Blog

Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 2
30.05.2018

Czym charakteryzują się fundamenty bezpośrednie

W artykule znajdziesz:

Czym charakteryzują się fundamenty bezpośrednie


Czym charakteryzują się fundamenty bezpośrednie

 

Każdy projekt architektoniczny powinien być poprzedzony dokładnymi badania geotechnicznymi działki. W ten sposób można określić warunki gruntowe. Zebrane w ten sposób informacje posłużą do stworzenia projektu fundamentów o odpowiedniej wytrzymałości i nośności.

 

Fundamenty bezpośrednio


Niestety, błędy popełnione w trakcie budowy fundamentów ciężko jest naprawić. Niejednokrotnie okazuje się to zupełnie niemożliwe. Inwestor powinien więc dołożyć wszelkich starań by fundamenty zostały wykonane zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki budowlanej. Po pierwsze należy określić poziom przemarzania gruntu. Fundamenty powinny być wykonane poniżej tego poziomu. Mowa tu o wytycznych odnoszących się do domu pozbawionego piwnicy. W budynku, w którym wykonywana jest piwnica to zwykle ściana piwnicy określa głębokość wykupu pod fundamenty. Ściana fundamentowa pełni jednocześnie funkcję ściany piwnicy.

 

Jak posadowione są fundamenty bezpośrednio?


Fundamenty można podzielić przez wzgląd na sposób ich posadowienia. Jeśli wciąć pod uwagę fundamenty bezpośrednie to obciążenia przekazywane są bezpośrednio do gruntu. Choć trzeba od razu zaznaczyć, że grunt i fundamenty oddzielone są warstwą betonu, piasku bądź żwirku. Dzięki temu fundamenty są wytrzymałe. Fundamenty bezpośrednie to często spotykane stopy, ławy fundamentowe oraz płyty. Te ostatnie czyli płyty fundamentowe wykonuje się zazwyczaj w budynkach niepodpiwniczonych. Ciężar całego budynku rozkłada się na całej powierzchni płyty fundamentowej. Czas ich wykonania jest zdecydowanie krótszy niż tradycyjnych fundamentów gdzie występuje zbrojenie, które należy zalać betonem.

 

Ławy fundamentowe


Pod ławy fundamentowe należy wykonać odpowiednie wykopy. Można do tego zastosować ciężki sprzęt jak też oprzeć się na sile własnych rąk. Wykonuje się je o gruntach słabej nośności. Konieczne jest wykonanie deskowania. Posiadają one zbrojenie zalewane betonem. Z kolei stopy fundamentowe wykonuje się raczej w przypadku doraźnej potrzeby. Można je spotkać na przykład pod kominami.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 7 Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 8 Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 9
Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 10
Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 11 Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 12 Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 13
Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odpowiednia konstrukcja robi wrażenie zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami