Blog

Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 2
30.05.2018

Czy każda zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia?

W artykule znajdziesz:

Czy każda zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia?


Czy każda zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia?

 

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zwykle zgłoszenia staroście. Wynika to z art.71 prawa budowlanego. Warto jednak mieć świadomość, że możliwa jest taka modyfikacja bez wymaganego zgłoszenia. Wiele osób nie ma dostatecznej wiedzy na temat tego, jakie przypadki należą do wyjątków. Przepisy prawa nie wskazują jednoznacznej odpowiedzi.

 

Pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego jest niepotrzebne, jeśli będą w nim przeprowadzane czynności, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji wszystkie kwestie z tym związane będą zawarte w owym pozwoleniu.


W przypadku, gdy roboty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę, to zachodzi konieczność zgłoszenia zmiany użytkowania obiektu lub jego części. Oczywiście musi to nastąpić przed wprowadzeniem zmian.

 

Wniosek o zmianę sposobu użytkowania nie jest równoznaczny z tym, że zostanie on zaakceptowany. Organ, który otrzymał wniosek, może wnieść sprzeciw w terminie do 30 dni od dnia dostarczenia zgłoszenia. Zmiany muszą nastąpić w terminie nie przekraczającym 2 lat. Jeśli zostanie to zaniechane, to wniosek będzie musiał zostać złożony ponownie.

 

Warto zaznaczyć, że zmiana sposobu użytkowania obiektu bez dokonania zgłoszenia może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim właściwy organ może wstrzymać możliwość użytkowania budynku. Ponadto niezbędne będzie dostarczenie dokumentacji z tym związanej.

 

Po ich zaakceptowaniu zostanie naliczona opłata legalizacyjna. Zwykle jest ona obliczana na podstawie tego, do jakiej kategorii zalicza się dany obiekt budowlany, a także, jaka jest jego wielkość. Przelicznik określony jest przepisami prawa budowlanego.

Trzeba zaznaczyć, że akceptacja odpowiedniego organu musi nastąpić nawet wtedy, kiedy modyfikacja użytkowania obiektu jest nieznaczna. Dla przykładu - przedsiębiorstwo przemysłowe wznawia swoją działalność po kilku latach, jednak instalacja wymagają pewnych zmian związanych z wdrożeniem nowych procesów. Jest to zmiana użytkowania obiektu, która wymaga zgody właściwego organu architektoniczno-budowlanego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 7 Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 8 Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 9
Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 10
Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 11 Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 12 Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 13
Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Poprawa istniejącego stanu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami