Blog

17.04.2021

Członkowie spółdzielni

W artykule znajdziesz:

Członkowie spółdzielni

Członkowie spółdzielni

Członkowie spółdzielni obydwu typów ponoszą zasadniczo pełny koszt budowy swoich mieszkań, jednak finansowa pomoc państwa jest dość znaczna. W spółdzielniach typu lokatorskiego kredyt państwowy wynosić może do 85% kosztów budowy. W spółdzielniach typu własnościowego kredyt jest nieco niższy i dla mieszkań o powierzchni do 50 m2 wynosi do 80%, a w mieszkaniach o powierzchni od 50 do 85 m2 - do 75% kosztów budowy (program uprawnienia budowlane na komputer). W żadnym wypadku kredyt bankowy nie może przekroczyć 1 25 000 zł na jedno mieszkanie. Chodzi bowiem o to, że państwo popiera przede wszystkim budowę mieszkań małych i średnich - do 50 m2 powierzchni użytkowej.

Przyznana pożyczka jest oprocentowana. Spłaca się ją ratami miesięcznymi. Pierwsza rata jest płatna po upływie roku od daty objęcia mieszkania w posiadanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W spółdzielniach typu lokatorskiego warunki spłaty są korzystniejsze, spłaca się bowiem pożyczkę w ciągu 40 lat, przy oprocentowaniu 0,2% rocznie, w spółdzielniach typu własnościowego - w ciągu 25 lat, przy oprocentowaniu l,0% rocznie.
Spółdzielnie typu lokatorskiego mają więc bardziej społeczny charakter, przewidziane są raczej dla ludności uboższej. Spółdzielnie własnościowe przeznaczone są raczej dla ludności zamożniejszej.

Dla uzyskania mieszkania spółdzielczego trzeba mieć dość znaczną sumę pieniędzy, która stanowić musi tak zwany wkład początkowy (uprawnienia budowlane).
Aby ułatwić ludności zaoszczędzenie takich sum, Powszechna Kasa Oszczędności (PKO) wprowadziła specjalne mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe. Na książeczkę tę wpłaca się co miesiąc dowolnie zadeklarowaną kwotę aż do osiągnięcia wysokości niezbędnego wkładu początkowego.

Korzyści jakie daje PKO oszczędzającym są następujące:
- Cała znajdująca się na książeczce suma jest oprocentowana w wysokości 3% rocznie (program egzamin ustny).
- Dwa razy do roku między posiadaczy książeczek mieszkaniowych rozlosowywana jest pewna ilość premii pieniężnych po 3000 zł.
- PKO gwarantuje oszczędzającym realność wkładów. Mianowicie: w wypadku podrożenia kosztów budowy - do książeczek dopisywane są odpowiednie kwoty.

Proces produkcyjny

Na budownictwo mieszkaniowe mogą być również przekazywane pewne sumy z funduszów zakładowych, które powstają z nadwyżek finansowych w poszczególnych zakładach pracy. Kwestia ta będzie jeszcze omówiona przy rozpatrywaniu działalności przedsiębiorstw (opinie o programie).
Zespół czynności, w wyniku których powstaje gotowa produkcja, nazywamy procesem produkcyjnym. Każdy proces produkcyjny charakteryzuje się tym, że czynności bezpośredniego wykonawstwa musi poprzedzać szereg czynności przygotowawczych, jednak w przemyśle mają one zupełnie inny charakter niż w budownictwie.
W przedsiębiorstwach przemysłowych koncentrują się zazwyczaj wszystkie czynności związane z powstawaniem produkcji, a więc zarówno przygotowawcze, jak i wykonawcze. Tak np. w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie (skrót FSO) opracowywane są plany rozwoju produkcji samochodów. Ustala się tam, w jakiej ilości w ciągu najbliższych lat produkowane będą dane typy samochodów.

W biurze konstrukcyjnym FSO opracowuje się projekty nowych modeli (segregator aktów prawnych). Wreszcie produkcja skonstruowanych samochodów odbywa się również w FSO.
Przemysł produkujący seryjnie wytwarza swą produkcję na skład na własny rachunek może też nie znać swoich przyszłych odbiorców. Wszystkie czynności przygotowawcze odbywają się jednorazowo dla całej serii.
Inaczej jest w budownictwie.

Produkcji budowlanej nie wykonuje się na skład, lecz na zamówienie, i nie na własny rachunek, lecz na rachunek zamawiającego (promocja 3 w 1). Z tego powodu czynności przygotowawcze muszą być wykonywane przed realizacją każdego obiektu, a jest ich w budownictwie znacznie więcej niż w przemyśle. Poza tym znaczna ich część nie odbywa się w ramach przedsiębiorstw budowlanych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami