Data publikacji: 30.05.2018
Dach prefabrykowany – jakie ma zalety?
Dach prefabrykowany – jakie ma zalety?
Wiązary dachowe prefabrykowane są świetną alternatywą dla ciężkich, tradycyjnych więźb drewnianych. Ich stosowanie niesie ze sobą same korzyści, zapewnia niższy koszt budowy oraz dużą oszczędność czasu. W sprzedaży są zarówno tradycyjne konstrukcje ciesielskie, jak systemu, które scalane są specjalnymi łącznikami mechanicznymi, np. kolczastymi płytkami. Taki rodzaj więźby doskonale sprawdza się w przypadku dachów dwu i wielospadowych, które nie posiadają wykuszy i lukarn, a także w domach parterowych i wolnostojących garażach. Do wykonania takiej więźby potrzeba aż o 20-40% mniej drewna niż w przypadku więźby tradycyjnej. Ponadto z wiązarów prefabrykowanych można tworzyć konstrukcje o kształtach nietypowych. Dolny pas wiązara prefabrykowanego znakomici sprawdza się jako konstrukcja stropu nad parterem, dzięki czemu można wyeliminować konieczność wykorzystania ciężkich oraz drogich stropów żelbetowych i ceramicznych. Ponadto wiązary doskonale sprawdzają się przy wszelkich nadbudowach na płaskich dachach i pozwalają na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Ich lekka konstrukcja nie obciąża nadmiernie istniejącej budowli, a dzięki rezygnacji ze stropu można dodatkowo obniżyć koszty i zastosować mniejsze wieńce. Zdecydowanie największą zaletą więźby dachowej prefabrykowanej jest krótki czas budowy oraz wysoka precyzja wykonania. Wynika to ze stosowania przy produkcji nowoczesnych programów komputerowych, płytki kolczastej oraz specjalnych maszyn, które pozwalają na stworzenie więzarów o bardzo dokładnych wymiarach. Wiązary zawsze tworzone są pod konkretny projekt i wycina na specjalistycznych numerycznych maszynach. Następnie dostarczane są na plac budowy gdzie z kilkudziesięciu lub kilkunastu elementów w ciągu jednego dnia tworzona jest cała więźba dachu. Montaż gotowych elementów jest bardzo prosty i nie wymaga wynajmowania ciężkiego sprzętu. Przy zamówieniu gotowej więźby wystarczy dostarczyć producentowi informacje zawarte w projekcie budynku.







53 465

98%

32
Powiązane artykuły

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

Specyfikacje techniczne, często nazywane po prostu “specyfikacjami", są dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i opisy dotyczące materiałów, produktów, systemów lub usług,…

Plany konstrukcji, zwane również projektami budowlanymi lub dokumentacją techniczną, są kompleksowymi dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i instrukcje dotyczące budowy, remontu…