Blog
Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?
W artykule znajdziesz:
Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?
Decyzja o warunkach zabudowy to tzw. akt związany, czyli taki, w których określony organ bada czy dany stan faktyczny jest zgodny z przepisami prawa. W przypadku stwierdzenia niezgodności organ jest zobowiązany do wydania decyzji odmownej, natomiast jeśli niezgodności nie zostaną stwierdzone, ma obowiązek wydania decyzji pozytywnej. Zgodność o obowiązującym prawem jest warunkiem koniecznym i wystarczającym, aby możliwe było wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy wydawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wtedy, gdy uzgodni ją on z odpowiednimi organami i uzyska uzgodnienia lub decyzje wymagane odrębnymi przepisami.
Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.
Decyzja o warunkach zabudowy na tzw. terenach zamkniętych jest wydawana przez wojewodę. W uzgodnieniu, które poprzedza wydanie decyzji o warunkach zabudowy, znajduje się ocena prawna planowanej inwestycji, której dokonuje organ administracji posiadające odpowiednie kompetencje. W wyniku uzgodnienia organ ten wypowiada się na temat zgodności z przepisami planowanego przedsięwzięcia. Uzgodnienie jest oceną, czy zmiany wynikające z realizacji zaproponowanych warunków zabudowy nie będą naruszać przepisów prawa. Uzgodnienie jest sensowne wyłącznie w sytuacji, gdy istnieją przesłanki pozwalające na wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Co ważne, istnieje możliwość wydania decyzji o warunkach zabudowy tego samego teren dla więcej niż jednego wnioskodawcy. Decyzja ta nie narusza prawa własności oraz uprawnień osób trzecich, a także nie rodzi praw do terenu. Nie wpływa ona na cywilne prawa właścicieli i użytkowników wieczystych. Nie ma też charakteru prawotwórczego w stosunku do prawa użytkowania wieczystego czy prawa własności. Może jednak wpływać na strefę ekonomiczną osób zainteresowanych, ponieważ ma wpływ na rynkową wartość nieruchomości. Liczba wniosków, jakie można złożyć o ustalenie warunków zabudowy, jest nieograniczona żadną normą prawną. Oznacza to, że równolegle może toczyć się kilka postępowań odnośnie jednego obszaru.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32