Blog

Połamanie płyty zdjęcie nr 2
14.05.2021

Płyty surowe

W artykule znajdziesz:

Płyty surowe

Połamanie płyty zdjęcie nr 3
Płyty surowe

Istnieje jeszcze szereg innych maszyn, służących do nadawania blokom kamiennym żądanych kształtów. I tak np. na frezarkach wykonujemy wszelkie okantowania płyt, tj. obcinanie ich brzegów (krajów) przycinanie płyt na mniejsze, przycinanie krawędzi pod kątem lub nadanie bryłom profilów figurowych specjalnymi tarczami szlifierskimi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ciosy wymiarowe mają wszystkie krawędzie i płaszczyzny obrobione wg dokładnie opisanych wymagań i rysunków z dokładnością zależną od rodzaju materiału i rodzaju wykończenia powierzchni. Ciosy wymiarowe stosowane są do celów specjalnych.
Charakteryzują się one grubością pięciokrotnie mniejszą od szerokości (najczęściej 2-20 cm w zależności od rodzaju materiału i przeznaczenia) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyrabiane są przez klinowanie, łupanie, krzesanie, szpicowanie lub piłowanie. Krawędzie tych płyt pozostawia się nie obrobione. Płyty tego rodzaju przeznaczone są do dalszej obróbki jako płyty handlowe względnie używane są do wykładania chodników, posadzek itp., a niekiedy też do licowania ścian.
Płyty obrobione. Ich powierzchnie licowe są obrobione zgodnie z wymaganiami odbiorcy z dokładnością zależną od rodzaju materiału i rodzaju wykończenia (uprawnienia budowlane).

Powierzchnie stykowe dla płyt o grubości 5 cm i większej są szpicowane, dłutowane lub piłowane na szerokości pasa (w głąb lica) równej 1/3 grubości płyty, jednak nie mniejszej niż 2 cm i nie większej niż 5 cm. Dla płyt cieńszych szerokość powierzchni stykowych bocznych obrabianych wynosi połowę grubości płyty, jednak nie mniej niż 1 cm i nie więcej niż 2 cm. Nadwyżka szerokości obrobionego pasa stykowego nie może być uważana za wadę. Płyty obrobione stostowane są do licowania (okładania) powierzchni elewacyjnych lub ścian wewnętrznych, na posadzki, podokienniki, półki itp.

Badania materiałów kamiennych mają na celu ustalenie ich przydatności do celów budowlanych, technicznych lub przemysłowych. W przypadku naturalnych materiałów kamiennych budowlanych badania obejmować mogą:
a. badania materiałów kamiennych, które zamierzamy eksploatować,
b. badania eksploatowanego już i stosowanego materiału w celu sprawdzenia jego własności fizycznych i mechanicznych.
Istotnym warunkiem celowości i realnej wartości uzyskanych wyników badań jest właściwe pobranie i przygotowanie próbek do badań laboratoryjnych (program egzamin ustny).

Próbki materiałów kamiennych

Próbki materiałów kamiennych pobierane w terenie powinny w sposób należyty i możliwie wyczerpujący charakteryzować te cechy materiału, które mają istotne znaczenie przy jego eksploatacji i użytkowaniu.
Do badań petrograficznych należy pobrać po kilka próbek charakterystycznych pokładów badanej masy skalnej. Wielkość próbek 10 x 8 x 4 cm. Próbki należy ponumerować kolejno zgodnie z oznaczonymi na planie miejscami i głębokościami, z których zostały pobrane (opinie o programie).

Próbki powinny dawać pojęcie o zjawiskach wietrzenia i rozpadu; do badań fizycznych i mechanicznych należy pobrać jeden lub kilka bloków o wymiarach co najmniej 20 x 20 x 20 cm i oznaczyć na jednej powierzchni (trwałą farbą) cyfrą arabską nr kolejny gatunku, pod nią strzałką kierunek zalegania, zaś linią falistą kierunek uwarstwienia.
Każdy blok powinien przedstawiać przeciętną próbkę odpowiedniego gatunku lub też należy pobrać kilka bloków reprezentujących ten sam gatunek.
Na podstawie późniejszych badań laboratoryjnych ustala się właściwy podział i przynależność pobranych bloków (segregator aktów prawnych).

Istotną rzeczą dla kamienia budowlanego, przeznaczonego do robót dekoracyjnych, jest pobranie właściwych próbek w postaci bloków , płyt i kawałków do dalszych badań technicznych charakteryzujących jego podatność do obróbki, przecinania, wiercenia oraz polerowania.
Należy pobrać również próbki dla dokonania badań uodpornienia kamienia na wietrzenie (np. impregnacji, fluatowanie), zwłaszcza w przypadku piaskowców i wapieni.

Próbki materiałów kamiennych z kamieniołomów czynnych są pobierane przeważnie w celu sprawdzenia znanych już uprzednio własności fizycznych i mechanicznych względnie ustalenia nowych możliwości ich zastosowania (promocja 3 w 1).
Z tego też względu można ograniczyć się jedynie do pobrania bloku lub bloków o wymiarach 20 x 20 x 20 cm, jeżeli nie zostały przewidziane badania specjalne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Połamanie płyty zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Połamanie płyty zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Połamanie płyty zdjęcie nr 8 Połamanie płyty zdjęcie nr 9 Połamanie płyty zdjęcie nr 10
Połamanie płyty zdjęcie nr 11
Połamanie płyty zdjęcie nr 12 Połamanie płyty zdjęcie nr 13 Połamanie płyty zdjęcie nr 14
Połamanie płyty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Połamanie płyty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Połamanie płyty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami