Blog

Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 2
26.06.2018

Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

W artykule znajdziesz:

Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?


Decyzja o warunkach zabudowy to tzw. akt związany, czyli taki, w których określony organ bada czy dany stan faktyczny jest zgodny z przepisami prawa. W przypadku stwierdzenia niezgodności organ jest zobowiązany do wydania decyzji odmownej, natomiast jeśli niezgodności nie zostaną stwierdzone, ma obowiązek wydania decyzji pozytywnej. Zgodność o obowiązującym prawem jest warunkiem koniecznym i wystarczającym, aby możliwe było wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy wydawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wtedy, gdy uzgodni ją on z odpowiednimi organami i uzyska uzgodnienia lub decyzje wymagane odrębnymi przepisami.

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

Decyzja o warunkach zabudowy na tzw. terenach zamkniętych jest wydawana przez wojewodę. W uzgodnieniu, które poprzedza wydanie decyzji o warunkach zabudowy, znajduje się ocena prawna planowanej inwestycji, której dokonuje organ administracji posiadające odpowiednie kompetencje. W wyniku uzgodnienia organ ten wypowiada się na temat zgodności z przepisami planowanego przedsięwzięcia. Uzgodnienie jest oceną, czy zmiany wynikające z realizacji zaproponowanych warunków zabudowy nie będą naruszać przepisów prawa. Uzgodnienie jest sensowne wyłącznie w sytuacji, gdy istnieją przesłanki pozwalające na wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Co ważne, istnieje możliwość wydania decyzji o warunkach zabudowy tego samego teren dla więcej niż jednego wnioskodawcy. Decyzja ta nie narusza prawa własności oraz uprawnień osób trzecich, a także nie rodzi praw do terenu. Nie wpływa ona na cywilne prawa właścicieli i użytkowników wieczystych. Nie ma też charakteru prawotwórczego w stosunku do prawa użytkowania wieczystego czy prawa własności. Może jednak wpływać na strefę ekonomiczną osób zainteresowanych, ponieważ ma wpływ na rynkową wartość nieruchomości. Liczba wniosków, jakie można złożyć o ustalenie warunków zabudowy, jest nieograniczona żadną normą prawną. Oznacza to, że równolegle może toczyć się kilka postępowań odnośnie jednego obszaru.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 7 Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 8 Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 9
Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 10
Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 11 Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 12 Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 13
Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Schemat blokowy betonoskopu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami