach dotyczących tego tematu znajdujemy stałe zastrzeżenia, że dalsze badania są w toku i że metody pracy z wykorzystaniem drgań nie są jeszcze ustalone, jednakże można już dziś podać szereg interesujących i pożytecznych dość wyraźnych wyników dotychczasowych studiów. Wyniki te można streścić w sposób następujący:

  • częstość drgań i ich amplituda muszą być dostatecznie duże, a więc ustalono, że w celu pogrążenia elementów ścianek szczelnych lub pali o przekroju poprzecznym 100 cm2 i o przekroju poprzecznym 400-1000 cm2 w gruntach piaszczystych nasyconych wodą lub w słabych gruntach ilastych w stanie plastycznym potrzebne są amplitudy umieszczone w tablicy 9-3; jak widać z tablicy wchodzą tu w grę duże wielkości amplitud (uprawnienia budowlane);
  • szybkość pogrążania się w gruncie elementów ścianek szczelnych lub pali dochodzi do 4-6 m/min w gruntach piaszczystych i 1-2 m/min w iłach plastycznych;
  • w gruntach luźnych można zagłębiać elementy ścianek szczelnych przez poddanie ich drganiom, natomiast w celu zagłębiania pali lub ścianek szczelnych w gruntach bardziej zwartych niezbędne jest oprócz wibrowania dodatkowe obciążenie;
  • z danych tych wynika, jak to podane jest w piśmiennictwie oryginalnym, że dla większych pali byłyby potrzebne obciążenia dodatkowe niemożliwe do wprowadzenia w warunkach rzeczywistych (program egzamin ustny).

Organizacja wpłukiwania

W pracach oryginalnych dotyczących tematu zagłębiania pali za pomocą drgań wymuszonych można znaleźć szereg wykresów wiążących poszczególne parametry, dużo teoretycznych rozważań oraz wstępne myśli na temat spodziewanych korzyści z jednoczesnego zastosowania drgań oraz uderzeń młota (opinie o programie).

Przy wbijaniu pali lub ścianek szczelnych w gruntach piaszczystych można z dużą korzyścią zastosować wpłukiwanie ich strugą wody pod ciśnieniem. Piaski drobnoziarniste o uziarnieniu zbliżonym do pyłów, skłonne do objawów kurza wicowych w stanie nawodnionym, mogą właśnie w tym stanie mokrym stawiać taki opór wbijaniu ścianek szczelnych, że bale np. grubości. 10 cm jeden za drugim będą się łamać pod uderzeniami zwykłego młota parowego i nie przenikną głębiej w grunt. W takich wypadkach zorganizowanie wpłukiwania staje się już nie tylko pożądanym zabiegiem, lecz i koniecznym (segregator aktów prawnych).

Organizacja wpłukiwania pokazana w urządzeniu najprostszym. Widzimy tu pal 1, na którym oparty jest młot. Najczęściej podczas wpłukiwania młot naciska swoim ciężarem na pal, czasem daje się młotem, w razie potrzeby, lekkie uderzenia podnosząc go np. na 25-h30 cm. Obok pala pod niedużym nachyleniem do pionu wprowadza się rurę stalową 2 o 0 1″ - 25 mm (lub o 0 1,5″-2″ ze zwężeniem w dolnym końcu) połączoną np. z parową Przez rurę stalową wtłacza się w grunt wodę pod ciśnieniem przynajmniej 3 at, a zwykle znacznie większym, co doprowadza grunt pod palem do stanu rozluźnienia. W tych warunkach pal z łatwością pogrąża się coraz głębiej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 7 Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 8 Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 9
Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 10
Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 11 Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 12 Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 13
Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fazy suburbanizacji zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami