Blog
Czym jest budowa?
W artykule znajdziesz:
Czym jest budowa?
Budowa to według prawa budowlanego wykonywanie, odbudowa, rozbudowa bądź nadbudowa obiektu budowlanego w konkretnym miejscu. Wszystkie zasady związane z realizacją budowy normuje ustawa Prawo budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jest w niej określone całe postępowanie, które poprzedza budowę, a także zasady jej realizacji i postępowania po jej zakończeniu, łącznie z całą działalnością wynikającą z prowadzonych działań (program na komputer).
Oprócz ustawy Prawo budowlane obowiązują również inne przepisy prawne, którym muszą odpowiadać obiekty budowlane oraz ich usytuowanie, a najważniejsze z nich to:
• przepisy techniczno-budowlane wraz z warunkami technicznymi,
• przepisy BHP,
• przepisy ochrony przeciwpożarowej,
• normy i opracowania techniczno-budowlane,
• aprobaty techniczne,
• decyzje administracyjne,
• ekspertyzy budowlane (program na telefon).
Budowa to realizacja obiektu budowlanego stanowiąca jeden z wielu etapów inwestycji budowlanej (program egzamin ustny). Rozpoczęcie budowy jest możliwe wyłącznie po spełnieniu wymogów, które określone są w prawie budowlanym. Przede wszystkim niezbędne jest opracowanie projektu, a inwestor musi uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia budowy, jeśli spełnia ona przypadki wymienione w prawie budowlanym (opinie o programie). Budowa może być realizowana zarówno przez samego inwestora, jak i na jego zlecenie. Na mocy prawa budowlanego inwestor jest zobowiązany do organizacji procesu budowy, a zwłaszcza do zapewnienia:
• wykonywania czynności związanych z realizowaniem budowy lub robót budowlanych,
• nadzoru nad wykonywaniem czynności związanych z realizowaniem budowy bądź robót budowlanych (segregator aktów prawnych).
Inspektor nadzoru inwestorskiego
Niezbędne są do tego osoby, które posiadają uprawnienia budowlane, czyli mogą sprawować samodzielnie funkcje techniczne w budownictwie w odpowiednim zakresie oraz specjalności. Jeśli chodzi o budowę, to niezbędne jest zatrudnienie projektanta i kierownika budowy, a w szczególnych przypadkach także inspektora nadzoru inwestorskiego. Inspektora nadzoru inwestorskiego warto ustanowić przede wszystkim wtedy, gdy budowa jest skomplikowana. Dodatkowi specjaliści to m.in. geodeta i geolog (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32