Blog
Co powinien zawierać opis techniczny?
W artykule znajdziesz:
Co powinien zawierać opis techniczny?
Co powinien zawierać opis techniczny?
Mimo iż architekt w swojej pracy posługuje się głównie rysunkiem - pewnych informacji na temat budynku nie da się przekazać w inny sposób - zgodnie z polskimi przepisami każdy projekt aspirujący do wydania pozwolenia na budowę posiadać powinien część pisemną - czyli opis techniczny. Czym on jest i co powinien zawierać?
Część tekstowa projektu architektoniczno-budowlanego powinna przybliżać wykonawcom pewne parametry i funkcje poszczególnych części obiektu. Informacje powinny być kompletne, ale podane w sposób klarowny i przejrzysty - to ułatwi później pracę na budowie i dzięki temu architekt jest w stanie uniknąć telefonów zdezorientowanych budowlańców.
Kwestie ogólne i wizualne
Co takowy opis powinien zawierać? Przede wszystkim to, co ogólnie charakteryzuje obiekt budowlany - czyli dane na jego temat, inwestora, projektanta, wykonawcę oraz adres. Początkowa część musi określać funkcję, jaką budynek będzie pełnił - na przykład mieszkalną jednorodzinną, użyteczności publicznej czy służby zdrowia. Nie mniej ważna staje się tutaj również forma architektoniczna - jest ona co prawda widoczna na rysunkach, jednak niekiedy zwięzłe opisanie jej pozwala znacznie bardziej zrozumieć zalecenia projektanta i efekt, który pragnie on uzyskać - architekt nie przebywa przecież na budowie non stop, aby odpowiadać na wszystkie, nawet najmniejsze pytania wykonawców. Im więcej określi on zawczasu, tym lepiej.
Część techniczna
Następna część opisu staje się jeszcze bardziej techniczna. Określa się tutaj podstawowe dane gabarytowe takie jak powierzchnię działki, zabudowy, kubaturę obiektu, bilans powierzchni. Następnie przychodzi czas na rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe, czyli określenie wszystkich elementów od ogółu do szczegółu - fundamentów, ścian, stropów, kominów, dachów, różnych typów izolacji - pionowej i poziomej. Ważne staje się również wykończenie - stolarka okienno-drzwiowa, podłogi, pokrycie ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Na końcu przechodzi się do scharakteryzowania instalacji, kwestii przeciwpożarowych, warunków gruntowych i charakterystyki energetycznej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32