Blog

Końce desek pomostu zdjęcie nr 2
08.09.2021

Płyty licowe

W artykule znajdziesz:

Płyty licowe

Końce desek pomostu zdjęcie nr 3
Płyty licowe

Według Skramtajewa produkcja cegły wapienno-piaskowej jest ekonomiczniejsza od produkcji cegły ceramicznej.
Ogólna ilość paliwa umownego potrzebnego do wyprodukowania 1000 cegieł wapienno-piaskowych wynosi 150 kg, a dla 1000 cegieł ceramicznych 250 kg. Sposób produkcji jest całkowicie zmechanizowany, wskutek tego cena sprzedażna cegły wapienno-piaskowej jest niższa od cegły ceramicznej. Produkcja tej cegły ma w warunkach polskich dużą przyszłość, zwłaszcza na terenach obfitujących w przydatne do tego celu piaski (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badania przeprowadzone w Rosji wykazały możliwość stosowania dodatku gliny do produkcji cegły i wyrobów wapienno-piaskowych, co wpływa na polepszenie wytrzymałości. Ze względu na celowość i możliwość zużytkowania piasków gliniastych, glin piaszczystych, a nawet gliny do wyrobu cegły wapienno-piaskowej wzrasta znacznie zakres produkcji tego przemysłu.
Elementy budowlane z masy wapienno-piaskowej o charakterze zdobniczo-architektonicznym, termoizolacyjnym oraz wyroby specjalne można podzielić w zależności od ich ciężaru objętościowego na: ciężkie o ciężarze objętościowym powyżej 1,7, lekkie 1,0-1,7 i szczególnie lekkie. Jako wyroby pierwszej grupy (ciężkie) mogą być produkowane w szerokim zakresie drążone bloki wapienno-piaskowe, płyty licowe żebrowe lub płaskie oraz kształtki achitektoniczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyroby te można również barwić barwnikami mineralnymi. Do formowania wyrobów stosowane są ubijaki mechaniczne lub wibracyjne, a do płyt przeważnie prasy hydrauliczne.
Szczególnie lekkimi wyrobami (0,6-1,0) są bloki piano-krzemowe, wykonane przy użyciu emulsji pianotwórczej klejowo-kalafoniowej lub z korzenia mydlanego.
Pianę i masę pianokrzemową przygotowuje się w specjalnych pianobetoniarkach. Gotową masę układa się w blaszanych formach ustawionych na wózkach. Naparzanie przeprowadza się w autoklawach, stosując następujący cykl produkcyjny: wpuszczanie pary i podnoszenie ciśnienia do 8 at n trwa 3 do 4 godzin, utrzymywanie ciśnienia 8 at n trwa 8 do 10 godzin, obniżania ciśnienia i wypuszczenie pary 1,5 do 2 godzin.

Należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój produkcji tego rodzaju wyrobów z mas wapienno-piaskowych w warunkach polskich ze względu na to, że są to wyroby bardziej szlachetne od zwykłej cegły wapienno-piaskowej i przewiduje się możliwości ich szerokiego zastosowania w budownictwie przyśpieszonym i wielkopłytowym (uprawnienia budowlane).

Utwardzanie cegieł hutniczych

Na zakończenie należy omówić wyroby zbliżone do wyrobów wapienno-piaskowych a mianowicie:
cegły hutnicze - wyroby uzyskiwane z żużla wielkopiecowego granulowanego lub mieszaniny z żużlem krystalicznym,
cegły pumeksowe - wyroby z kruszywa z żużla wielkopiecowego pumeksowego,
cegły żużlowe - wyroby z kruszywa z żużla paleniskowego (program egzamin ustny).
Szczegóły dotyczące produkcji znajdą czytelnicy w opracowaniu specjalnym.
Proces produkcji cegieł hutniczych polega według H. Riessa na przygotowaniu mieszanki żużlowo-wapiennej, uformowaniu cegieł i sprasowaniu oraz utwardzeniu w sposób odpowiadający właściwościom użytego aktywizatora (opinie o programie).

Utwardzanie cegieł hutniczych można przeprowadzić na powietrzu lub w autoklawach.
Utwardzanie na powietrzu wymaga dodania do masy nie tylko wapna, lecz (dla uzyskania większej wytrzymałości) pożądany jest również dodatek cementu. Utwardzanie trwa 4-6 tygodni. Naparzanie w autoklawach przyśpiesza proces twardnienia; przeprowadza się je podobnie jak dla cegieł wapienno-piaskowych (segregator aktów prawnych).
Ostatnio w Rosji wprowadzono do przemysłu nowy sposób produkcji cegieł i elementów budowlanych, tzw. sposób karbonizacji. Masa przygotowywana jest z mieszaniny piaskowo-żużlowo. Żużle wielkopiecowe w technice budowlanej. PWT. Warszawa 1953.

wapiennej (z dodatkiem gipsu). Po uformowaniu wyroby poddaje się działaniu dwutlenku węgla z gazów odlotowych z pieców do wypalania wapna. Prace prowadzone w tym kierunku przez A. A. Bajkowa były kontynuowane przez K. S. Zaciepina i objęły wytyczne produkcji elementów budowlanych ściennych i do ścian działowych.
Dzięki opracowaniu CNIIPS już obecnie możliwa jest produkcja elementów lekkich termoizolacyjnych, tzw. pianokarbonatów, podobnych do elementów pianokrzemowych (pianosylikatów). jednak utwardzonych za pomocą CO2 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Końce desek pomostu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Końce desek pomostu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Końce desek pomostu zdjęcie nr 8 Końce desek pomostu zdjęcie nr 9 Końce desek pomostu zdjęcie nr 10
Końce desek pomostu zdjęcie nr 11
Końce desek pomostu zdjęcie nr 12 Końce desek pomostu zdjęcie nr 13 Końce desek pomostu zdjęcie nr 14
Końce desek pomostu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Końce desek pomostu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Końce desek pomostu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami