Blog

16.09.2019

Uprawnienia budowlane sanitarne – czy warto je zdobyć?

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane sanitarne – czy warto je zdobyć?

 

Uprawnienia budowlane sanitarne – czy warto je zdobyć?

Politechniki i Uniwersytety Przyrodnicze na swoich stronach zamieszczają informacje, że ukończenie kierunku inżynieria środowiska daje możliwość starania się o uprawnienia budowlane w specjalności sanitarnej, czyli instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych (program na komputer). Mogą to być zarówno uprawnienia bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami budowlanymi, jak i uprawnienia bez ograniczeń do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi (program na telefon).

Ponadto po ukończeniu kierunku inżynieria środowiska można zdobyć uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w zakresie ograniczonym (program egzamin ustny).

Warto jednak pamiętać, że samo zrobienie uprawnień budowlanych to tak naprawdę dopiero początek kariery inżyniera budownictwa. Tymczasem wiele osób myśli, że dzięki uprawnieniom od razu może liczyć na wysokie zarobki i dobre stanowiska. Cóż, na przepustkę do lepszego świata trzeba sobie niestety zapracować. Uprawnienia to wyłącznie dokument państwowy, który potwierdza możliwość sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (opinie o programie). Na pewno ich posiadanie niesie ze sobą wiele profitów, takich jak większa pewność siebie oraz większa wartość rynkowa swojej osoby, która zresztą rośnie wraz z doświadczeniem. Dzięki uprawnieniom można prowadzić własne biuro projektów, podbijać projekty budowlane i wykonawcze oraz cieszyć się dużą niezależnością na rynku pracy (segregator aktów prawnych).

Sukces w branży


Należy jednak pamiętać, że uprawnienia nie są gwarancją sukcesu. Dopiero uprawnienia w połączeniu z doświadczeniem mogą zapewnić dobrą pracę na etacie. Jeśli do tego równania doda się jeszcze charyzmę, to można już liczyć na sukces w branży (promocja 3  w 1). Zdobycie uprawnień budowlanych pozwala stać się kierownikiem budowy lub projektantem, czyli jednym z uczestników procesu budowlanego. Oznacza to konieczność poniesienia pełnej odpowiedzialności za wykonywane obowiązki. Od tego, w jaki sposób inżynier wykorzystuje swoje uprawnienia, zależy cała jego przyszła kariera.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami