Blog
Czy budowa na podstawie zgłoszenia wymaga zatrudnienia kierownika budowy?
W artykule znajdziesz:
Czy budowa na podstawie zgłoszenia wymaga zatrudnienia kierownika budowy?
Z obowiązujących przepisów wynika, że kierownik budowy musi być zatrudniony, jeśli budowa prowadzona jest na podstawie pozwolenia na budowę (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Jednak coraz więcej obiektów buduje się na podstawie zgłoszenia – czy wówczas kierownik budowy nie jest potrzebny? Uproszczony tryb dla niektórych rodzajów robót budowlanych dotyczy przede wszystkim takich robót, które dotyczą:
• niewielkich budynków o charakterze gospodarczym, np., wiat, ganków czy garaży (program na komputer),
• obiektów związanych z produkcją rolną,
• przyłączy do mediów i sieci, np. sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, telekomunikacyjnej czy elektroenergetycznej (program na telefon).
Zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej wymagane jest również w przypadku przebudowy wymienionych obiektów – urząd ma wówczas 21 dni, aby złożyć sprzeciw do zgłoszenia.
Prowadzenie budowy na podstawie zgłoszenia
Jeśli budowa prowadzona jest na podstawie zgłoszenia, to inwestor nie jest zobowiązany do powoływania kierownika budowy (opinie o programie). Jednakże w ustawie wskazano wyjątki, zgodnie z którymi konieczne jest powołanie kierownika budowy, jeśli budowa dotyczy:
• instalacji zbiornikowych na gaz płynny z jednym zbiornikiem, którego pojemność wynosi do 7m3 i przeznaczonych do zasilania gazowych instalacji w jednorodzinnych obiektach mieszkalnych,
• parterowych budynków wolnostojących kontenerowych stacji transformatorowych i stacji transformatorowych, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 mkw (promocja 3 w 1),
• jednorodzinnych, wolno stojących budynków mieszkalnych, jeśli ich obszar oddziaływania mieści się na działkach bądź działce, na której są zaprojektowane,
• sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych, cieplnych oraz elektroenergetycznych o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1kV (segregator aktów prawnych).
Jak więc widać kierownik budowy musi być zatrudniony przy budowie każdego domku jednorodzinnego. Obowiązek jego zatrudnienia spoczywa na inwestorze, natomiast, jeśli w późniejszym okresie budowy konieczne będzie ustanowienie kierowników poszczególnych robót budowlanych, to leży to w gestii zatrudnionego kierownika budowy (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32