Blog

24.05.2021

Czujnik układu termostatycznego

W artykule znajdziesz:

Czujnik układu termostatycznego

Czujnik układu termostatycznego

Czujnik układu termostatycznego powinien być zainstalowany w takim miejscu, aby przy zaniku rozbioru c. w. u. okres postoju pompy cyrkulacyjnej nie był dłuższy od 15-20 min (program uprawnienia budowlane na komputer). Podstawowy układ regulacji temperatury w dwustopniowym węźle szeregowym.

W węzłach tego typu można stosować dwudrogowe zawory rozdzielające lub mieszające usytuowane za wymiennikiem ciepła. W pierwszym przypadku zawór pracuje w gorszych warunkach termicznych - przy wyższej temperaturze wody sieciowej niż w przypadku drugim. Stąd też korzystniejszym rozwiązaniem jest układ z zaworem regulacyjnym za wymiennikiem. Typowe rozwiązanie układu regulacji automatycznej równoległego węzła c. w .u. z wymiennikiem pojemnościowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Czujnik regulatora temperatury powinien być umieszczony w przedniej dennicy zbiornika w osi symetrii wężownicy w najmniejszej od niej odległości. W węzłach grupowych, głównie ze względu na duże wartości Kv oraz występujące średnice przewodów, stosowane są układy o działaniu pośrednim ciągłym (uprawnienia budowlane).
Schemat węzła grupowego w układzie szeregowo-równoległym z ciśnieniowymi zasobnikami wody oraz z pełnym zestawem elementów regulacji automatycznej.
W węźle tego typu temperatura wody za wymiennikami pierwszego i drugiego stopnia regulowana jest za pomocą następujących urządzeń: zaworu regulacyjnego przelotowego lub dwudrogowego, liniowego siłownika elektrycznego, stałowartościowego elektronicznego regulatora temperatury ze sprzężeniem zwrotnym typu PD dla I i II punktu nastawczego oraz czujnika termometru oporowego (program egzamin ustny).

W opisywanym układzie oddzielna pompa cyrkulacyjna pracuje w sposób ciągły, natomiast strumień masy wody cyrkulacyjnej sterowany jest podobnym zestawem elementów jednak przy niższej zadanej wartości temperatury ok. 42H-45°C. Pompa ładująca jest automatycznie sterowana dwu- stawnym termostatem migowym składającym się z odległościowego termostatu rozszerzalnościowego z dwustawnym przełącznikiem migowym oraz przekaźnika elektromagnetycznego (opinie o programie).

Maksymalny poziom

Szczegółowy schemat regulacji automatycznej węzła grupowego z otwartym; zbiornikami odgazowującymi. W węźle tym, poza omówionym poprzednio sposobem regulacji temperatury c. w. u. za wymiennikami pierwszego i drugiego stopnia, zastosowano automatyczną regulację strumienia masy zimnej wody dopływającej do węzła. Strumień ten może ulegać zmianie proporcjonalnie do wartości uchybu poziomu wody w zbiorniku od poziomu maksymalnego. Ten układ regulacyjny składa się z dwugniazdowego zaworu przelotowego odciążonego z grzybkiem typu: stało-procentowego konturowego, stałoprocentowego z bocznymi szczelinami V lub liniowego - konturowego 6, liniowego siłownika elektrycznego, regulatora elektronicznego poziomu wody ze sprzężeniem zwrotnym PD oraz przepływomierza typu waga pierścieniowa z nadajnikiem potencjometrycznym, dla którego impulsem sterującym jest ciśnienie hydrostatyczne w dolnej części zasobnika (segregator aktów prawnych).

Ponadto węzeł wyposażony jest w system regulacji pracy pomp zasilających sieć osiedlową. Umożliwia on automatyczne wyłączanie pomp w przypadku obniżenia się poziomu wody w zasobniku poniżej dolnej wartości granicznej oraz automatyczne sterowanie liczbą czynnych pomp w zależności od chwilowej wartości strumienia masy c. w. u. Układ ten składa się z dwustawnego elektrycznego regulatora poziomu wody, przekaźników elektromagnetycznych 18, dwustawnego regulatora elektronicznego ze sprzężeniem zwrotnym PD, przepływomierza typu waga pierścieniowa z kryzą pomiarową.

Z uwagi na charakter książki w niniejszym punkcie opisano jedynie wybrane układy regulacji automatycznej węzłów cieplnych (promocja 3 w 1). W celu ułatwienia projektowania układów regulacji automatycznej węzłów c. w. u. w załączniku 6 podano wykaz elementów regulacji automatycznej, które mogą znaleźć zastosowanie w węzłach c. w. u.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami