Blog
Czysty asfalt
W artykule znajdziesz:
Czysty asfalt
Czysty asfalt bez domieszek - układany najczęściej przez polewanie na gorąco ze skrapiarki za pomocą wężów lub innych urządzeń rozlewnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Asfalt czysty może być użyty bądź jako lepik między warstwami innego rodzaju asfaltu (albo papy), albo jako cienka warstwa podścielająca, np. na podłożu betonowym, albo jako takaż warstwa przykrywająca nawierzchnie poziome. Polewa się nim również te elementy (np. narzuty kamienne), których pory mają być potem wypełnione mastyksem.
Używany w postaci asfaltu dmuchanego do powłok lub przepon 4-10 mm grubości daje elementy sprężyste i wodoszczelne. Rzadziej stosowane, jako wymagające pewnego okresu tężenia po ułożeniu, są bitumy uplastyczniane (entback, Verschnittbitumm) przez domieszki olejów, benzyny itp., oraz emulsje bitumiczne, tam, gdzie nie wchodzi w rachubę zetknięcie się polewanej powierzchni z wodą.
Mastyksy jako masy zalewowe, które używane bywają do:
- zalewania na gorąco spoiw w brukach okładzinowych, między płytami okładzinowymi itp. Dokonuje się tego przeważnie ręcznie z wiadra opatrzonego dzióbkiem lub za pomocą rynien rozprowadzających gorący asfalt prosto z kotła. Niekiedy wysypuje się masę wprost na powierzchnię bruku z kubłów; dzięki płynności rozchodzi się ona grawitacyjnie i wypełnia spoiny bruku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- zalewania na gorąco spoin w okładzinie z kamieni poligonowych o zaostrzonych końcach poszczególnych kamieni; używany tu bywa mastyks o składzie: asfalt i wypełniacz po 14-20% (ciężaru), piasek (60 - 72% (w tym ziarna grubsze o 0 do 12 mm najwyżej w 20%) [41]. Zalewanie następuje tu zwykle w 2 warstwach - dolnej o większej płynności, górnej bardziej lepkiej, sposobami jak wyżej;
- zalewania na gorąco nieregularnych narzutów kamiennych na sucho lub pod wodą;
- okładzin kamienno-asfaltowych zalewanych - zwykle dwuwarstwowych (uprawnienia budowlane). Na podłożu układa się warstwę grubego tłucznia 35/55 do 45/65 mm (w ilości 105-150 kG/m2) i zalewa ją mastyksem (30 - 50 kG/m2), po czym kładzie się drugą warstwę tłucznia nieco drobniejszego (15/35 do 25/35 mm) w ilości 30-60 kG/m2 i zalewa mastyksem w ilości 25-35 kG/m2. Powierzchnię posypuje się grysem (3/8 do 5/12 mm) w ilości 10-15 kG/m2 [41]. Mastyks ma ten sam skład co dla okładziny z kamieni poligonalnych;
- powłok uszczelniających na okładzinach za pomocą mastyksu o kruszywie sianym o składzie: bitumy (18-22% ciężaru), wypełniacz (18-26% ciężaru), drobny piasek (18-26% ciężaru) i piasek gruby z kamykami (26 - 30% ciężaru). Powlekę posyuje się żwirkiem lub grysem, albo muszelkami (program egzamin ustny).
Asfalt lany
Asfalt lany o składzie np.: bitumy (7-13% ciężaru), wypełniacz (20-25% ciężaru) i przesiany piasek naturalny lub z kamienia (64-73% ciężaru, w tym co najmniej 25% ziarn o 0 > 2 mm (opinie o programie).
Przygotowanie asfaltu lanego w kotłach specjalnych i układanie w warstwach do 3 cm jak w budownictwie drogowym, tj. ręcznie specjalnymi tarkami na gorąco, dopuszczalne jest także podczas pogody dżdżystej, a nawet w czasie niewielkich mrozów.
Na skarpach zdarzają się wypadki spływania okładziny z asfaltu lanego już przy pochyleniu 1:3, na okładziny więc ten rodzaj asfaltu się nie nadaje, natomiast odpowiedni jest do wyrobu mat asfaltowych (segregator aktów prawnych).
Asfalt piaskowy przygotowywany w otaczarkach, złożony również z bitumów (7-11%), wypełniacza (15-20%) i piasku (69-78%) według zasady minimum próżni. Po przywiezieniu na miejsce robót samo- chodami-wywrotkami masę rozkłada się szuflami lub widłami, wyrównuje się grabiami i wałuje.
Piasek asfaltowany (4-10% cz. bitumu + 80-96% piasku + 0-10% wypełniacza), który daje jednak powłokę niezbyt trwałą i dlatego do stosowania w budownictwie morskim nie bardzo się nadaje.
Zitscher dzieli asfaltobetony na drobnoziarniste i gruboziarniste (promocja 3 w 1). Optymalny skład (w podanych w tabeli granicach) asfaltobetonów na skarpy o różnym pochyleniu i w różnych warunkach najlepiej wypróbować na miejscu, dobierają" wymiary największych ziarn do grubości warstwy według tabeli 8.3.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32