Blog

21.09.2018

Czy przepływ powietrza wentylacyjnego jest istotny w budynku?

W artykule znajdziesz:

Czy przepływ powietrza wentylacyjnego jest istotny w budynku?


Każdy inwestor planujący lub już w trakcie budowy domu jednorodzinnego powinien uwzględnić prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie systemu wentylacji, który będzie spełniał swoje zadanie wymiany powietrza, a także normy przewidziane prawem budowlanym. Od tego zależy komfort mieszkania w takim domu oraz jak najniższy stopień zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają domownicy. Oprócz wymiany powietrza pomiędzy wnętrzem domu, a środowiskiem zewnętrznym niezwykle istotny jest również przepływ powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami, które w budynku mieszkalnym się znajdują.
Dlaczego przepływ powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami jest ważny?
Prawidłowo zaprojektowana wentylacja budynku mieszkalnego powinna uwzględniać odpowiedni przepływ powietrza między pomieszczeniami wewnętrznymi, ponieważ ma on zasadniczy wpływ na przemieszczanie się mas powietrza do kanałów odpowiadających za odprowadzanie go na zewnątrz budynku. Sprawne przepływanie powietrza, które powinno być odprowadzone na zewnątrz ma zasadniczy wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza, które jest w pomieszczeniach mieszkalnych.
Jakie pomieszczenia w budynku mieszkalnym wymagają zwiększonej wentylacji?
Już na etapie budowy należy przewidzieć, że niektóre pomieszczenia znajdujące się w domu wymagają lepszej i bardziej wydajnej wentylacji, ponieważ stopień zanieczyszczenia tych powierzchni zawsze jest większy niż pozostałych. Są to garaże, kuchnie, łazienki, toalety, a także wszystkie pomieszczenia, które nie posiadają okien, jak przykładowo garderoby czy spiżarnie. W takich miejscach konieczne jest zamontowanie urządzeń wentylacyjnych o większej wydajności lub po prostu przeprowadzenie dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Na dużą uwagę zasługuje również pomieszczenie, gdzie znajduje się kominek. Taka powierzchnia wymaga doprowadzenia dodatkowego kanału wentylacyjnego, ponieważ urządzenie kominkowe wytwarza większą ilość szkodliwych substancji lotnych.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami