Blog

28.07.2020

Dach hali

W artykule znajdziesz:

Dach hali

Dach hali

Dach hali składa się z łupin o grubości 6 cm, z których każda wspiera się na dwóch słupach (program uprawnienia budowlane na komputer). Oba wsporniki łupiny o strzałce 1,65 m ukształtowane są w postaci paraboloid hiperbolicznych, a przęsło środkowe o strzałce 3,00 m w postaci dwóch konoid. Belki poziome stanowiące obrzeże łupiny w kierunku podłużnym łupiny są sprężone.

Odprowadzenie wody wykonano przez wydrążonę słupy, do których wbudowano rury spustowe z tworzywa sztucznego.
Taką łupinę złożoną krzyżową, składającą się z dwóch przenikających się łupin konoidalnych. Łupina została zastosowana do przekrycia hali giełdy w Meksyku, Bardzo skomplikowane rusztowanie i deskowanie trzeba było skonstruować przy budowie łupin przekrywających kościół w Milagrosa. Przenikające łupiny miały stanowić stylizowane rozwiązanie nawiązujące do architektury gotyckiej. Dużą trudność stanowiło wykonanie bardzo stromych powierzchni.

Deskowanie do wielokrotnego wykorzystania. Przy budowie dużych wymiarów łupiny dachowej o podwójnej krzywiźnie hali kongresowej w Berlinie, zastosowano deskowanie z płyt drewnianych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ze względu na duże promienie krzywizn łupiny było to w pełni możliwe. Zastosowanie pojedynczych desek zostało ograniczone jedynie przy krawędziach łupiny, bowiem promienie krzywizn były w całej łupinie .tej samej wielkości.
Deskowanie i rusztowanie przesuwne (typu kombajnowego). Hale konoidalne stosowane były w Polsce dla siatki słupów 23,30×7,00 m z suwnicami z przeznaczeniem dla warsztatów naprawczych taboru kolei elektrycznych i w innych zakładach.

Przy tego rodzaju konstrukcji wykonano w Polsce i opracowano katalogi typowych przekryć konoidy ściętej o siatce słupów 24,00×18,00×12,00; 18,00×6,00 m oraz konoidy francuskiej o siatce słupów 24,00×6,00 m (opracowania BSiPTBP).
Dla tego typu konstrukcji stosuje się najczęściej rusztowanie typu kombajnowego wg projektu inż. K. Borsuka i inż. Z. Walczyny (uprawnienia budowlane).

Cały zespół kombajnu

Cały zespół kombajnu - rusztowania przesuwnego składa się z następujących części:
- form stalowych lub wykonanych z desek obitych blachą dla poszczególnych elementów konstrukcji,
- rusztowania drewnianego podtrzymującego deskowanie przekrycia,
- dwóch podwójnych nośnych kratownic, tworzących rusztowanie przesuwne w formie suwnic opartych na belkach podsuwnicowych, wykonanych uprzednio na słupach hali (między tymi suwnicami znajduje się zawieszone na kratownicach podnoszone i opuszczane rusztowanie i deskowanie drewniano-stalowe) (program egzamin ustny),
- czterech wózków ustawionych na belkach podsuwnicowych hali i służących do przesuwu rusztowania,
- czterech wciągarek kozłowych do podnoszenia i opuszczania drewnianego rusztowania i deskowania przekrycia.

Przy zastosowaniu tego typu rusztowań przekrycie hali wykonuje się w dwóch zasadniczych etapach: etap pierwszy - wykonanie slupów i belek podsuwnicowych metodą tradycyjną oraz etap drugi - wykonanie na rusztowaniu przesuwnym samego przekrycia hali (opinie o programie).
Stosowanie rusztowań typu suwnicowego ma uzasadnienie wówczas, gdy hala ma znaczną wysokość lub gdy zastosowano szerokie fundamenty pod slupy oraz w przypadku gdy istnieje konieczność wcześniejszego wykonania fundamentów pod maszyny, bunkry i inne urządzenia wystające znacznie ponad posadzkę hali i uniemożliwiające zastosowanie innego typu rusztowań przesuwnych (segregator aktów prawnych).
Przy małych wysokościach hal stosowane są w praktyce normalne rusztowania przesuwne po torach ułożonych wzdłuż hali.

Rusztowanie może być wtedy wykonane z rur stalowych lub w ostateczności z drewna. Jedynym wyjątkiem będą tu hale o jednakowej rozpiętości z wrykonanymi uprzednio belkami podsuwnicowymi.
Układ cykli produkcyjnych wykonania hali za pomocą wyżej omówionego rusztowania jest analogiczny do wykonania przekryć szedowych opisanych uprzednio.

Poważną wadą tych rusztowań jest ich znaczny ciężar oraz konieczność opuszczania górnej części rusztowania do 5 m dla przeprowadzenia rusztowania pod ściągiem konoidy. Wadą również jest niemożność stosowania jednego rusztowania dla innych rozpiętości lub przekryć hal (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami