Blog

Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 2
21.09.2018

Czy przepływ powietrza wentylacyjnego jest istotny w budynku?

W artykule znajdziesz:

Czy przepływ powietrza wentylacyjnego jest istotny w budynku?


Każdy inwestor planujący lub już w trakcie budowy domu jednorodzinnego powinien uwzględnić prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie systemu wentylacji, który będzie spełniał swoje zadanie wymiany powietrza, a także normy przewidziane prawem budowlanym. Od tego zależy komfort mieszkania w takim domu oraz jak najniższy stopień zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają domownicy. Oprócz wymiany powietrza pomiędzy wnętrzem domu, a środowiskiem zewnętrznym niezwykle istotny jest również przepływ powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami, które w budynku mieszkalnym się znajdują.
Dlaczego przepływ powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami jest ważny?
Prawidłowo zaprojektowana wentylacja budynku mieszkalnego powinna uwzględniać odpowiedni przepływ powietrza między pomieszczeniami wewnętrznymi, ponieważ ma on zasadniczy wpływ na przemieszczanie się mas powietrza do kanałów odpowiadających za odprowadzanie go na zewnątrz budynku. Sprawne przepływanie powietrza, które powinno być odprowadzone na zewnątrz ma zasadniczy wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza, które jest w pomieszczeniach mieszkalnych.
Jakie pomieszczenia w budynku mieszkalnym wymagają zwiększonej wentylacji?
Już na etapie budowy należy przewidzieć, że niektóre pomieszczenia znajdujące się w domu wymagają lepszej i bardziej wydajnej wentylacji, ponieważ stopień zanieczyszczenia tych powierzchni zawsze jest większy niż pozostałych. Są to garaże, kuchnie, łazienki, toalety, a także wszystkie pomieszczenia, które nie posiadają okien, jak przykładowo garderoby czy spiżarnie. W takich miejscach konieczne jest zamontowanie urządzeń wentylacyjnych o większej wydajności lub po prostu przeprowadzenie dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Na dużą uwagę zasługuje również pomieszczenie, gdzie znajduje się kominek. Taka powierzchnia wymaga doprowadzenia dodatkowego kanału wentylacyjnego, ponieważ urządzenie kominkowe wytwarza większą ilość szkodliwych substancji lotnych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 7 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 8 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 9
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 10
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 11 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 12 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 13
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami