Blog

15.06.2019

Czy warto zostać architektem?

W artykule znajdziesz:

Czy warto zostać architektem?

Wielu osobom praca architekta kojarzy się przede wszystkim z przebywaniem w biurze projektowym, wykonywaniu projektów przy stole kreślarskim oraz ze zwojami projektów i rysunków technicznych. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ zawód ten wiąże się z wykonywaniem bardzo zróżnicowanych obowiązków. Oczywiście architekt przede wszystkim zajmuje się sporządzaniem projektów, ale to nie wszystko (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Czy warto zostać architektem?

Może on również sprawować nadzór autorski, czyli pełnić kontrolę nad wykonywaniem stworzonego przez siebie projektu. Oznacza to konieczność pracy nie tylko w biurze projektowym, ale również na budowie (program na komputer). Co więcej, jeśli architekt założy swoje biuro, to będzie też pełnić obowiązki biznesowe, czyli kierować zespołem, pilnować finansów i pozyskiwać klientów (program na telefon).

W tym zawodzie najlepiej sprawdzają się osoby, które mają wyobraźnię przestrzenną, zdolności kreślarskie i praktyczne i którym wykonywanie skomplikowanych obliczeń nie sprawia trudności (program egzamin ustny). Ważny jest również zmysł estetyczny, predyspozycje do nauk technicznych oraz umiejętność obsługiwania niezbędnych w tym zawodzie programów komputerowych. Konieczne jest również ukończenie studiów magisterskich na odpowiednim kierunku, np. architektura lub architektura i urbanistyka. Po studiach trzeba jeszcze zdobyć uprawnienia budowlane, a do tego niezbędna jest praktyka zawodowa oraz zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane. Po uzyskaniu decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych należy zostać członkiem Izby Architektów (opinie o programie).

Własna działalność


Jak więc widać, uzyskanie tytułu oraz uprawnień architekta wcale nie jest łatwe (segregator aktów prawnych). Kwestię tego, czy warto starać się o ten zawód, trzeba ustalić indywidualnie. Na pewno początkujący architekt nie zarobi zbyt wiele – obecnie najlepsi mogą liczyć na zarobki w granicach 8 tysięcy złotych. Warto przy tym pamiętać, że kariera architekta rozwija się wolno – okres niskich zarobków niekiedy trwa dłużej niż 3 lata. Z tego właśnie względu wielu architektów decyduje się na własną działalność, ale wówczas trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami