Blog

13.05.2022

Przedwczesne zwiększenie oporu penetracji

W artykule znajdziesz:

Przedwczesne zwiększenie oporu penetracji

Dla stworzenia optymalnych warunków wydzielania się gazu i jego zatrzymania w zaprawie niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej współzależności między szybkością reakcji tworzenia się gazu i zwiększeniem nośności mieszanki, która zależy od zmiany jej właściwości strukturalno-mechanicznych. Mieszankę o strukturze komórkowej można zaliczyć do układów plastyczno-lepkich. Kinetykę zmiany właściwości strukturalno-mechanicznych można scharakteryzować oporem penetracji (wytrzymałością plastyczną). Mierzy się go wielkością granicznego naprężenia ścinającego, powstającego w mieszance przy zanurzeniu w niej plastometra stożkowego z szybkością zmierzającą do zera (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szybkość narastania oporu penetracji mieszanki uwarunkowana jest głównie tworzeniem się struktury spoiw. Proces ten przebiega w błonkach (ściankach) komórek szybciej niż w zwartych masach i wyprzedza czas wiązania spoiw. Najintensywniej wzrasta opór penetracji w mieszankach z wapnem i spoiwem cementowo-wapiennym, a znacznie wolniej z samym spoiwem cementowym. Istotny wpływ na zmianę wielkości oporu penetracji, jak również na proces powstawania gazu, wywiera początkowa temperatura i ciekłość mieszanki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Im większa jest wartość oporu penetracji mieszanki przy zakończeniu procesu wywiązywania się gazu, tym lepsze jest w niej zatrzymanie gazu. Przedwczesne zwiększenie oporu penetracji (przed zakończeniem procesu wywiązywania się gazu) może doprowadzić do zniszczenia struktury betonu komórkowego. Przy zbyt małym oporze penetracji pęcherzyki gazu mogą przedzierać się ku powierzchni zaprawy i powodować tzw. wrzenie, które niszczy powstającą strukturę komórkową. Kierując procesem zmiany oporu penetracji mieszanki, można zapewnić jej zdolność zatrzymywania gazu i uzyskać gazobeton o wymaganych właściwościach (uprawnienia budowlane).

Technologia produkcji betonu komórkowego

Podobne zasady odzwierciedlają procesy formowania struktury gazo- betonu przy zwykłym sposobie jego wykonywania. Ostatnio przy formowaniu struktury komórkowej gazobetonu stosuje się metodę spęczniania mieszanki przez wibrowanie. Wykorzystuje się przy tym mieszanki gęstoplastyczne o dużej lepkości, przy których zużycie wody zarobowej jest o 15-30% mniejsze niż w mieszankach zwykłych (program egzamin ustny).

W początkowym okresie aktywnego wywiązywania się gazu opór penetracji mieszanki jest bardzo wysoki. Dlatego dla stworzenia warunków sprzyjających formowaniu struktury komórkowej poddaje się mieszankę krótkotrwałemu wibrowaniu (1-3 min), w którego procesie rozrzedza się ona i pęcznieje. Po ukończeniu wibrowania opór penetracji mieszanki jest wystarczający do zatrzymania gazu. Uzyskuje się przy tym strukturę betonu o porach drobnych i równomiernie rozmieszczonych (opinie o programie).

Technologia produkcji betonu komórkowego metodą spęczniania przez wibrowanie ma istotne zalety techniczno-ekonomiczne w porównaniu ze zwykłym sposobem wykonywania gazobetonu: skraca się długotrwałość

wstępnego dojrzewania przed autoklawizacją i czas autoklawizacji wyrobów, zmniejsza się wilgotność wyrobów po autoklawizacji do ok. 17°/o, znacznie polepszają się właściwości fizyczno-mechaniczne gazobetonu. Wytrzymałość graniczna betonu komórkowego, przyjęta dla odpowiedniego ciężaru objętościowego, jest o jedną markę wyższa (segregator aktów prawnych).

Wyższe wskaźniki właściwości betonu komórkowego uzyskuje się w przypadku stosowania spęczniania przez wibrowanie o wysokiej częstotliwości z uprzednią wibroaktywizacją zaprawy. Przy porównaniu sposobów formowania struktury komórkowej za pomocą środków piano- i gazotwórczych, a także wskaźników właściwości wyrobów ujawnione zostały widoczne zalety gazobetonu. Do tych zalet zalicza się następujące:

  • zwiększona temperatura mieszanki przyspiesza narastanie jej oporu penetracji i pozwala zmniejszyć 2-2,5 raza okres wstępnego dojrzewania wyrobów przed autoklawizacją (przy wyższej temperaturze uformowanych wyrobów powstają warunki sprzyjające przyspieszeniu autoklawizacji i można uzyskać wyroby bez rys);
  • powierzchnia wyrobów z gazobetonu nie ma odprysków;
  • zastosowanie mieszanek z minimalnym zużyciem wody w powiązaniu z metodą spęczniania przez wibrowanie pozwala otrzymać gazobetony o lepszych właściwościach niż pianobetony (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami