Blog

Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 2
13.06.2019

Czy można odbyć praktykę w spółdzielni mieszkaniowej?

W artykule znajdziesz:

Czy można odbyć praktykę w spółdzielni mieszkaniowej?

Odbywanie praktyki w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych to temat wzbudzający wiele wątpliwości (https://uprawnienia-budowlane.pl). Są to organizacje, które zatrudniają bądź współpracują z inżynierami mającymi uprawnienia budowlane, aby zapewnić odpowiednie utrzymanie obiektów budowlanych. Osoby, które zatrudniane są przez te podmioty, najczęściej pełnią funkcję asystentów lub inspektorów do spraw technicznych (program na komputer).

Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 3
Czy można odbyć praktykę w spółdzielni mieszkaniowej?

Sprawują one kontrolę nad utrzymaniem budynków. Czy taka praca może zostać uznana za praktykę zawodową wymaganą do uprawnień budowlanych? Wiele osób powołuje się na przepis prawa budowlanego, mówiący o tym, że praktyka może być odbywana u zarządcy infrastruktury lub w organach administracji (program na telefon).

Jednak wgłębiając się w ten przepis można przeczytać, że jako praktykę zawodową uznaje się wprawdzie „pracę w organach administracji rządowej albo jednostek samorządu terytorialnego, realizujących zadania zarządcy drogi publicznej”, lecz dotyczy to tylko pracy polegającej „na wykonywaniu czynności na terenie budowy i obejmującej konieczność fachowej oceny zjawisk lub samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych oraz techniczno-organizacyjnych”. Tymczasem wg ustawy Prawo spółdzielcze spółdzielnia to zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, co oznacza, iż nie jest to ani jednostka samorządowa ani organ administracji rządowej (program egzamin ustny).

Praca na stanowisku inspektora

Co więcej, wg artykułu 14 prawa budowlanego, praktyka zawodowa musi polegać na pełnieniu funkcji technicznej na budowie lub bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych (opinie o programie). Co więcej, wymagane jest, aby zakres praktyki zawodowej był zgodny ze specjalnością, o którą ubiega się dana osoba. Nietrudno więc zauważyć, że praca związana z kontrolą techniczną oraz bieżącymi remontami budynków zdecydowanie nie ma wiele wspólnego z wykonywaniem czynności na budowie czy rozwiązywaniem zagadnień architektonicznych (segregator aktów prawnych). Biorąc to wszystko pod uwagę można zyskać pewność, że praca na stanowisku inspektora bądź asystenta inspektora w jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, nie może być zaliczona do praktyki zawodowej niezbędnej do uprawnień budowlanych (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 8 Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 9 Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 10
Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 11
Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 12 Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 13 Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 14
Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Suszarnia powietrzna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami