Blog
Ciężkie elementy wielkowymiarowe
W artykule znajdziesz:
Ciężkie elementy wielkowymiarowe
Na jednym stanowisku są produkowane przeważnie ciężkie elementy wielkowymiarowe. Na wyrównanym podłożu betonowym ustawia się boki formy, wkłada zbrojenie i formuje element, który następnie przykrywa się pokrywą blaszaną i naparza. Jest to najczęściej stosowany sposób produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na dwóch stanowiskach produkuje się przeważnie elementy drobno- lub średniowymiarowe. Najczęściej formę mocuje się do stołu wibracyjnego, napełnia betonem, który się zagęszcza, a następnie element w formie przenosi w miejsce dojrzewania. Rozformowanie następuje albo od razu i element pozostaje na podkładzie stanowiącym dno formy, albo element dojrzewa w formie, którą zdejmuje się dopiero po stwardnieniu betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W metodzie agregatowej formowanie prefabrykatów odbywa się również na stałym stanowisku produkcyjnym, z tym że jest ono wyposażone w zestaw maszyn i urządzeń mechanicznych w dużym stopniu eliminujących pracę człowieka w procesach napełniania formy, zagęszczania masy betonowej i rozformowania przed procesem dojrzewania. Na stanowisku agregatu wykonywane są wszystkie procesy produkcyjne oprócz dojrzewania (uprawnienia budowlane).
Najczęściej spotykane u nas agregaty służą do produkcji wielkowymiarowych płyt otworowych. W metodzie taśmowej poszczególne czynności są wykonywane na kolejnych stanowiskach roboczych rozmieszczonych wzdłuż taśmy. Stanowiska są wyposażone w potrzebne maszyny i urządzenia obsługiwane przez wyspecjalizowane zespoły produkcyjne (program egzamin ustny).
Transport prefabrykatu pomiędzy poszczególnymi stanowiskami odbywa się za pomocą przenośnika taśmowego lub wózka. Metoda taśmowa stosowana jest z reguły do produkcji elementów wielkowymiarowych w wytwórniach stałych. W metodzie potokowej wszystkie procesy produkcyjne łącznie z dojrzewaniem przebiegają podobnie jak w metodzie stendowej na jednym stanowisku.
Poszczególne czynności w procesie produkcyjnym przeprowadzają wyspecjalizowane brygady przechodząc przez stanowiska wytwarzania. Metodę tę stosuje się do bardzo ciężkich elementów przestrzennych, produkowanych masowo, o dużym stopniu wykończenia elementu w wytwórni.
Produkcja prefabrykowanych elementów
Produkcja prefabrykowanych elementów z betonu sprężonego obejmuje takie same procesy jak wyrób zwykłych elementów żelbetowych, dodatkowo dochodzi tylko sprężanie zbrojenia (opinie o programie). W kablobetonach naciąg kabli przeprowadza się po uprzednim zabetonowaniu elementu i uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości przez beton.Kable umieszcza się w specjalnych kanałach kablowych, które formuje się przez zastosowanie:
- specjalnych rurowych osłon blaszanych,
- wyciąganych trzpieni metalowych,
- pneumatycznych węży gumowych.
Kabel składa się z wiązki drutów 0 5 lub 7 mm. Jeden koniec kabla kotwimy najczęściej w ten sposób, że nakładamy nań pierścień oporowy, w którym rozchylamy druty kabla i wbijamy między nie stożek kotwiący. Następnie zakładamy taki sam pierścień na drugi koniec kabla i kotwimy końce drutów w specjalnych wycięciach prasy sprężającej (segregator aktów prawnych).
Prasa jest połączona z pompą, która wtłacza płyn do komory, powodując ruch cylindra. W kryzie cylindra zakotwione są druty kabla, które wskutek ruchu ulegają wydłużeniu, a tym samym naprężeniu. Jeżeli wydłużenie to jest dostateczne, wpuszczamy płyn do komory w tłoku i tłoczek Wbija stożek kotwiący między druty kabla. Na koniec otwór, w którym znajduje się kabel, wypełniamy emulsją cementową wtłaczaną pod ciśnieniem, w celu zabezpieczenia kabli przed rdzewieniem.
Emulsję przygotowuje się w specjalnych mieszarkach z cementu z domieszkami uplastyczniającymi, zaś wtłacza w kanały kablowe pod ciśnieniem za pomocą inżektora o budowie podobnej do przenośnika pneumatycznego (promocja 3 w 1). Emulsja wtłaczana w jednym końcu kanału musi wypływać drugim końcem. W długich elementach wykonuje się pośrednie otwory sprawdzające, przez które uchodzi powietrze, wypierane przez emulsję z kanału kablowego. Jeżeli przez otwór zaczyna wyciekać emulsja, otwór się zamyka.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32