Blog

Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
04.03.2022

Czytelność rysunku

W artykule znajdziesz:

Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Czytelność rysunku

W zależności od przeznaczenia rozróżnia się następujące rodzaje rysunków: schematyczne, zestawieniowe, montażowe, robocze (program uprawnienia budowlane na komputer). Rysunki schematyczne powinny przedstawiać w sposób przejrzysty zasadniczą koncepcję konstrukcji obiektu, jego części lub elementu. Powinny one zawierać rzuty i przekroje w liczbie niezbędnej do jednoznacznego przedstawienia koncepcji konstrukcji obiektu i poszczególnych elementów. Rysunek należy zaopatrzyć w zasadnicze wymiary osiowe i gabarytowe oraz w poziomy. Rysunki schematyczne należy wykonać w podziałce 1:200 lub 1:100. Dopuszcza się wykorzystanie rysunków projektu architektoniczno-budowlanego zamiast rysunków schematycznych, uzupełniając je w razie potrzeby odpowiednimi rzutami i przekrojami oraz opisem wyjaśniającym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W skomplikowanych konstrukcjach w celu większej przejrzystości i czytelności rysunku dopuszcza się przedstawienie obiektu lub jego części w aksonometrii. Rysunki zestawieniowe i montażowe powinny obrazować wzajemne usytuowanie poszczególnych elementów i zespołów konstrukcyjnych. Powinni one odpowiadać wymaganiom stawianym rysunkom schematycznym, przy czym obowiązuje podanie dla każdego elementu oznaczenia i numeru odpowiadającego mu rysunku roboczego (uprawnienia budowlane). Powinny one zawierać oznaczenia lokalizacji elementów i zespołów konstrukcyjnych.

Rysunki zestawieniowe i montażowe należy uzupełniać wykazami prefabrykatów, elementów wysyłkowych itp. W przypadkach konstrukcji skomplikowanych i dużych obiektów, rysunki zestawieniowe i montażowe należy wykonać dla poszczególnych- zespołów konstrukcji (program egzamin ustny). W przypadkach konstrukcji prostych i równoczesnego wykonania projektu architektoniczno-budowlanego obiektu można nie wykonywać rysunków zestawieniowych, lecz wykorzystać do tego celu odpowiednie rzuty i przekroje z projektu i w razie potrzeby uzupełnić je dodatkowo opisami i rysunkami szczegółów połączeń. Rysunki robocze mają za zadanie dostarczyć wszystkich danych niezbędnych do realizacji danej konstrukcji i do wykonania kosztorysu (opinie o programie). Powinny one zawierać wszystkie elementy konstrukcji i podawać sposoby łączenia i wykonania.

Wymiarowanie elementów

Każdy element powinien być oznaczony symbolem występującym na rysunku zestawieniowym lub montażowym. Rysunki robocze należy uzupełniać wykazami materiałów. Na jednym rysunku powinny być przedstawione elementy wykonane z jednakowego materiału i jednakową metodą (np. prefabrykaty, elementy monolityczne itp.) (segregator aktów prawnych).

Na rysunkach należy stosować następujące podziałki: 1:1, 1:2, 1:10, 1:20, 1:50, 1:100, 1:200 i 1:500, 1:1000 i 1:2000. W zależności od rodzaju rysunku podziałka powinna być tak dobrana, aby była zapewniona pełna czytelność. W szczególnych przypadkach dopuszcza się stosowanie podziałki: 1:5, 1:250 i 1:400, jeżeli zapewnia to lepsze wykorzystanie powierzchni arkusza, przy zachowaniu jednak właściwej czytelności. Na jednym rysunku można umieszczać elementy przedstawione w różnych podziałkach, z tym że przy rysunku każdego elementu musi być podana podziałka (nad lub obok napisu tytułowego).

Na rysunkach należy podawać tylko te wymiary, które są niezbędne do jednoznacznego i dokładnego odwzorowania rysowanego elementu. Liczba wymiarów zależy od rodzaju rysunku; na rysunkach schematycznych i zestawieniowych należy ograniczyć się do podania wymiarów podstawowych (wymiary osiowe siatki słupów, zasadnicze poziomy itd.), na rysunkach roboczych natomiast należy podawać te wymiary, które są niezbędne do jednoznacznego i dokładnego odwzorowania rysowanego elementu (promocja 3 w 1).

Wysokość położenia elementu oznacza się przez podanie w metrach rzędnej jego dolnej powierzchni. Rzędna ta powinna być poniesiona do poziomu zerowego obiektu, który z kolei na rysunku zestawieniowym, np. fundamentów, należy powiązać z rzędną bezwzględną. Liczby wymiarowe nie odpowiadające wymiarom rzeczywistym należy podkreślić.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pytania na egzaminie na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami