Blog

Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 2
30.05.2018

Czy budynek równa się budowla?

W artykule znajdziesz:

Czy budynek równa się budowla?

 
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 3
Czy budynek równa się budowla?

Czy budynek równa się budowla? Pojęcie budynku oraz budowli stosowane jest zamiennie przez osoby, które nie posiadają dostatecznej wiedzy z zakresu budownictwa. Oczywiście oba pojęcia określają zupełnie, co innego (uprawnienia budowlane). W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czym jest obiekt budowlany. Zgodnie z przepisami prawa jest to budynek, budowla, lub obiekt małej architektury, który powstał przy użyciu wyrobów budowlanych, a także posiada instalacje umożliwiające jego użytkowanie. Za budynek uznaje się obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem. Ponadto musi być on wydzielony z przestrzeni. Najczęściej odbywa się to przy zastosowaniu przegród budowlanych. Budynek stawiany jest na fundamentach, a także posiada dach. Wyodrębnia się również pojęcie budynku mieszkalnego jednorodzinnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jest to obiekt budowlany wolnostojący lub taki, który jest częścią zabudowy bliźniaczej, szeregowej, czy też grupowej. Zgodnie z przepisami prawa jest to budynek wzniesiony w celu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych. Może on stanowić odrębną całość.

 

Dopuszcza się jednak wydzielenie maksymalnie dwóch lokali mieszkaniowych lub jednego lokalu mieszkaniowego z lokalem użytkowym. Ważne jest to, aby części użytkowa nie przekraczała 30% całkowitej powierzchni budynku. Zdefiniowanie budowli jest dość proste, gdyż są to wszelkie obiekty budowlane niebędące budynkami, czy też obiektami małej architektury. Przykładem budowli jest m.in. cmentarz, wiadukt, lotnisko, sieci techniczne, tunele, wolnostojące instalacje przemysłowe lub techniczne, obiekty sportowe, podziemne i nadziemne przejścia dla pieszych, a także wiele więcej. Należy wspomnieć, że prawo podatkowe określa również za budowlę urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem (program uprawnienia budowlane na komputer)Obiekty małej architektury są zwykle niewielkich rozmiarów. Mogą one służyć do różnych celów m.in. do kultu religijnego, czy też rekreacji lub utrzymania porządku. Do obiektów małej architektury zalicza się np. przydrożne kapliczki, wodotryski, huśtawki, kosze na śmieci.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 8 Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 9 Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 10
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 11
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 12 Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 13 Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 14
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dwa etapy egzaminu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami