Blog
Siatki konstrukcyjne
W artykule znajdziesz:
W ościeżach bocznych i w ościeżu górnym należy osadzić kołki stalowe w odstępach ok. 0,50 m i dowiązać do nich pręty 0 8 mm, służące do zamocowania siatki pod tynkowej. Zaleca się mocować kołki przez wstrzeliwanie. Jeżeli jednak przy wstrzeliwaniu wystąpi odłupywanie krawędzi ościeży, należy kołki mocować na zaprawę cementową 1 :3 w uprzednio wywierconych otworach (program uprawnienia budowlane na komputer).
W części podokiennej należy siatki konstrukcyjne zawieszać na ocynkowanych wieszakach (z płaskownika lub pręta okrągłego), zakotwionych w bezpośrednim sąsiedztwie ramiaka ościeżnicy. W tym celu należy wykonać w dolnym ościeżu bruzdy głębokości 1 cm w odstępach nie większych niż 1,0 m, a na ich końcach od strony ramiaka wykuć gniazda do zakotwienia wieszaków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po oczyszczeniu bruzd i gniazd z gruzu należy umieścić wieszaki i zaklinować je drewnianymi klinami w gniazdach lub gniazda wypełnić zaprawą cementową 1 : 3. Po zamocowaniu wieszaków zaprawia się powierzchnię ościeża dolnego zaprawą cementową, a następnie montuje nowy fartuch blaszany. Miejsce przylegania fartucha do ościeżnicy należy uszczelnić kitem Olkit (uprawnienia budowlane).
Siatki konstrukcyjne przy narożach budynku powinny być połączone na zakład szerokości ok. 20 cm. W tym celu swobodne końce prętów poziomych siatek zbiegających się w narożu należy powiązać między sobą drutem wiązałkowym (program egzamin ustny). Przed wykonaniem zakładu końce prętów siatek umieszczonych na jednej ze ścian należy odgiąć i wywinąć na przyległą ścianę. W miejscach dylatacji ścian należy pozostawić przerwę w osiatkowaniu. Skrajne pręty pionowe siatek konstrukcyjnych przy dylatacji należy powiązać z kołkami stalowymi, wstrzeliwanymi w ścianę w odstępach ok. 0,5 m. W miejscach dylatacji elementów konstrukcyjnych budynku powinien być również zdylatowany tynk elewacyjny. Szczelinę dylatacyjną szerokości 1-2 cm można uzyskać stosując listwę o odpowiedniej szerokości (opinie o programie). Po przeschnięciu tynku i usunięciu listwy należy obrzeże szczeliny zagruntować roztworem polistyrenowym, np. preparatem Zoro i wypełnić szczelinę kitem Olkit przy użyciu pistoletu pneumatycznego.
Metoda zabezpieczania elewacji
Metodę zabezpieczania ścian tynkiem zbrojonym na styropianie zaleca się stosować szczególnie przy jednoczesnym występowaniu przecieków i przemarzam. W metodzie tej, dzięki zastosowaniu zbrojenia kotwionego w ścianie, nie ma potrzeby zachowania specjalnych wymagań w odniesieniu do podłoża. Z tego względu powinna ona być stosowana przede wszystkim przy słabych podłożach, np. wykazujących tendencje powierzchniowego łuszczenia lub przy silnie spękanej zewnętrznej warstwie fakturowej w ścianach z elementów trój warstwowych (segregator aktów prawnych).
Metoda zabezpieczania elewacji tynkiem zbrojonym na styropianie, podobnie jak i inne metody opisane dalej, nie może być stosowana do ścian, w których zmiany strukturalne materiału konstrukcyjnego lub inne uszkodzenia prefabrykatów mają charakter postępujący i prowadzą do obniżenia nośności ścian.
Istota metody polega na wykończeniu zewnętrznych powierzchni ścian wyprawą typu ciężkiego ze zbrojonego tynku cementowo-wapiennego, bez stosowania warstwy ocieplającej (styropianu). Warstwa tynku zabezpiecza ściany przed niszczącym działaniem agresywnych czynników atmosferycznych, w tym również przed przenikaniem wód opadowych w głąb ściany. Zbrojenie tynku siatką podtynkową stosowane w tej metodzie ma na celu wyeliminowanie możliwości powstawania rys i pęknięć w wykonanej wyprawie (promocja 3 w 1).
Kolejność robót zabezpieczających powinna być następująca:
- prace przygotowawcze,
- wykonanie otworów i osadzenie w nich bolców kotwiących,
- zamocowanie nośnych prętów poziomych usztywniających siatkę podtynkową,
- zawieszenie siatki podtynkowej Rabitza,
- wykonanie tynku.
W zakresie prac przygotowawczych przewidziano wykonanie bolców kotwiących, ustawienie rusztowań i przygotowanie powierzchni zabezpieczanych ścian.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32