Blog

Ściany działowe zdjęcie nr 10
30.05.2018

Co powinien zawierać opis techniczny?

W artykule znajdziesz:

Co powinien zawierać opis techniczny?


Co powinien zawierać opis techniczny?

 

Mimo iż architekt w swojej pracy posługuje się głównie rysunkiem - pewnych informacji na temat budynku nie da się przekazać w inny sposób - zgodnie z polskimi przepisami każdy projekt aspirujący do wydania pozwolenia na budowę posiadać powinien część pisemną - czyli opis techniczny. Czym on jest i co powinien zawierać?

 

Część tekstowa projektu architektoniczno-budowlanego powinna przybliżać wykonawcom pewne parametry i funkcje poszczególnych części obiektu. Informacje powinny być kompletne, ale podane w sposób klarowny i przejrzysty - to ułatwi później pracę na budowie i dzięki temu architekt jest w stanie uniknąć telefonów zdezorientowanych budowlańców.

 

Kwestie ogólne i wizualne


Co takowy opis powinien zawierać? Przede wszystkim to, co ogólnie charakteryzuje obiekt budowlany - czyli dane na jego temat, inwestora, projektanta, wykonawcę oraz adres. Początkowa część musi określać funkcję, jaką budynek będzie pełnił - na przykład mieszkalną jednorodzinną, użyteczności publicznej czy służby zdrowia. Nie mniej ważna staje się tutaj również forma architektoniczna - jest ona co prawda widoczna na rysunkach, jednak niekiedy zwięzłe opisanie jej pozwala znacznie bardziej zrozumieć zalecenia projektanta i efekt, który pragnie on uzyskać - architekt nie przebywa przecież na budowie non stop, aby odpowiadać na wszystkie, nawet najmniejsze pytania wykonawców. Im więcej określi on zawczasu, tym lepiej.

 

Część techniczna


Następna część opisu staje się jeszcze bardziej techniczna. Określa się tutaj podstawowe dane gabarytowe takie jak powierzchnię działki, zabudowy, kubaturę obiektu, bilans powierzchni. Następnie przychodzi czas na rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe, czyli określenie wszystkich elementów od ogółu do szczegółu - fundamentów, ścian, stropów, kominów, dachów, różnych typów izolacji - pionowej i poziomej. Ważne staje się również wykończenie - stolarka okienno-drzwiowa, podłogi, pokrycie ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Na końcu przechodzi się do scharakteryzowania instalacji, kwestii przeciwpożarowych, warunków gruntowych i charakterystyki energetycznej.

Najnowsze wpisy

19.06.2024
Ściany działowe zdjęcie nr 11
Uprawnienia wodno-melioracyjne

Prawa do nabywania wody i gruntów oznaczają prawa i obowiązki związane z inicjatywami w zakresie zaopatrzenia w wodę i nabywania…

18.06.2024
Ściany działowe zdjęcie nr 12
Uprawnienia majstra budowlanego

Kwalifikacje kierownika budowy różnią się w zależności od kraju, ale zazwyczaj obejmują zestaw kwalifikacji i umiejętności, które umożliwiają nadzorowanie prac…

Ściany działowe zdjęcie nr 15 Ściany działowe zdjęcie nr 16 Ściany działowe zdjęcie nr 17
Ściany działowe zdjęcie nr 18
Ściany działowe zdjęcie nr 19 Ściany działowe zdjęcie nr 20 Ściany działowe zdjęcie nr 21
Ściany działowe zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany działowe zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany działowe zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Ściany działowe zdjęcie nr 31 Ściany działowe zdjęcie nr 32 Ściany działowe zdjęcie nr 33
Ściany działowe zdjęcie nr 34
Ściany działowe zdjęcie nr 35 Ściany działowe zdjęcie nr 36 Ściany działowe zdjęcie nr 37
Ściany działowe zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany działowe zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany działowe zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami