Blog
Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy?
W artykule znajdziesz:
Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy?
Kierownik budowy jest uczestnikiem procesu budowanego, do którego obowiązków należy nadzorowanie ekipy budowlanej, koordynowanie poszczególnych etapów budowy oraz prowadzenie dziennika budowy (program na komputer). Musi posiadać odpowiednie uprawnienia i być członkiem izby inżynierów. Kierownik budowy protokolarnie przejmuje od inwestora teren budowy i dokonuje jego zabezpieczenia, łącznie ze wszystkimi znajdującymi się na tym terenie urządzeniami technicznymi, obiektami budowlanymi, podlegającymi ochronie elementami środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz stałymi punktami osnowy geologicznej (program na telefon). Jest on odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji budowy oraz zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu.
Kierownik budowy zobowiązany jest do zorganizowania i kierowania budową w sposób zgodny z pozwoleniem na budowę, projektem, przepisami budowlanymi, Polskimi (program na egzamin ustny).
Koordynowanie realizacji prac
Normami oraz przepisami BHP. Do jego obowiązków zalicza się również:
• podejmowania działań zapobiegających wstępowi na budowę osób nieupoważnionych,
• koordynowanie realizacji prac, które mają zapobiegać wszelkim zagrożeniom bezpieczeństwa,
• wprowadzanie wszelkich niezbędnych zmian w planie bioz, będących skutkiem prowadzonych robót budowlanych (promocja 3 w 1).
Obowiązkiem kierownika budowy jest wstrzymanie prac budowlanych, jeśli pojawi się możliwość powstania zagrożenia. W takiej sytuacji musi on powiadomić o tym właściwy organ oraz inwestora, a także dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy (segregator). Kierownik jest zobowiązany do realizowania zaleceń znajdujących się w dzienniku budowy. Musi on zgłaszać inwestorowi wszelkie odbiory i przygotowywać dokumentację powykonawczą obiektu budowlanego. Jest również zobligowany do umieszczenia na terenie budowy tablicy informacyjnej, która powinna znajdować się w widocznym miejscu. Kierownik budowy jest uprawniony do występowania o zmiany w projekcie w przypadku, gdy są one uzasadnione potrzebą usprawnienia procesu budowy lub zwiększenia bezpieczeństwa wykonywanych prac (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32