Blog
Czy praktyka pod patronatem będzie zaliczona?
W artykule znajdziesz:
Czy praktyka pod patronatem będzie zaliczona?
Tzw. ustawa deregulacyjna wprowadziła do prawa budowlanego pojęcie patrona praktyki zawodowej (https://uprawnienia-budowlane.pl). Wynikło z tego sporo zamieszania, ponieważ dla wielu osób niejasne są różnice między praktyką pod kierownictwem a praktyką pod patronatem.
Na pewno warto więc dowiedzieć się na ten temat trochę więcej (program na komputer). Przede wszystkim różnicą między tymi dwoma formami nadzorowania praktyki zawodowej jest zależność formalno-prawna między osobą nadzorującą praktykę a kandydatem na uprawnienia budowlane (program na telefon). W przypadku, gdy taka zależność istnieje, praktyka odbywana jest pod kierownictwem. Zależność formalno-prawna oznacza, że praktykant jest przyjęty do danej firmy na podstawie umowy o pracę, umowy stażu czy umowy praktyki i podporządkowany jest projektantowi lub kierownikowy budowy, który potwierdza odbycie praktyki zawodowej (program egzamin ustny).
W przypadku, gdy zależności formalno-prawnej nie ma, to praktyka odbywa się pod patronatem. Najczęściej taką praktykę odbywa się u znajomego projektanta, bądź u projektanta, który jest krewnym osoby starającej się o uprawnienia budowlane. Wówczas nie trzeba zawierać umowy z taką osobą, bądź z firmą, którą prowadzi. Należy jednak pamiętać, że obywanie praktyki zawodowej pod patronatem jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku praktyki projektowej (opinie o programie). Rok praktyki pod patronatem uznawany jest za rok praktyki pod kierownictwem. Patron musi posiadać uprawnienia budowlane w specjalności, zakresie oraz rodzaju odpowiadającym uprawnieniom, o jakie stara się praktykant. Ponadto patrona dotyczy jeszcze jedno wymaganie – otóż musi on mieć przynajmniej 5 lat doświadczenia przy tworzeniu projektów, oczywiście w ramach posiadanych przez siebie uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych).
Umowy z patronem
Na pewno w przypadku praktyki pod patronatem bardzo wygodne jest to, że nie trzeba zawierać umowy z patronem (promocja 3 w 1). Dzięki temu odbycie praktyki zawodowej jest łatwiejsze i więcej osób ma taką możliwość. Jednak warto zapytać o tę kwestię w swojej okręgowej izbie, ponieważ zdarza się, że praktyki pod patronatem nie są uznawane.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32