Blog
Czynniki wydajności pracy
W artykule znajdziesz:
Czynniki wydajności pracy
Projektujący, jak i wykonywujący plan robót winni brać pod uwagę czynniki wydajności pracy zależnie od warunków i rodzaju pracy robotników pojedynczo pracujących w stosunku do robotników, pracujących zespołowo (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli ścinkę i wyróbkę prowadzi się systemem oddzielnie pracujących ludzi w tym sensie, że każdy robotnik wykonuje wszystkie czynności, zachodzące przy ścince, a więc ścina, wydłuża, obcina gałęzie, koruje, wyrabia szczapy opałowe, układa kupki gałęziowe, to ustalenie norm wydajności pracy, a tym samym i wynagrodzenia za prace, nie nastręcza trudności.
Za podstawę wynagrodzenia wystarczy wziąć wyrobioną masę z uwzględnieniem współczynnika jakości i warunków w jakich została wyrobiona ilość i jakość masy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Trudniej jest ustalić wydajność pracy robotnika, wykonującego tylko pewne czynności, składające się na całość pracy, czyli wykonującego tylko pewną część pracy, szczególnie w wypadku stosowania płacy za wyrobioną masę.
Jako podstawę do kalkulacji można przyjąć założenie, że wykonane poszczególne części pracy składają się na całość wykonanej pracy.
Jeżeli las wymaga ciężkiej pracy od robotnika, to robotnik żąda swą pracę większej zapłaty.
W ogólnym ujęciu można wydzielić dwa systemy płacy:
a) za wyrobioną masę;
b) za dzień (uprawnienia budowlane).
Podczas gdy pierwszy system nie wymaga kontroli ilościowej lecz tylko jakościowej, to system dniówkowy wymaga zarówno kontroli jakościowej, jak i ilościowej.
Płaca za jednostkę wyrobionej masy może być najsłuszniejsza, gdy się uwzględni współczynniki modyfikacji zależnie od różnych czynników, mających wpływ na wydajność pracy. Łatwiej jest ustalić zapłatę przy systemie oddzielnie pracujących robotników, wykonujących kolejno wszystkie składowe czynności, niż przy systemie podziału pracy, gdzie każdy robotnik wykonuje tylko część całości pracy. Przy ustalaniu wysokości płacy (cząstkowej) różniczkowej za wyrobioną masę trzeba wiedzieć, jaki czas jest potrzebny na wykonanie poszczególnej cząstki pracy przy uwzględnieniu wysiłku potrzebnego dla wykonania każdego rodzaju pracy (program egzamin ustny).
Warunki administracji
Człowiek jest tym głównym czynnikiem, od którego zależy ilość i jakość wyrobionej masy, 5 narzędzia i maszyny są tylko jego pomocnikami. Jeżeli sama praca w lesie stawia warunki robotnikowi, to robotnik ma wymagania w stosunku do czynników zatrudniających (administracji) go przy pracy. Las stawia znowu warunki administracji i robotnikowi. Stosunek ten winien być ściśle uregulowany i streszczać się w zasadzie: że „Las dba o robotnika, a robotnik o las" (opinie o programie).
Unormowanie pracy w lesie winno być takie, by wykonywana praca w lesie nie wpływała ujemnie na jego stan. Z powyższego względu należy dążyć do stworzenia najlepszych warunków pracy i otoczenia troskliwą opieką robotnika.
Ponieważ pomocnikiem robotnika jest narzędzie, to im lepsze będzie on miał narzędzia do dyspozycji, tym szybciej i lepiej wykona powierzoną mu pracę. Dlatego też będziemy mówili o narzędziach, dając ich opis oraz charakterystykę zależnie od posługiwania się nimi przy wykonywaniu pracy.
Przy cięciu i wyróbce posługujemy się całym szeregiem najprostszych narzędzi, które nie zawsze i nie wszędzie można zastąpić złożonymi maszynami. Do tych najprostszych narzędzi należy siekiera, topór, piła, klin, drąg żelazny, łańcuch, łopata (segregator aktów prawnych).
Rozdział drewna na mniejsze części można uskutecznić przy pomocy rąbania, łupania, ciosania lub tarcia.
O rąbaniu mówimy wtedy, gdy przecinamy drewno w poprzek włókien, lub ukośnie do włókien. Łupanie zachodzi wtedy, gdy rozszczepiamy włókna wzdłuż osi fizycznej drewna, a ciosanie stosuje się w przypadku, gdy chodzi o grubszą obróbkę, polegającą na usunięciu, czyli podłużnym odszczepieniu z obrabianego materiału pewnej masy drzewnej celem nadania zgrubsza pewnych form sortymentowi. Te 3 czynności można zastąpić czynnością tarcia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32