Blog

30.05.2018

Czym charakteryzują się fundamenty bezpośrednie

W artykule znajdziesz:

Czym charakteryzują się fundamenty bezpośrednie


Czym charakteryzują się fundamenty bezpośrednie

 

Każdy projekt architektoniczny powinien być poprzedzony dokładnymi badania geotechnicznymi działki. W ten sposób można określić warunki gruntowe. Zebrane w ten sposób informacje posłużą do stworzenia projektu fundamentów o odpowiedniej wytrzymałości i nośności.

 

Fundamenty bezpośrednio


Niestety, błędy popełnione w trakcie budowy fundamentów ciężko jest naprawić. Niejednokrotnie okazuje się to zupełnie niemożliwe. Inwestor powinien więc dołożyć wszelkich starań by fundamenty zostały wykonane zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki budowlanej. Po pierwsze należy określić poziom przemarzania gruntu. Fundamenty powinny być wykonane poniżej tego poziomu. Mowa tu o wytycznych odnoszących się do domu pozbawionego piwnicy. W budynku, w którym wykonywana jest piwnica to zwykle ściana piwnicy określa głębokość wykupu pod fundamenty. Ściana fundamentowa pełni jednocześnie funkcję ściany piwnicy.

 

Jak posadowione są fundamenty bezpośrednio?


Fundamenty można podzielić przez wzgląd na sposób ich posadowienia. Jeśli wciąć pod uwagę fundamenty bezpośrednie to obciążenia przekazywane są bezpośrednio do gruntu. Choć trzeba od razu zaznaczyć, że grunt i fundamenty oddzielone są warstwą betonu, piasku bądź żwirku. Dzięki temu fundamenty są wytrzymałe. Fundamenty bezpośrednie to często spotykane stopy, ławy fundamentowe oraz płyty. Te ostatnie czyli płyty fundamentowe wykonuje się zazwyczaj w budynkach niepodpiwniczonych. Ciężar całego budynku rozkłada się na całej powierzchni płyty fundamentowej. Czas ich wykonania jest zdecydowanie krótszy niż tradycyjnych fundamentów gdzie występuje zbrojenie, które należy zalać betonem.

 

Ławy fundamentowe


Pod ławy fundamentowe należy wykonać odpowiednie wykopy. Można do tego zastosować ciężki sprzęt jak też oprzeć się na sile własnych rąk. Wykonuje się je o gruntach słabej nośności. Konieczne jest wykonanie deskowania. Posiadają one zbrojenie zalewane betonem. Z kolei stopy fundamentowe wykonuje się raczej w przypadku doraźnej potrzeby. Można je spotkać na przykład pod kominami.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami