Blog

Pręty oporowe zdjęcie nr 2
07.04.2020

Czujnik kopiujący

W artykule znajdziesz:

Czujnik kopiujący

Pręty oporowe zdjęcie nr 3
Czujnik kopiujący

Czujnik (elektryczny) kopiujący - czujnik z palcem wodzącym, którego ruchy są przetwarzane na wielkości elektryczne przekazywane do mechanizmów posuwowych obrabiarki w celu nadania narzędziu ruchów będących odwzorowaniem ruchów palca czujnika.

Czujnik fotoelektryczny - czujnik elektryczny działający na zasadzie wytwarzania zmian stanu elektrycznego fotoelcmentów, np. fotodiod, pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego widzialnego; rozróżnia się dwa rodzaje do pomiarów stykowych, gdzie końcówka pomiarowa styka się z mierzonym przedmiotem i przesunięcie trzpienia pomiarowego powoduje zmianę kierunku strumienia świetlnego, który padając na odpowiedni fotoele- ment wytwarza odpowiedni impuls elektryczny, gdzie strumień promieniowania jest zasłaniany przez mierzony przedmiot, a więc natężenie promieniowania docierającego do fotoelemcntu jest uzależnione od wymiaru przedmiotu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Czujnik generacyjny - czujnik, w którym mierzona wielkość nieelektryczna powoduje pojawienie się energii elektrycznej.

Czujnik hydrauliczny - czujnik z przekładnią hydrauliczną, którego istotnym elementem jest zbiornik z cieczą zamknięty przeponą, przekazujący ruchy trzpienia pomiarowego słupowi cieczy.

Czujnik indukcyjny - czujnik elektryczny, w którym zmiana położenia trzpienia pomiarowego połączonego z rdzeniem cewki lub elektrody powoduje zmianę indukcyjności.

Czujnik interferencyjny - czujnik, którego zasada działania oparta jest na interferencji fal świetlnych o znacznej długości; rozróżnia się dwa rodzaje cz. i.: do pomiarów bezstykowych (interferometry) i stykowych np. czujnik konstrukcji Uwierskiego, którego istota działania polega na sprzężeniu przesuwu końcówki pomiarowej z interferencją fal świetlnych, przy czym jeden czarny prążek interferencyjny jest ruchomym wskaźnikiem na tle nieruchomej podziałki kreskowej.

Czujnik izotopowy - czujnik służący do rejestracji zmiany natężenia promieniowania, a pośrednio i mierzonej wielkości, oraz przekształcenia jej na sygnał elektryczny; składa się z radioizotopowego źródła promieniowania oraz detektora.

Czujnik jonizacyjny, sonda jonizacyjna - lampa elektronowa, w której zmiany natężenia prądu jonowego są wykorzystywane do mierzenia bardzo małych ciśnień zawartego w niej gazu.

Czujnik kontaktowy - czujnik elektrostykowy.

Czujnik magnetosprężysty - czujnik, w którym wykorzystuje się zależność przenikalności magnetycznej materiału ferromagnetycznego od naprężenia mechanicznego powstałego pod wpływem odkształceń sprężystych; cz. m. są stosowane do pomiaru dużych sil i obciążeń, np. w konstrukcjach stalowych.

Czujnik magnetyczny - czujnik do pomiaru natężenia pola magnetycznego.

Czujnik mechaniczny - czujnik z przekładnią mechaniczną; w zależności od rodzaju tej przekładni rozróżnia się dźwigniowe (których przekładnia działa na zasadzie dźwigni nierównoramiennej), cz. zębate(o przekładni zębatej), cz. dźwigniowo-śrubowe (których przekładnia złożona jest z mechanizmów dźwigniowych i ślimaka-śruby), cz. dźwigniowo- -zębate (których przekładnia złożona jest z mechanizmów dźwigniowych i zębatych), cz. sprężynowe (o przekładni sprężynowej) Czujnik naprężno oporowy czujnik tensometryczny.

Czujnik oporowy - czujnik rezystorowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Czujnik optyczny

Czujnik optyczny - czujnik, w którym przeniesienie ruchów końcówki pomiarowej na urządzenie wskazujące odbywa się przy współdziałaniu elementów przekładni mechanicznych (np. dźwigni lub śrubowo skręconej taśmy) i optycznych (np. układów soczewek, pryzmatów, luster, źródła światła) (uprawnienia budowlane).

Czujnik osnowowy - urządzenie zatrzymujące krosno w przypadku zerwania nitki osnowowej.

Czujnik parametryczny - czujnik, w którym mierzona wielkość nieelektryczna powoduje zmianę wielkości elektrycznej (np. rezystancji, pojemności), natomiast nie powoduje wytwarzania energii elektrycznej.

Czujnik pneumatyczno-elektryczny - czujnik pneumatyczny z wbudowanymi stykami elektrycznymi oraz sygnalizacją świetlną (program egzamin ustny).

Czujnik pneumatyczny - czujnik, w którym przez układ pomiarowy przepływa powietrze; w cz.p. ciśnieniowych wykorzystuje się zależności między wielkością szczeliny (mierzoną odchyłką) a ciśnieniem powietrza; w cz. p. ilościowych wykorzystuje się zależność między wielkością szczeliny a natężeniem przepływu powietrza.

Czujnik pojemnościowy - czujnik elektryczny, w którym zmiana położenia trzpienia pomiarowego, powodująca przesunięcie połączonej z nim elektrody kondensatora, wywołuje zmiany pojemności kondensatora; cz. p. mają małe zastosowanie praktyczne (opinie o programie).

Czujnik polarograficzny - czujnik w postaci ogniwa elektrolitycznego umieszczonego w roztworze badanego elektrolitu, używany w polarografii do analizy jakościowej metali.

Czujnik rezystorowy, czujnik oporowy - czujnik, w którym wykorzystuje się zmianę rezystancji materiału spowodowaną zmianą wartości mierzonej wielkości nieelektrycznej.

Czujnik temperatury - człon termometru elektrycznego zawierający termoelcment lub opornik termometryczny i tak zbudowany, że można go łatwo umieścić i zamocować w części maszyny (lub przyrządu), której temperatura ma być mierzona podczas pracy (segregator aktów prawnych).

Czujnik tensometryczny, czujnik naprężnooporowy - czujnik, w którym wykorzystuje się zmianę rezystancji drutu wskutek działania mierzonej siły; cz. t. stosuje się do pomiaru odkształceń konstrukcji pod wpływem obciążeń mechanicznych.

Czujnik wątkowy - urządzenie zatrzymujące krosno w przypadku zerwania nitki wątkowej.

Czułość bezwzględna wagi - wartość najmniejszego ciężaru dodatkowego, którego dodanie na jedną z szalek zrównoważonej wagi spowoduje jeszcze wyraźne wychylenie się wskazówki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pręty oporowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pręty oporowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pręty oporowe zdjęcie nr 8 Pręty oporowe zdjęcie nr 9 Pręty oporowe zdjęcie nr 10
Pręty oporowe zdjęcie nr 11
Pręty oporowe zdjęcie nr 12 Pręty oporowe zdjęcie nr 13 Pręty oporowe zdjęcie nr 14
Pręty oporowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pręty oporowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pręty oporowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami