Blog

Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 2
11.08.2018

Czy balustrady na spocznikach są obowiązkowe?

W artykule znajdziesz:

Czy balustrady na spocznikach są obowiązkowe?


Uprawnienia budowlane.Poręcze na schodach oraz poręczach to obowiązkowy element, który gwarantuje optymalny poziom bezpieczeństwa jego użytkowników w każdym wieku. Brak balustrady sprawia, że dany obiekt budowlany spełnia wszystkich wymagań technicznych określonych przez przepisy prawa. Pomimo tego w wielu mieszkaniach i domach prywatnych schody pozostają bez zabezpieczenia. Co prawda inspekcja nadzoru budowlanego nie zajmuje się kontrolą takich przypadków, jednak warto zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo domowników. Zabezpieczenie przed upadkiem w formie balustrady powinno być dopasowane do indywidualnego przypadku. Spoczniki z balustradą nie powinny negatywnie wpływać na użyteczność schodów. Ich projekt musi zostać wykonany zgodnie z normami określonymi w przepisach. Szerokość użytkowa schodów mierzona jest pomiędzy krawędziami wewnętrznymi balustrad. W przypadku schodów z jedną poręczą jest to odległość od jej wewnętrznej krawędzi do powierzchni ściany. Warto też dodać, że dla bezpieczeństwa użytkowników nie można w żaden sposób ograniczać tej szerokości np. poprzez urządzenia, czy też elementy schodów.
Przepisy prawa nie regulują tego, jak w domach jednorodzinnych powinny być wykonane poręcze. Mowa tutaj o wysokości balustrady, użytych do jej stworzenia materiałów, czy też wypełnienia. Panuje tutaj zupełna dowolność - to użytkownik określa jak wysoka będzie poręcz, a także jaka odległość będzie między jej elementami. Trzeba dodać, że w przypadku domów wielorodzinnych jest zupełnie inaczej. Zgodnie z normami poręcz nie może być niższa niż 110 cm, a odległość między elementami jej wypełnienia nie powinna przekraczać 12 cm. W przypadku poręczy przyściennych należy zachować odstęp nie mniejszy niż 5 cm. Decydując się na szklane wypełnienie należy pamiętać, że szkło musi spełniać określone standardy. Powinno być ono wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia, a w razie zniszczenia musi rozpadać się na drobne i łagodne kawałki, które nie będą kaleczyć.

Najnowsze wpisy

02.12.2024
Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 3
Co to jest powierzchnia zabudowy?

Powierzchnia zabudowy to termin używany w budownictwie i urbanistyce, oznaczający powierzchnię terenu zajmowaną przez budynek lub grupę budynków na poziomie…

29.11.2024
Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 4
Co rozumiemy przez pojęcie wał przeciwpowodziowy?

Wał przeciwpowodziowy to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest ochrona terenów przed zalaniem w wyniku powodzi. Wały przeciwpowodziowe są budowane…

Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 7 Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 8 Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 9
Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 10
Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 11 Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 12 Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 13
Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Inżynier budowlany – jak nim zostać? zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami