Blog

30.05.2018

Czym jest inżynieria lądowa?

W artykule znajdziesz:

Czym jest inżynieria lądowa?


Czym jest inżynieria lądowa?

Obecnie bardzo popularna wśród młodych ludzi jest chęć zostania budowlańcem. Inżynier ma być zawodem praktycznym i gwarantującym dobre perspektywy pracy. Inżynieria budowlana to bardzo ważna dziedzina nauki i gospodarki, która w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwija.

Oferta: Na naszej stronie znajdziesz pełny i kompletny pakiet oprogramowania do nauki na uprawnienia budowlane w postaci programu TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2017, który możesz pobrać w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Z tym programem przygotujesz się solidnie do egzaminu pisemnego jak i ustnego, ponieważ w programach tych jest również dostepny program egzamin ustny. Współpracowała z nami już wiele osób, wszystko możesz sprawdzić - tutaj. Przygotowaliśmy również specjalne promocje dla was.

Czym jest inżynieria lądowa?
Inżynieria lądowa jest dyscypliną nauk technicznych. Zajmuje się dostosowanie powierzchni ziemi do potrzeb człowieka. Ten dział inżynierii ma za zadanie tworzenie planów, wybudowanie, nadzór oraz dalsze utrzymanie budowli lądowych. Mogą do nich należeć m.in. budynki, drogi, mosty, kanały, zbiorniki retencyjne oraz zapory. Kraje należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju uznały, ze inżynierię lądową można podzielić na następując dyscypliny: inżynierię lądową, inżynierię architektury, inżynierię budowlaną, inżynierię miejską i strukturalną oraz Inżynierię transportu.

Historia inżynierii lądowej
Inżynieria lądowa jest elementem życia człowieka odkąd ludzkość porzuciła koczowniczy tryb życia na rzecz osiedlenia się. Wówczas zaczęły powstawać pierwsze budowle i i budynki. Już przed naszą erą powstawały pierwsze budowle i konstrukcje o skomplikowanym charakterze, takie jak mur chiński, egipskie piramidy czy Partenon. Wtedy jednak nie znano jeszcze pojęcia inżynierii lądowej, ale jej zasady stosowano w praktyce. Pierwsze wzmianki o inżynierii lądowej jako dziedzinie nauki lub techniki pochodzą z XVII i XIX wieku.

Edukacja inżynierów
Obecnie studenci wiążący swoją przyszłość z pracą w inżynierii budowlanej mogą kształcić się na uczelniach technicznych na kierunkach o specjalności budownictwo. Pierwszy stopień studiów zwieńczony jest tytułem inżyniera, natomiast studia drugiego stopnia pozwalają na uzyskanie tytułu magistra inżyniera. Oczywiście inżynieria budowlana powiązana jest bezpośrednio z wieloma innymi dziedzinami. Kandydaci na inżynierów mogą się kształcić zatem w m.in. w następujących kierunkach: inżynieria produkcji budowlanej, geotechnika, inżynieria środowiska oraz w dziedzinach związanych z budownictwem wodnym.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami